Yalnızca kamerayla sireni nasıl çalıştırabiliriz ?

Başlatan ÜC, 07 Ağustos 2019, 14:05:56

ÜC

Arkadaşlar merhaba. Kayıt cihazı olmadan kameranın hareket algıladığında alarm vermesini istiyorum.Bir tetik ucu olsa yeterli olacaktır. Birçok firmaya böyle bir kamera olup olmadığını sordum ama sonuç alamadım.
   Kameralardaki işlemcilerin hareket algılandığında çıkışını değiştirdiği bir pini vardır diye tahmin ediyorum.Yada ip kameralar programa alarm oluştuğunu bildiren bir veri gönderiyordur , bunu kuanabilirmiyiz. Tetik veren kamera olması kolay olacak ama nasıl araştıracağımıda bilemiyorum.
  Kayıt cihazı kullanmak istemiyorum.

Andromeda

Ip kamera hareket oluştuğunda cep telefonuna ses veya diğer şekillerde alarm gönderiyor..
kameranın olduğu yerde alarm çalmasını istiyorsan ayrı bir pir dedektör olabilir..
veya cep telefonu ile sen çaldırırsın..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Melih1802

Eldeki tek seçenek video sinyalinin genliğinin değişmesi. Tabii gece ve gündüz ışığı genliği değiştirebilir.

devrecii

Ovp kamera görüntüsünü stm32f  ramına siyah beyaz  atıp yeni gelen ile ramı kontrol etmek değişikllik belli ölçüden büyükse pini 1 yapmak. Söylemesi zor değil gibi  :-\

power20

Aşağıdaki kamera bu iş için uygun gibi. Algılama sonucu kayıt başladığına dair bir led yanıyor ise oradan röle sürülebilir.  içine SD kart takılıyıor. Sanırım loop kayıt yapıyor. Bilgisayara bağlanmadan kullanılır.

Alıntı yapılan: undefinedMini Kamera Son Model Sq11 Hareket Sensörlü Gece Görüşlü
Cihazın ışık renkleri modları göstermektedir.
Ürün Rengi : siyah
Mavi : 720p
Mavi/kırmızı karışık renk : 1080p
Kırmızı : fotoğraf modu
Mode butonu ile modlar arasında gezebilirsiniz. on/off butonuna bastığınızda video kaydına başlar ve ışık tamamen söner. Bir daha on/off butonuna bastığınızda ışık yeniden yanar ve kaydı durdurur. Kırmızı renkte ise her on/off butonuna basmanız bir adet fotoğraf çekecektir
modeli: SQ11
yongaseti Adı: Syntek
tipi: Tam HD Dashcam

Mucit23

Ip kameralarda hareket algılayanlar var. Kameradaki görüntüde seçtiğin bölgede hareket olduğu zaman fiziksel kontaklardan çıkış alabiliyorsun. Veya farklı senaryoları yaptırabiliyorsun.

ÜC

Sade osun , bir kamera , ufak bir pcb kart alarm sireni (siren cihazı değil yalnızca siren,30 Tl olanlardan) , bir adaptör yeterli.Çevre birimlere (tel,kayıt cihazı,pc) ihtiyaç duymadan.

Genlik işini ben beceremem.

ibo hocam bahsettiğinizi yapabilen zaten kamera yapmış sayılır.Kameranın en zorlayacak kısmı hareket algılama olsa gerek. Yine kanatları açmışsınız :)

Kılıç hocam linkini verebilirmisiniz bu kameranın , olur gibi görünüyor.Umarım pahalı değildir.

İki IP kameram var ama kontak vermiyorlar.Aradığım 3 teknik serviste kontak çıkışı veren bir kamera bilmiyor Mucit hocam.Eğer bir model varsa verebileceğiniz araştırayım hemen.

power20

Link biraz karışık ve uzun idi.

Sq11

diye arayınca çıkıyor

Andromeda

..uygulama nasıl olacak..her harekette siren çalıp ortalığı ayağa mı kaldıracak..güvenlik amaçlı ise olmaz tabii..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ÜC

SQ11 kameranın hareket algıladığında kayıt yaptığı söyleniyor ama led ile ilgili kimse birşey yazmamış , videolarda değinmemişler.İki satıcıya sordum cevap bekiyorum.

Hırsız alarmı için kulanılcaksa elbette siren çalıp ortalığı ayağa kaldırmalı.Hırsız alarmı ilk amacım ama başka işler içinde kulanabilir.Hareket algılaması ile yapılabilecek çok iş var. 

Mucit23

neutron ipc2322ebr5-p-c

Mesela bu kamera olabilir. Yanlışım yoksa analiz bile yapabiliyordu. Yani hareket kaynağı insan mı yoksa kedi veya köpek mi tespit edebiliyor.

ilyas KAYA

Kamera ile hareket işi sıkıntılı. Işık değişimi bile hareket olarak algılanıyor. Şuan kullanıyorum bir buzzer var o otuyor yada sms mail gibi seçenekleri var ama dediğim gibi sıkıntılı. Bunun yerine 15 20 tl ye 360 derece hareket algılayan doppler sensor takın olsun bitsin.

MrDarK

Böyle bir kamera var. Motion detect özelliği de var ama ne derece başarılıdır bilemiyorum. Hatırladığım kadarıyla hareket oluşursa size frame yolluyordu. Bi denemekte fayda olabilir.

Link = https://learn.adafruit.com/ttl-serial-camera
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ÜC

Mucit hocam fiyatı 800 Tl görünce kamerayı araştıramadım bile , bu fiyatlar bana yüksek.

"bir buzzer var o otuyor" bunu hareketi gördüğünde kontak çıkışı vererek yaptırıyorsa aradığım bu kamera.Marka Model verebilirmisiniz Cezeri hocam.Kulandığım kameralarda var hareket algılama bir sıkıntı yaşamıyorum , hassasiyet ayarlarıyla uygun hareket algılama yapabiliyor herikiside ama kontak çıkışları yok , mail resim gönderme kayıt var.

Kamera hareket algıladığında resim çekiyormuş Mrmark hocam  çıkışı yok anladığım kadarıyla.

MrDarK

Alıntı yapılan: Ümit COŞKUN - 08 Ağustos 2019, 10:19:33Kamera hareket algıladığında resim çekiyormuş Mrmark hocam  çıkışı yok anladığım kadarıyla.

Kamera hareket algıladığında size frame'i uart'dan gönderir. Sizde frame'in geldiğini anladığınızda buzzer çalabilirsiniz. Buda bir çıkış sayılmaz mı :) Rx hattındaki iletişim sizin hareket alarmınız olabilir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK