DC 0-5 V. Arası Değişken Potansiyometre Voltajını, Uzaktaki Pic'e Girmek ?

Başlatan HAKKITANIR, 16 Ekim 2019, 21:54:54

z

5V gerilimi uzaktan uretip pota verip pot voltajini ve GND yi MCU ya tasimak yerine MCU tarafindaki 5v u uzaktaki pota gondersen ve potu oyle okusan sonuc nasil oluyor? Bu is icin 3 telli bir kablo yeterli.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: z - 17 Ekim 2019, 18:11:315V gerilimi uzaktan uretip pota verip pot voltajini ve GND yi MCU ya tasimak yerine MCU tarafindaki 5v u uzaktaki pota gondersen ve potu oyle okusan sonuc nasil oluyor? Bu is icin 3 telli bir kablo yeterli.

Açıklamayı unuttuğum bir yer olduğunu bu mesajla gördüm.
bizim potun GND sini ortak olduğundan daha kalın bir kabloyla zaten Pic in bulunduğu karta taşımamız zorunlu olarak gerekiyor. Bu durumda potdan tek bir kablo geliyor denebilir.

Bağlantı şöylemi olacak;
Pic kartından +5V., GND ve Potun orta ucu için 3 kablo çıkacak ve bu kablolar 30 Metre uzaktaki potun bacaklarına  direkt girecek öyle mi? Eğer böyleyse çalışmada ne değişecek bunu da anlamadım. Sonuç da potun orta bacağından hat boyunca parazitli voltaj yine geri dönmeyecek mi? Eğer farklı bir bağlantıyı kastetmiyorsanız tabiki.
Böyle bir devreyle aslında bir bakıma pot tarafını da yalnız bırakıp çok sadeleştirmiş oluyoruz böylece, ama fazladan bir kablo daha çekmek gerekiyor. pota giden +5V. beslemesi için.

0-20 mA. yada 4-20 mA. bir akım kaynağı üretsek bile bu akım kaynağının bir voltaj değeri olmayacak mı? birde potun orta bacak direnci var. Anlayamadım potla nasıl yapılır ki böyle bir iş mümkün olmayabilir mi acaba?

Melih1802


HAKKITANIR

Melih1802 Teşekkürler devre göndermişsiniz.
Yalnız böyle bir devre bu iş için fazla lüks ve gereksiz olur düşüncesindeyim, beslemeleri filtreleri derken iş uzar gider. En son çaresiz kalırsak böyle bir şeye bakmalı. Daha deneyeceklerimiz bitmedi diğer sistemde.

şimdi ben şunu düşündüm. bununla ilgili görüşü olan var mıdır.
biz 7805 çıkışından pot besleyip potun orta ucunu 30 Metre uzaktaki voltaj takipçi opampa girip opamp çıkışınıda Pic'e girecezya, opamp ve Pic tarafında donanımsal ve yazılımsal filtrelerimiz olacak. Potun orta ucundan gelecek kablodaki voltaj 0V. ye de inecek +5V. yede çıkacak. Burada tam 0V. ye indirmeyip , tamda +5V. ye çıkartmazsak hattan gelen gürültü ortadan kalkar mı sizce? Yani Potdan gelen voltajın en alt ve en üst sınırlarına bir miktar alt üst sınırlara ulaşmasın diye opsiyon koyacağız yani. Bu durumda potun orta ucunu boşa çıkarmamış oluyoruz. Hep doluda kalıyor. Opamp da Potun orta ucundan akım asılmayacağına göre Potun kendi değerinide istediğimiz gibi seçip kullanabiliriz diye düşünüyorum.

Amaç Potun orta ucunu 30 Metreye taşıyıp bu uç dan çok küçük bir opamp giriş akımı çekilecek olmasına rağmen Potun orta ucunda voltaj dalgalanması oluşturmamak. Bu dalgalanmalar sonuca olumsuz yansıyacaktır.

Bazı kısımlar onaylanırsa denemeye geçip neticeyi görebiliriz. Var mı bu kısımda önerisi görüşü olan.

HAKKITANIR

Alıntı yapılan: z - 17 Ekim 2019, 18:11:315V gerilimi uzaktan uretip pota verip pot voltajini ve GND yi MCU ya tasimak yerine MCU tarafindaki 5v u uzaktaki pota gondersen ve potu oyle okusan sonuc nasil oluyor? Bu is icin 3 telli bir kablo yeterli.

bunu hemen deneyebileceğim için, sade olduğundan dolayı atölyede denedim.
sanayi ortamında denemedim henüz. aslında denerken ve hatta denemeden önce değişiklik yapmaz diye düşündüm.
ama sonuç şaşırtıcı, sorun yok gibi. nasıl oluyor bu iş. nasıl sorunsuz çalıştı ki. kafadan salladığınızı düşünmüştüm baştan. diğer yönteme göre fazladan 2 kablo (pot beslemeleri için, +5V. ve 0V.) kullanılıyor. Bu yöntemi kullanmayız.
Fazladan kablomuz da yok ama, yinede bu yöntemi göstermeniz/görmemiz iyi oldu. Teşekkürler. 

webde LM78XX serisi için ayarlı akım regulatör diye bir şeyler var. bu bizim 0-20 mA. üretme olayına yönelik midir Şimdi buna bakıyorum.

HAKKITANIR

konular karıştı yanlış yere yazmışım.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.