Çözülemeyen bir elektrik arizası

Başlatan agora_meyhanesi42, 03 Temmuz 2019, 23:03:25

F.T

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 04 Temmuz 2019, 18:13:25otomatik sigorta kullanılmaktadır
Gecikmelimi anı açma yapan tipmi kullanılan sigorta.Gerilim dalgalanması oluyor ise trafo dalgalanma anında yüksek akım çekerek sigortayı attırma durumu oluşabilir.trafo primer akımını sistem tam yüklü çalışır iken ölçüp ölçülen akıma göre gecikmeli atan sigorta kullanmak çözüm oluşturabilir.Tabi enerji hattındaki tüm eklerin gözden geçirilmeside uygun olacaktır.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

MC_Skywalker

Benzer bir sorun ile yeni kurulum yaptığım bir makinada karşılaşmıştım. 3-4 gün posteki saydırdı. En son kaçak akım rölesini değişince düzeldi.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: F.T - 04 Temmuz 2019, 19:03:52Gecikmelimi anı açma yapan tipmi kullanılan sigorta.Gerilim dalgalanması oluyor ise trafo dalgalanma anında yüksek akım çekerek sigortayı attırma durumu oluşabilir.trafo primer akımını sistem tam yüklü çalışır iken ölçüp ölçülen akıma göre gecikmeli atan sigorta kullanmak çözüm oluşturabilir.Tabi enerji hattındaki tüm eklerin gözden geçirilmeside uygun olacaktır.
Gecikmeli değil. Deneyebilirim
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 04 Temmuz 2019, 19:25:28Benzer bir sorun ile yeni kurulum yaptığım bir makinada karşılaşmıştım. 3-4 gün posteki saydırdı. En son kaçak akım rölesini değişince düzeldi.

Teşekkür ederim deneyeceğim.

sezgin05

Bence de kaçak akım  rölesinden kaynaklanıyor. Çünkü kaçak akım rölesi 3 fazdan geçen akım ve nötr akımınının sıfırlanması mantığıyla çalışıyor. Sizin sistemde de  2 faz trafoya 3.faz ise fana ait olduğu için sapıtabilir. Kaçak  akım rölesi yerine otomatik sigorta takılmalı yada daha sağır kaçak akım rölesi takılmalı. Kaçak akım röleleri sens akımları 20ma  den 300ma e kadar bulunabiliyor.

tekosis

Ben sorunuzu sorma şeklinizi beğendim. Kaliteli, güzel bir soru örneği olmuş.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: sezgin05 - 04 Temmuz 2019, 22:25:38Bence de kaçak akım  rölesinden kaynaklanıyor. Çünkü kaçak akım rölesi 3 fazdan geçen akım ve nötr akımınının sıfırlanması mantığıyla çalışıyor. Sizin sistemde de  2 faz trafoya 3.faz ise fana ait olduğu için sapıtabilir. Kaçak  akım rölesi yerine otomatik sigorta takılmalı yada daha sağır kaçak akım rölesi takılmalı. Kaçak akım röleleri sens akımları 20ma  den 300ma e kadar bulunabiliyor.
Sezgin bey teşekkür ederim fakat sanırım yanlışınız var. Kaçak akım koruma rölesi bağlantısında bir yanlislik yok. Çünkü 2 fazda trafo bir fazda fanda olsa sonuç olarak giren akım çıkan akıma eşit. Bunun için bir problem yok ki aynı pano zaten yüzlerce yerde çalışıyor. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum eğer yanlışım varsa aydınlatınız. Kaçak akim sens akımı 300mA dir. Her fazdan eşit akım geçmeyebilir ama sonuç olarak her ekipmanin nötr kablosuda ayni olduğu ve kakr'den geçtiği için problem olmaz. Lütfen yanlışlık varsa bildirin

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: tekosis - 05 Temmuz 2019, 01:08:35Ben sorunuzu sorma şeklinizi beğendim. Kaliteli, güzel bir soru örneği olmuş.
Teşekkürler. Problemli pano ile aramda 300 km var 3 defa gidip geri gelmek zorunda kalınca soru güzelleşmiş demek ki 😊. Bekleme şansım olmuyor sabahtan akşama kadar ancak bekliyorum. Gidip yapacağımı yapıyorum. Geri dönüyorum ertesi gün yine. Burdaki cevapları doğal olarak ara ara test ediyorum. Bütün arkadaşlara teşekkürler

sinus

Peki yüzlerce panodan sadece 1 tanesi mi sorunlu?

askb

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 05 Temmuz 2019, 07:27:12Teşekkürler. Problemli pano ile aramda 300 km var 3 defa gidip geri gelmek zorunda kalınca soru güzelleşmiş demek ki 😊. Bekleme şansım olmuyor sabahtan akşama kadar ancak bekliyorum. Gidip yapacağımı yapıyorum. Geri dönüyorum ertesi gün yine. Burdaki cevapları doğal olarak ara ara test ediyorum. Bütün arkadaşlara teşekkürler

Büyük ihmalle hava kararmadan dönüşe geçiyorsunuz. Havanın kararmasıyla birlikte,  devreye giren alıcı vs. olabilir. Onlar akım çekince, gevşeklikten dolayı veya başka sebebten  fazla akım çekip sigorta atmasına neden olabilir diye düşündüm.

JOKERAS

Yapınızı basit bir şematik olarak çizermisiniz?

crazy

Besleme hattı 650m geliyorsa buraya sonradan bağlanan güçlü bir cihaz belirli aralıklarla devre girip gerilim dalganlanmasına neden olup trafolarin fazla akım çekmesine neden olabilir.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: manipulator - 05 Temmuz 2019, 09:30:48Peki yüzlerce panodan sadece 1 tanesi mi sorunlu?
Evet hepsi seri üretilmiş belki 5 yildan fazladır çalışan panolar arasindan sadece 1 tane böyle oldu. Dün trafoya bağlı sigortaları iptal ettik 24 saattir bir problem oluşmadı, normal çalışmasına devam ediyor enteresan bir durum.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: crazy - 05 Temmuz 2019, 16:44:04Besleme hattı 650m geliyorsa buraya sonradan bağlanan güçlü bir cihaz belirli aralıklarla devre girip gerilim dalganlanmasına neden olup trafolarin fazla akım çekmesine neden olabilir.
Hat üzerinde başka bir cihaz bağlı değildir.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: askb - 05 Temmuz 2019, 10:51:51Büyük ihmalle hava kararmadan dönüşe geçiyorsunuz. Havanın kararmasıyla birlikte,  devreye giren alıcı vs. olabilir. Onlar akım çekince, gevşeklikten dolayı veya başka sebebten  fazla akım çekip sigorta atmasına neden olabilir diye düşündüm.
Sigorta gündüz 11 de de atabiliyor. Gece 2 de de. Ben yaninda ölçüm yaparken yada kontrol yaparken kac saat uğraşırsam uğraşayım hic bir problem yok. Ne zaman ki yemege gitsem yada ayrılsam dönüşte hersey bitmiş oluyor. Illa ki bir şeyi gözden kaçırıyorum ama bilemedim. Gevşek olabileceğini düşündüğüm her yeri tekrar sıktım