Hangi Linux Dağıtımı İle Başlamalıyım?

Başlatan bit01, 18 Eylül 2019, 18:38:26

bit01

Daha önce ubuntu, debian, kali linux dağıtımları kullandım. Genelde bir süre sonra geri sildim.
Artık linux ile aramı düzeltmek istiyorum.
3-5 ay kullanıp linux'a biraz alıştıktan sonra Rpi gibi kartlarda gömülü linux ile ilgilenmek istiyorum.
Gömülü linux'a da ön hazırlık olması ve başlangıç seviyesinde kullanımı kolay olması için hangi dağıtım ile başlamalıyım?

taydin

Linux ÖĞRENMEK istiyorsan benim önerim Arch Linux. Dokümantasyonu en iyi dağıtımlardan birisidir. Ama paket sürümlerinin yayınlanmasını çok yakından takip eder ve en son sürüme yakın kalır. Eski sürüm paket kurmak zordur. Bu da bazan oturmuş olan çalışma düzenini bozabiliyor. Uzun yıllar Arch Linux kullandıktan sonra istemeyerek bıraktım, çünkü mesela sistemi güncelliyorum, yeni bir perl geliyor, benim yocto build çalışmıyor. Yeni make geliyor, gene build bir hata ile sonlanıyor. Yeni kernel headers paketi geliyor, build hata veriyor vs.

Ama linux'u KULLANMAK istiyorsan, Debian derim. Paket sürümleri genelde eskidir (bazıları birkaç yıl öncesinin :D ) ama stabildir. İki yıldır makinamda Debian Linux var. Paketlerin eski olmasından şikayetciyim, ama bazı güncellemelerde oluşan uyumluluk sorunlarını gidermekten daha iyi diye düşünüyorum.
Timur Aydın (mekatronik.org)

pwr_24

Alıntı yapılan: bit01 - 18 Eylül 2019, 18:38:26Daha önce ubuntu, debian, kali linux dağıtımları kullandım. Genelde bir süre sonra geri sildim.
Artık linux ile aramı düzeltmek istiyorum.
3-5 ay kullanıp linux'a biraz alıştıktan sonra Rpi gibi kartlarda gömülü linux ile ilgilenmek istiyorum.
Gömülü linux'a da ön hazırlık olması ve başlangıç seviyesinde kullanımı kolay olması için hangi dağıtım ile başlamalıyım?

Mint yada ubuntu derim.debian tabanlı ve kaynağı en çok bulunan iki dağıtım. Hele mint türkiye forumu çok iyi. Yaklaşık 4 yıldır bu iki dağıtımı kullanıyorum.

SpeedyX

Slackware ile öğrendim ama o çileyi kimseye tavsiye etmem, ubuntu iyidir.

leblebitozu

Embedded linux dağıtımlarını çoğunlukla debian tabanlıdır, yabancılık çekmemek için debian'la devam edebilirsiniz.

OptimusPrime

Ubuntu derim  ;) Kernel build icin genellikle kullanilanda budur. Ileride bu islerede bulasmak istersen zorluk cekmezsin.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

foseydon

ubuntu, nokta.

neden, çünkü kullananı çok. araç seçerken çok kullanılmasına bakın derim. ister derleyici olsun, ister ide, isterse işletim sistemi. çok kullanıcı olması demek, sorunların az olması demek, sorun çıkarsa daha hızlı çözmek demek, destek demek. az kullanılanı seçersin, pat 2 gün sonra geliştiricisi bırakır açıkta kalırsın. CooCox ide vardı misal, geliştiriciler bıraktı geliştirmeyi arm için bunu kullananların elinde patladı. boşuna yatırım yapmış oldular öğrenmek için. öyle işte, her zaman çok kullanılanı kullanın.

mufitsozen

Alıntı yapılan: bit01 - 18 Eylül 2019, 18:38:26Gömülü linux'a da ön hazırlık olması ve başlangıç seviyesinde kullanımı kolay olması için hangi dağıtım ile başlamalıyım?

sayin @bit01 2019 yili itibari ile embedded Linuxde kullanilan baslica surumler Debian, Angstrom, Ubuntu, ve Arch Linux surumleridir.

