Artımsal (Incremental) Enkoder Z Darbesi değerlendirme

Başlatan Cemre., 14 Eylül 2019, 16:31:00

Tagli

Absolute olanların genel olarak çözünürlükleri ne civarda?

Ben manyetik çip şeklinde olanlara biraz aşinayım. AMS'nin böyle bazı modelleri var. AS5048A mesela 14-bit çözünürlüğe sahip. Üzerine yerleştirilmiş yuvarlak mıknatıs ile çalışıyor. Acaba endüstriyel ürünlerde bu türden sensörler / çipler mi tercih ediliyor?
Gökçe Tağlıoğlu

Cemre.

Alıntı yapılan: Tagli - 02 Şubat 2021, 15:45:17Absolute olanların genel olarak çözünürlükleri ne civarda?

Ben manyetik çip şeklinde olanlara biraz aşinayım. AMS'nin böyle bazı modelleri var. AS5048A mesela 14-bit çözünürlüğe sahip. Üzerine yerleştirilmiş yuvarlak mıknatıs ile çalışıyor. Acaba endüstriyel ürünlerde bu türden sensörler / çipler mi tercih ediliyor?

23-Bit multi-turn

ipek

elimde arızalı gelen sanayi tipi baskı makinasının kartı var 16bit Avago mutlak enkoder,magnetik halleffekt sordum 5000 USD dediler,bir eski tip olanda eski küçük cd boyutunda mavi lazer ile okunan bir disk var,lazer yansımalı değil,diskin içinden geçiyor,karşı tarafta cd boyutunda bir ccd var o okuyor,cd sanki ikili tabanda bir grafik algoritması ile oluşturulmuş,bir tarafında 1mm çapında bir delik var sanırım buda Z slotu..karanlık bir yerde çalışıyor çektiğim resimler net çıkmadı.

bu arada usta başını aradım dedimki elektrikler gitti ,bizi bağlamaz,iki hafta sonrada açsam aynı noktadan kaldığı yerden başlar dedi...

Tagli

Benim bahsettiğim ham haldeki çiplerin fiyatları yaklaşık $7 - $12 aralığında. Endüstriyel olmayan, lab ortamında masa üstünde çalışacak deney düzeneklerinde, etrafına 3B yazıcıdan parça basarak kullanıyoruz. Tabi küçük bir breakout kartı da yapmak gerekiyor çipleri tutmak için.
Gökçe Tağlıoğlu

apsis

Alıntı yapılan: Tagli - 02 Şubat 2021, 15:45:17Absolute olanların genel olarak çözünürlükleri ne civarda?

Bir gimball motorundan sökmüştüm içinden bu sensör çıkmıştı. Mutlak konum veriyor. Enerjisini kes ve mili döndür son konumu verebiliyor. Allegro'nun mutlak ve artımsal şeklinde farklı tiplerde manyetik enkoderları var.

Şuan optik incremental kullanıyorum. Nasip olursa sonraki aşamalarda manyetik olanları deneyeceğim.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK