Yalnızca kamerayla sireni nasıl çalıştırabiliriz ?

Başlatan ÜC, 07 Ağustos 2019, 14:05:56

ilyas KAYA

Ben bimden almıştım averdigi marka.
Şimdi baktım aynı marka dahili pir dedektörlü olanını yapmış l. Bu sefer görüntü ile değil mantıklı olanı yapmış ancak sonradan farkettim ki ip kamera değil cctv ile çalışıyor.

Düzenlendi..

https://www.azaraks.com.tr/averdigi-ad-218-20-mp-36-mm-3-mp-lens-12-smd-led-dahili-pir-sensor-bullet-ahd-kamera-pmu103927?gclid=Cj0KCQjwkK_qBRD8ARIsAOteukCKRKYExKcSKK-0sS38BgoleBXoiQ8LmKYjoaCwJAiiv--w9niON2oaAuqMEALw_wcB

muhendisbey

Linuxta zoneminder var. Belki raspberry pi ve kamera modülü ile benzer bir uygulama yapabilirsiniz.
Sonuçta görüntü işleme var bu tip uygulamalarda. Sensörlü PIR algılamalı çalıştırmak da düşünülebilir. Bir kameranın deklanşörünü PIR ile tetikleyebilirseniz yine iş görebilir.

Görüntü işleme mantığında hatalı kayıtlar da olacaktır. Gün batımı, gün doğumu arabadan sokaktan gelen gece ışıkları, açılan kapanan lamba, sinek, böcek... bunların hepsi hatalı harekete neden olabilir. PIR ile olursa bu konuda avantajlı olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ÜC

Mrmark hocam bu kamerayı araştırıyorum , Arduino kütüphanesi var , ben basic veya proton kullanıyorum.Eğer modülü basic ile kontrol edebileceğim kodları bulabilirsem sipariş vermeyi düşünüyorum.Kodlara baktım modüle ne gönderiyor bağlantıyı nasıl yapıyor anlayamadım daha doğrusu modülle anlaşabimek için kullandığı hiçbir seri dataya rastlayamadım.Kulanıcıyı bilgilendren kodlar var hep.

Pır sensörlü alarmı yada kamerayı istemiyorum cezeri hocam , kulandığınız kameranın modelini verebilirseniz araştırayım ben.

Kullandığım kameralarda anormal bir alarm sapması yaşamadım hiç , hassasiyet ayarlarıyla istediğim gibi alarmı aldım mühendisbey hocam.Belki alacağım kamerada farklı çıkabilir ama denemek isterim.

parametre

Bunu hareket sensoruyle cozemezmisiniz hareket algiladiginda alarm calar siz daha iyisini bilirsiniz ama

Andromeda

..bildiğim kadarı ile hırsız alarmı ile cctv güvenlik ayrı bir mantık ile çalışıyor..
yani hırsız alarmı kurulduktan sonra bir alarm varsa büyük olasılık istenmeyen bir misafir vardır..ama cctv nin amacı izleme ve olan olayı sonradan görmek..kameranın izledği alanda olağan bir hareket olabilir....ışık değişimleri olabilir..bunu alarm olarak algılamak yanlış olur..demek istediğim buydu..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ÜC

Hareket algılamasını hırsız alarmı olarak kulanabilmek için elbette alarm gerektirecek hareketten başka hareket olmamalı , varsa buralarda kullanılmaz.Örn evin girişine konduğunda ve çıkarken çalıştırıldığında işe yarar ama apartman girişine elbette olmaz (hırsız alarm amaçlı).Küçük bir harekete bile alarm verdirir düşüncesi var sanırım.Kullandığım kameralarda hassasiyet en fazlada ise yaprak oynasa alarm veriyor ama azalttığımda ancak bir insanın boyutlarında algılama yaparsa alarmı çalıştırabiliyor.
   Kameradaki ısrarımı açıklayayım. İlk olarak evde alarm amaçlı kurup tecrube edeceğim.Sonrasında gündüzleri kameranın görüş alanı içerisinde belirli bir alandaki hareket ile buzzeri çalıştırarak haberci , geceleri ise tümalandaki hareketler ile hırsız alarmı olarak sireni çalıştırmak.Sonrası için istediğimin zor olduğunu biliyorum ama bir yol bulabilirsem zorlayacağım.

Andromeda

..kameranın gördüğü alandaki belirli bir bölge seçilebilir..bunu kayıt cihazımdan biliyorum..
fare ile kare kare kutucukları seçiyorsun..seçilen kutularda hareket varsa alarm çıkışı veriyor veya kayda başlıyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ÜC

Bahsettiğiniz özellik bendeki kameranın birinde var.Bir görüntüde 4 ayrı bölgede seçim yapıyorsunuz buralarda hareket olursa alarm veriyor.Sorun şu , örnneğin 1.alanı kapı girişine ayarladım , 2.alan kapı çıkışı 3. alan için bu ikisi hariç tüm alanı ayarladım. 1.alandaki alarm sinyalinde için giriş oldu işlemi, 2.alan için çıkış oldu  , 3. için alarm sinyali olarak işlem yapmam lazım.Bunları birbirinden ayırt edebilsem ayakarım yerden kesilecek. Bu işi 2 kamerayla yapmak mümkün ama kamera bahsettiğim özelliklerde olunca yüksek oluyor.