Latching röle sürme tekniği

Başlatan neccarzade, 27 Mayıs 2019, 17:28:40

neccarzade

Merhabalar,
Elimde 2 bobinli latching röle mevcut. işlemci kullanmadan ilk enerjide röleyi set ikinci enerjide röleyi reset etmeye çalışıyorum. flip flop devresiyle kontrol edilebilir gözüküyor ama iki adet kontrol ucu olmadan yapılamıyor gibi geldi. daha önceden tecrübesi olan var mıdır?
hayırlı günler

gokhan1500

Belli bir süre Set ucuna sinyal uyguladığınızda röle konum değiştirir.Röle bobin uçlarında enerji yok ikende aynı pozisyonu korur. Pozisyon değiştirmek için bu sefer Reset uçlarını kullanıyoruz aynı mantık ile.

neccarzade

@gokhan1500 hocam o set kısmında sıkıntı yok ama reset kısmını işlemci olmadan nasıl aktif edebilirim sıkıştığım kısım orası

fide

Anladığım kadarıyla normal rölenin ortasındakı kısım metal değil mıknatıs. Tek sargılı olan modelde H köprüsü ile polarite yönü değiştirilip çekme bırakma sağlanabilir. L293 yada l298 gibi motor sürücülerle kolay yağılır gibi duruyor.
Çift sargılı olanda ise uln2803 gibi bir transistor array yada iki adet transistor ile yapılabilir. Birinciye enerji verince set, ikinciye enerji verince reset gibi.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

M.Salim GÜLLÜCE

Şimdi verdiğin linkte 3 ayrı röle tipi mevcut.
1- Kutuplu en üstteki Serbest
2- Kutuplu tek bobinli Kilitli
3- Kutuplu çift bobinli Kilitli

Sen hangisini kullanıyosun
ile başlamak gerek
Zira her birinin tutuculu kullanımı farklı farklıdır.

neccarzade

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 28 Mayıs 2019, 11:18:40Şimdi verdiğin linkte 3 ayrı röle tipi mevcut.
1- Kutuplu en üstteki Serbest
2- Kutuplu tek bobinli Kilitli
3- Kutuplu çift bobinli Kilitli

Sen hangisini kullanıyosun
ile başlamak gerek
Zira her birinin tutuculu kullanımı farklı farklıdır.

@Mehmet Salim GÜLLÜCE bey Benim kullandığım 2 coil 1 Form A + 1 form B tipi.
ilk olarak açıldığında set edip, ikinci açıldığında reset edebilecek analog bir devre yapmam lazım açıkçası

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: neccarzade - 28 Mayıs 2019, 12:27:38@Mehmet Salim GÜLLÜCE bey Benim kullandığım 2 coil 1 Form A + 1 form B tipi.
ilk olarak açıldığında set edip, ikinci açıldığında reset edebilecek analog bir devre yapmam lazım açıkçası
D tipi Flip Flop işini görecektir o zaman.
7474
Analog gerekmez.

devrecii

Tavsiyem 1000uf yada daha yüksek kondansatörle ilk durumda açman , akım kesildiğinde diyot üzerinden konsanatör boşalır

ipek

zipzip

Bu devre işini görür, ister elindeki röleyi kullan istersen tek bobinli.

neccarzade

Flip flop devresinde enerji kesildiğinde önceki halini koruma sıkıntısı oluşabilir mi diye bir türlü içime sinmedi. Belki ben yanılıyordum.
Amacım röleyi darbe akım anahtarı gibi davranmasını sağlamak. yani aşağıdaki mantık
Enerji     Set       Reset
  1         1          0
  0         1          0
  1         0          1
  0         0          1

asma

Merhaba
FF çıkşlarına ve kapısı ekleyin.
Clok (enerji) + Q  = set
Clok (enerji) + Q' = reset
Butona bastığınız süre bobin enerjili kalır. Enerji kesintisinden etkilenmez.
En son set bobini enerjiliyse ve elektrik kesintisinden sonra FF farklı konuma geçtiyse , butona ilk basışınızda konum değişmeyebilir ya da diğer konuma geçer. Ama butona basmadan konum değiştirme olmaz.
Kolay gelsin.

mehmetistanbul

Alıntı yapılan: neccarzade - 28 Mayıs 2019, 12:27:38@Mehmet Salim GÜLLÜCE bey Benim kullandığım 2 coil 1 Form A + 1 form B tipi.
merhabalar, çift bobinli latching bir röle kullanarak bir uygulama yapmak istiyorum. resimdeki 1FormA+1FormB tipinde internette satılan bir röle var kodu omron g6AK-234P 24vdc.
sormak istediğim, bu  g6AK-234P 24vdc rölenin bir bobinine doğruca 24vdc voltajı anlık ver çek yaptığımızda o esnada değişmiş halde olan kontak konumu, diğer bobinine,doğruca 24vdc voltajı anlık ver çek yapana kadar konumunu koruyabilir mi? sisteme ilave kondansatör diyot gibi ilaveler gerekli midir? ilaveler gerekirse boyumu aşar. hazır halde kart halinde satılan bulamadım. bahsettiğim şekilde kullanıma hazır sadece omron MY2K 24vDC röle var,soketli tip. ama tek halde satan yer bulamadım. bu sebeple g6AK-234P 24vdc kart tipi rölenin yapacağım işe uygunluğunu merak etmekteyim. teşekkürler.

mg1980

Dediğiniz rolenin benzerinden kullandım. Voltajı verip kestikten sonra konumunu koruyor...