STM8 IAR ile program yükleme sorunu

Başlatan Mucit23, 03 Eylül 2019, 20:55:39

Mucit23

Selamlar

IAR ile STM8S103F3 MCU'ya yazdığım programı yüklemeye çalışırken aşağıdaki gibi hata alıyorum. Debug başlamıyor. ST'link ve SWIM ile programlama için ekstra bir ayar var mı?

Ama IAR ile derleme sonucu oluşan HEX'i STVP ile MCU ya yükleyebiliyorum. Yazdığım program çalışıyor.

Bu sorun neden olur?

MuratHp

ST-Link'e bağlı STVP veya başka bir program varsa kapatınız, sorunu çözecektir büyük ihtimal.

Mucit23

Hayır iar açık iken stvp felan açık değil. Farklı bir sorun olmalı.

Birde şu durum var. Stvp ile program yüklediğimde program hemen çalışmaya başlamıyor. Reset atsam bile düzelmiyor. Ancak komple enerjiyi kesip tekrar verirsem çalışıyor. 3.3v beslemeyi st-link üzerinden veriyorum.

MuratHp

ST-Link'in bütün pinleri karta bağlı mı? Özellikle reset bağlantısı, aynı hata bende stlink ile kart arasındaki reset bağlantısını kestiğimde oluyor.

OptimusPrime

Hex debug yapilabilen bir tur degildi hatirladigim kadariya. Bin ile veya elf varsa onunla dene birde.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Mucit23

Bağlı tabiki zaten reset bağlı olmasa stvp ile de program atamam.

Iarı kapatıyorum. Sonra tekrar açıp derleme yapmadan doğrudan download and debug butonuna basıyorum. Bazen hata vermeden kodu yükleyip debug'a geçiyor. Herzaman değil. Fakat kodda bir değişiklik yapıp tekrar derlersem hata devam ediyor.

Çözemedim henüz. Help!

Mucit23

@OptimusPrime stvp ile debug yapamıyorum zaten. Sadece derlenmiş hex kodunu yüklüyorum. Iar ile otomatik debug'a girmesi lazım ama hata alıyorum.

OptimusPrime

Project.out yok diyor hatada. Kuvvetle ihtimal cikti olarak hex secmissin. Proje ayalarindan ciktiyi hexden baska bir formata cevirip dene.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

canteknik

Yıllardır kullandığım bir derleyicidir.
Şu Ayarlara bir bakınız.
iar açık iken diğer derleyici varsa açıkta kapatınız.

upload picture online

Mucit23

Hocam Debug için özel bir ayar varmı bilmiyorum ama herşey default şuanda. Varsa gösterirseniz sevinirim.

Öte yandan şöyle bir test yaptım. Debugda bildiğiniz gibi ilk başta mcu içindeki program ile debug sonucu oluşan program karşılaştırılır farklılık varsa son yazılım tekrar yüklenir. Ben şöyle bir test yaptım. Derleme sonrası oluşan hex dosyasını stvp ile mcuya yükledim. Sonra iarı açıp doğrudan debug butonuna bastım ve debug'a girdi. Fakat kodda ufak bir değişiklik yapıp tekrar debug butonuna bastığımda yukarıdaki hatayı veriyor. Log ekranında "Download supressed" diyor.

Aynı zamanda Project>>Download>>Download File seçeneği ile iar üzerinden doğrudan program atmaya çalıştım. Out dosyasını seçtiğimde yine aynı hatayı verdi. Yani program yükleme ile ilgili genel bir sorun var.

Acaba driver ile ilgili bir sorun olabilirmi? İar için özel Stlink driver felan varmı

MuratHp

Project>Options>Debugger sekmesinde driver ST-LINK seçeneği seçili mi?

Mucit23

Tabiki hocam seçili. Zaten dediğim gibi yapınca debuga giriyor.

10f200.h

hocam reset pini direnç ile beslemeye bağlı mı? aynı sorunla bende karşılaşmıştım. Datasheet te gösterildiği gibi sadece 100 nF kapasitör bağladığım zaman aynı hatayı veriyordu.reseti 10k ile vdd ye çektiğim zaman düzeldi.

Mucit23

Sorun çözüldü. Options>>ST-LINK altında Suppress seçeneğini kaldırınca düzeldi.