Bir den Fazla GSM Modülü Tek kartta kullanmak?

Başlatan Mucit23, 17 Ekim 2019, 01:18:25

Mucit23

Selamlar.

4 adet GSM Modülün Tek bir kartta bulunacağı bir sistem tasarımı yapıyorum. Özel bir iş olduğu için böyle bir sistem tasarımı gerekiyor. Sesli görüşme işlemleri vs yapacağım.

Tasarım konusunda birkaç sorum olacak. Sistemi 5V ile beslemeyi düşünüyorum. GSM Modüller Yaklaşık 4V civarı bir gerilim ile çalışıyor. Ve Anlık olarak 2A peak akımları çeke biliyor. Hardware Design Manualini inceliyorum. Standart olarak GSM modül kullanılan birçok uygulamada bu ihtiyacı karşılamak için MIC29302 kullanılmış. Donanım tasarım kitapçığında da bu regülatör önerilmiş.  Bu regülatör GSM modül için ideal belkide ama 4 Adet GSM modül ile birlikte Her birine Ayrı bir Regülatör kullanmak uygun bir çözüm olur mu sizce? Tek bir regülatör ile bu akımlar karşılanır mı?

SpeedyX

Eğer hepsi birden aynı anda sesli görüşme yapacaksa tek regülatör gerekli akımı karşılayamaz.

Aynı regülatörün 7.5A olan modeli de var fakat deneyip görmek lazım, 4 modül olduğu için muhtemelen besleme hattında sıkıntılar çıkabilir.

OG

MIC29302 özel bir eleman değil ama iyi bir elemana benziyor
çünkü;
Dropout Voltage:
MIC2915x IOUT = 1.5A iken  600 mV
MIC2930x IOUT = 3A iken  600 mV
MIC2950x IOUT = 5A iken  600 mV
MIC2975x IOUT = 7.5A  iken 750 mV

Bu dropout voltage degerleri, devreyi 5V ile kullanılmayı mümkün kılıyor gibi.

Nihai durumu belirlemk için şartınız, kaç adet GSM modul aynı anda çalışacak yani toplam akım ihtiyacı bilinmeli.

4 ünitenin aynı anda temiz çalışması için beslemeleri LC filtreler ile ayrılmalı.

RF girişimi de sözkonusu, hele ki audio tarafı için.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Bu LC filtre konusunda haklısınız sanırım. En iyisi her bir modül için ayrı LDO kullanmak. Eş zamanlı görüşme yapılacağı için LC filtre beslemeleri filtreleyeceğim. Yoksa Modüller birbirinden etkilenebilir.

yas

@Mucit23 hocam ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorum. Ama ben olsam 4 adet modül kullanmazdım. Onun yerine tek modül kullanıp. konferans görüşme yöntemini kullanırdım. Eğer yanlış hatırlamıyorsam mesela SIM modüllerde aynı anda 7 adet gelen/giden aramaya imkan veriliyor. 4 modül demek 4 gsm hat demek. Eğer 4 adet sim kartı kullanmak şart ise dual sim li olan modellerden 2 adette kullanılabilir.

Mucit23

Hocam şöyle bir sorun var. Tek telefonlu sistemlerde 4 farklı kişi aranıp konferans görüşmesi yapılacaksa ilk önce teker teker hatlar aranıp her biri hatta bekletilip sonra aynı anda hatta alınıyor. Bu 2-3 dakika sürebilecek uzun bir süreç olabiliyor. Bu yğzden sistemin 4 adet eş zamanlı aramaya müsaade etmesi gerekiyor. Bunun için farklı modüller olması gerekiyor. 4 adet hat olması çok sorun değil hocam talep o yönde.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.