50V 40A Smps Güç Kaynağı , Kaynak da yapıyor (DIY)

Başlatan devrecii, 20 Mayıs 2019, 17:33:49

rayman

İbo 555 ile 5kw smps yapılmış ama bulamadım.. Half Bridge olarak çalışıyor.. Lab Grubben Fp10000q amplifikatöründe kullanılmış.. Bir yerde okumuştum , ufak smps trafosu ancak içersinde 5kw. ın akımını taşıyacak tel litz teli değildi . Tek damar ama kalın sert birşey ne olduğunu çözemediydim. Bu smps yi okadar yapmak istedim ama pek bilgiye ulaşamadım

devrecii

555 ile de yapılır ama devre büyür hatta sadece transistör ile de yapılır, ama bu pwm entegreleri işi çok kolaylaştırıyor.

Bu başlıktaki devre max 2000W verebiliyor, diyeliim biz bunu 5000w çevirmek istiyoruz ne yapmammız gerekir?

1- Bütün ferritlerin büyütülmesi gerekir. (kabaca gram olarak ağırlığın iki katı)
2- İgbt ler büyütülecek orjinal olacak. Çıkıs Diyot sayısı iki katına çıkarılacak.
3- Gate driver de ki Bc transistörler BD ile 1n4148 1n5158 ile değişecek.
4- Feedback direnç değerleri ile oynanacak.
5- Soğutucular büyütülecek
6-Bara enduktanslari dusurulecek
7-Giriş kapasitesi 2200uf 400v  giriş filterindeki filtre kondansatörleri 1uf 275ac olarak değişecek.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

devrecii

Ah doğru birde giriş kapasitenin de artması gerekir.

@rayman resimde ki ferrit küçük bir ferrit değil smps bölgesinde ki. Baya büyük.

rayman

Onu zaten biliyorum nelerin güçlendirileecğini.. Amaç sadece 555 ile yapmaktı.. Yoksa ıgbt ler için booster her pwm entegresinin çıkışına koy  , teli kalınlaştır olsun bitsin. Fly back ilede yapabileceğim devre var ama half bridge.. Yani verim düşer diye biliyorum..

devrecii

Ne555 ile yapılır fakat bir sürü devre elemenı eklemen gerekir. Hepsi bir entegre içinde ise neden uğraşasın ki.

Flyback dan yüksek güç elde edemezsin  ama forward ile olur. Sana tavsiyem ir1253 half biriç.

rayman

Alıntı yapılan: iboibo - 28 Mayıs 2019, 14:11:57Ne555 ile yapılır fakat bir sürü devre elemenı eklemen gerekir. Hepsi bir entegre içinde ise neden uğraşasın ki.

Flyback dan yüksek güç elde edemezsin  ama forward ile olur. Sana tavsiyem ir1253 half biriç.

İr2153 mü diyecektin ? İr1253 e bakmadım. Ancak , 5kw smps çok sayıda D class çalıştırmak için.. Igbt ile olursa daha iyi olur. Yada 5 kW lık kaynak makinesi mi inceleyelim .