Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Endüstriyel arduino

Başlatan aliveli, 26 Eylül 2019, 10:03:47

dnacikaya

Pc üreten firmalar maliyet artırmak istemez, en fazla varistör, direnç veya zener koyarlar girişlere. Bu nedenle harici adum veya ch serisi entegrelerle izolasyon yapılır. Özellikle endüstriyel ortamda bilgisayar kullanmak isteyenler bu izole devrelerini ayrıca satın alır. 6 yıl önce bir yazı yazmıştım bu konuyla ilgili:

https://www.elektroinfo.org/2013/03/usb-izolator-izolasyon-devresi.html

fahri-

#31
 Endüsriyel PC demek sadece giriş çıkışlarının izole edilmesi demek değil. Endüstriyel ortamlarda çalışacak şekilde tasarlanıyor. Özellikle elektriksel ve manyetik gürültü, toza karşı önlemler bunlardan birkaçı.

http://www.ovis.ist/endustriyel-pc-nedir

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Eylül 2019, 20:09:16Koruma dediğiniz nasıl birşey? Ne olması gerekiyor? Korumalı bir usb host girişi, veya usb device girişinde mcu ile usb soket arasında neler olmalı?
Birçok entegre kendi içinde bu ESD (Electro Static Discharge) korumasını 1 direnç 2 diyotla hallediyor.
Fazla gelen + yada - voltajı Power pinlerine aktarıyor.
Ancak her çip için geçerli olmayabilir.
MOS çiplerin tamamında ise wardır.
USB giriş korumalarıda aynı şekilde giren sinyallerin tamamı (Cep telefonlarında ise external girişler Buton tuşlarda dahil) ESD filtre diyotlarıyla korunmaktadır.

Alıntı yapılan: HexfeT - 28 Eylül 2019, 19:44:00Foto Lenovo G50-70 modelinin anakartına ait. Altında ise şeması var. Şemada görülen üç kuruşluk önlem elemanları kartta mevcut değil, yerleri boş. Yeri boş olan D12 elmanının bacakları karşıdan karşıya köprü ile birleşik. Aynı vaziyet HDMI portu için de geçerli. Notebook lar için genel durum hep böyle. Hatlar direk işlemciye gidiyor, bir aksilik durumunda işlemci mort oluyor. Makinelerin özellikle USB ler yüzünden perte çıkması sıkça görülen bir durum.

Onca sıkı standart varken notebookların bu vaziyette üretimden çıkması ilginç. Demek ki bu durumla ilgili uyulması gereken yasal bir standart yok.
Düpe düz hırsızlık yapmış adamlar.
Çin üretimi olması olasıdır. Yada kopya ürün olabilir. Zira çinlilerde her yol war.
İmha edilmek için ayrılan herşeyi mamul aygıt yada malzeme olarak satıyorlar.
Şerit içinden (Şerit bozulmamış olduğu halde) kırık BGA çiplere denk gelmiştim.