Bu konuda guncel gelismeleri izlemek ve faydali kaynaklar, detay bilgi vb bulmak icin www.elinux.org web sitesine bakabilirsiniz.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

boreas

Niyetin gömülü sistemlere çekirdek derlemeksw yocto project te bak. Her distroyla yaparsın

foseydon

Alıntı yapılan: boreas - 21 Eylül 2019, 12:52:18Niyetin gömülü sistemlere çekirdek derlemeksw yocto project te bak. Her distroyla yaparsın

naçizane, ben gömülü linux öğrenmeye başlayacak arkadaşlara yocto ve build root gibi build sistemlerini kesinlikle önermiyorum. çünkü bu sistemlerin amacı işleri kolaylaştırmak, dolayısı ile birçok şeyi otomatikleştiriyor ve gizliyor. o yüzden ben sıfırdan, gerekli araçları kurarak, gerekli dizinleri ve dosyaları elle oluşturarak öğrenilmesi taraftarıyım.

bit01

Yanıtlar için teşekkürler oldukça faydalı oldu benim için.

Ubuntu kurmaya karar verdim. Gerek debian tabanlı olması, gerek topluluğunun büyük olması gibi sebeplerden.

Ubuntu olarak da Lubuntu veya Kubuntu kurmayı düşünüyorum. Sistem ubuntu ile çalışabilir ama daha sade ve performanslı olmasını istiyorum.

Lubuntu/Kubuntu başlangıçta sıkıntı yaşatır mı? Eksikleri olumsuzlukları var mı?

mehmet

Bence bir kaç dağıtımın
deneme diskini edinin. Zaten
bir çok dağıtımın verdiği
iso dosyasını herhangi bir
diske yüklediğinizde deneme
amaçlı açılır. İsterseniz
de kurulur.
RPi ile devam edecekseniz
Debian bana göre uygun.

Sadece dağıtımın önemi yok.
Masaüstü seçiminiz de önemli.
Görsellik mi, performans mı?

Ben Fedora üzerinde Xfce4
kullanıyorum.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

foseydon

Alıntı yapılan: bit01 - 23 Eylül 2019, 16:09:39Yanıtlar için teşekkürler oldukça faydalı oldu benim için.

Ubuntu kurmaya karar verdim. Gerek debian tabanlı olması, gerek topluluğunun büyük olması gibi sebeplerden.

Ubuntu olarak da Lubuntu veya Kubuntu kurmayı düşünüyorum. Sistem ubuntu ile çalışabilir ama daha sade ve performanslı olmasını istiyorum.

Lubuntu/Kubuntu başlangıçta sıkıntı yaşatır mı? Eksikleri olumsuzlukları var mı?

ben kubuntu kullaniyorum, ezelden kde'ciyiz. gnome'a isinamadim ben eskiden beri. kde ile sikinti yasamiyorum, plasma 5'ten sonra cok guzel oldu kde. ben hala anlamiyorum neden ubuntu kde'yi varsayili olarak kullanmiyor.

lubuntu daha hafif bir sistem. islemci, bellek vs. kaynagi kisitli makine kullaniyorsan dusunebilirsin. bence eskide kaldi bunlar, onceden kaynak kisiti vardi, kde vs. cok kaynak kullaniyordu o yuzden lubuntu gibi alternatiflerin olmasi iyiydi. artik sistemlerin kaynagi cok, performans olarakta kde artik daha iyi, kaynak kullanimlari kafa kafaya geldi nerdeyse. o yuzden masaustu sistemlerde pek esprisi kalmadi bence lubuntu gibi sistemlerin.

nihayetinde DE secimi biraz kisisel tercihle alakali, kimisi gnome sever, kimisi kde sever, kimisi xfce. youtube'da alternatif olarak aklinda olan masaustu yoneticilerini arattir, bi bak. suruyle inceleme yapan adam var. sonra git begendigini kur, memnun kalmazsan degistirirsin atla deve degil sonucta.

Tagli

@foseydon ile aynı fikirdeyim, bu biraz zevk meselesi. Ben neredeyse hep Ubuntu kullandım. Ama bence DE'yi her sürümde biraz daha bozdular. Son olarak Ubuntu MATE'i denedim ve çok sevdim. Sadeliği ile Lubuntu tadında, ama daha tatmin edici ve alışılmış bir masaüstü deneyimi sunuyor, özellikle standart Ubuntu'dan gelen biri için.
Gökçe Tağlıoğlu

boreas

@foseydon  evet dediğiniz gibi pekçok şeyi kendi yapıp bitiriyor yocto gibi uygulamalar. Ama ticari düşünülüyorsa bence bu tür uygulamalarla ilerlemek daha uygun geliyor. Değişik boardlara adaptasyon, derleme süreleri için geçen zaman kayıpları en aza iniyor. Ama yok merak ediyorum linux öğrenmek istiyorum diyorsa bence LFS'den başlayarak adım adım ilerleyebilir.