CCS te getch() kulanımı

Başlatan friedrich, 22 Aralık 2005, 21:50:28

friedrich

Merabalar. PIC16F877 ile rs232 haberleşmesi ni yapmaya çalışıyorum. şu an klavyeden girilen değeri  portb=getch() gibi bir işlemle görüyorum. Ancak klavyeden girilen artı tuşuna kaç kez basıldığını anlamam gerek. Kısacası  herhengibir tuşa kaç kere basıldığını bilmem gerekiyor. İlk aklıma gelen tuşa basıldığında getch() deki bilgiyi bir yere kaydetmek ve sonrasında getch() deki tuş bilgisini silip bir sayaçla bunu saymak oldu. getch() içindeki bilgiyi nasıl silebilirim ???????

Ya da klavyeden herhangibir tuşa basıldığı zaman PIC te bir kesme oluşmasını nasıl sağlayabilirim. Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

*CCS derleyicisini kullanıyorum.

Petek

sana bir tavsiye, proteus isis i kur ve kullanmasını öğren. Pek çok şeyi kendin deneyerek ve hatta registerlerin içeriğini izleyerek kavrayacaksın. Sonra bak bakalım getch() içinde birşey kalıyormuymuş !

CCS helpinde interruptlar anlatılıyor (#INT_RDA)
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

friedrich

Çok güzel tavsiyelerde bulunmuşşunuz Petek , teşşekkürler.

Petek

Burası tavsiye ve yol gösterme forumu. Bazen arkadaşlardan bazıları kendilerini tutamıyor ve istekte bulunanın bütün işini yapıveriyorlar. Dua et belki sana da öyle yardım eden çıkabilir.

Benim tavsiyelerim boş tavsiyeler değil. Umarım bunu kısa zamanda anlarsın. Aslında biraz da temel düzeyde C çalışmanı tavsiye ederim. Bu konuda Borland C 3, 4, 5 versiyonları işini görür. getch() nin bir değişken olmadığını, bir fonksiyon olduğunu ve içerisinde bir şey tutmayıp, bir yerden aldığı bilgiyi başka bir yere aktardığını rahatlıkla görebilirsin.

Kolay gelsin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

friedrich

Yeni tavsiyeleriniz de güzel olmuş yine teşekkür ederim, forumu sürekli takip edip insanlara yol göstermeniz güzel bir davranış.  Ayrıca tavsiyelerinizin boş olmadığını düşünüyorum ama bunu sizin dile getirmeniz  garip olmuş doğrusu.

"getch()  bir fonksiyonsa eğer bu fonksiyon içinde değişkenlerin tutulduğu registerler kullanılıyordur ve bu registerler silinebilir belki" düşüncesiyle sormuştum getch() ın silinmesiyle ilgili soruyu, eksik anlatmışım.