Adc için Elektret Mikrofon Ön Yükselteci

Başlatan abstruse, 27 Mayıs 2019, 09:28:11

abstruse

Merhaba Arkadaşlar,
Mcu'nun ADC'sini kullanarak dış ortamdan 8bit ve 8khz ile örneklenmiş sesler almaya çalışıyorum.
Ufak bir çalışma yaptım ve sesimi duydum ama ihtiyacım olan kaliteden oldukça uzak.
Ön Yüselteç olarak özel bir devre yapmadım yani speech filter vs. yok aşağıdaki resimde görülen max4466 modülünü kullandım. Breadboard üzerinde stm32f1 serisi işlemci ile adc üzerinden okudum.
Daha profesyonel yapılar nasıl çözüyorlar bilmiyorum. Sadece bu yöntemlerle gidersem doğru sonuca ulaşıp ulaşamayacağım konusunda sizden fikir istiyorum. Yani evet doğru doğru donanımsal filtre ve yükselteçle oldukça iyi ses kaydedebilirsin diyebilecek bir arkadaşımız var mı?
Hem kalite diyorsun hem 8 bit 8 khz diyorsun şeklinde yorumlamalar olabilir. Kaliteden kastım konuşmada anlaşılırlık daha az elektriksel gürültü.
Pdm mikrofonlar daha fazla yazılım karmaşası ve daha pahalı işlemcilerle çözülecek bir olay gibi geldi bu iki sebeptendir ki bu yolu deniyorum.
Saygılarımla.

fide

Stm32f4 discovery bord üzerinde bulunan dijital mikrofon var. İ2c üzerinden çalışıyor. Eğer kaliteli bir ses istiyorsanız aklınızda bulunsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

abstruse

Alıntı yapılan: fide - 27 Mayıs 2019, 09:43:03Stm32f4 discovery bord üzerinde bulunan dijital mikrofon var. İ2c üzerinden çalışıyor. Eğer kaliteli bir ses istiyorsanız aklınızda bulunsun.
Evet ama pdm olduğu için ona çok cesaret edemedim. St üst seviye pahalı işlemcilere yönlendiriyor o mikrofon ile ilgili kütüphaneleri. FIR filresi vs.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com