GSM modül data & fax araması

Başlatan yas, 26 Temmuz 2019, 20:05:31

yas

Arkadaşlar, forumda ve nette aramama rağmen işe yarar bir bilgi bulamadım. Yapmak istediğim GSM modülle data veya fax araması gerçekleştirmek. Kullandığım modül SIM800.
AT command yazımlarında
ATD05123456789;
Şeklide kullanıldığında ses araması yapmakta, numara sonundaki ; işareti kullanılmazsa data araması yapıldığı ifade edilmekte. Alakalı alakasız bir çok denemeden sonra bir türlü sonuna ; (noktalı virgül) koymadan aramayı başlatamadım.
Modül
NO CARIER
şeklinde geri bildirim yapmakta. Daha önce deneyip başaran oldu mu diye sormak istiyorum. Bilen varsa rica etsem yöntemi paylaşabilir mi?

fide

SIM800 modüller uğraşmadım ama telit modüllerde AT+FCLASS=8 komutu yapılan aramanın ses araması olacağını belirtiyordu. 8, 0 yada başka sayılarla değiştirilerek data arama yada fax araması yapılıyordu.
SIM800 komut yapısını bilmiyorum ama benzer mantıkla bir komut olabilir. Datasheette voice call kısmını elden geçir bence.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

yas

@fide hocam AT+FCLASS komutu eski versiyon modüllerde var fakat belli bir versiyondan sonrakilerde kaldırılmış. Yerine ne gelmiş bir türlü anlayamadım. Muhtemelen kökten kaldırılmış gibi durum söz konusu sanki.