GY-VL53L0XV2 lazer mesafe sensörü hakkında

Başlatan tekosis, 03 Kasım 2019, 10:35:30

tekosis

Selamün aleyküm ustalarım. aşağıda linkini verdiğim ürünü alacağım. acaba bu sensör resimde çizdiğim gibi açılı bir pozisyonda iken ölçümü yapabiliyor mu?

sensör;
https://www.direnc.net/gy-vl53l0xv2-lazer-mesafe-modulu

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Hattusa

2m lik mesafe sensörü bu ama 80-90 cm den sonra ölçme yeteneği zayıflıyor yada ben beceremedim. söylediğiniz açıda  ölçebilir diye hatırlıyorum ancak dediğim gibi ölçeceğini mesafe önemli
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Epsilon

Bu ürünü  kullanmadım ama hem seyrettiğim videolardan  hemde datasheetinde yazanlardan  açılı da rahatlıkla ölçebildiği anlaşılıyor .Datasheetin de dış ortam kullanımında mesafe yarıya falan düşüyor.Birde en uygun nesne rengi için beyaz diyor.Gri renkte çok az mesafe azalıyor.
1D hareket algılama özelliği var.Bunun 2 tanesi ile el hareketlerini algılama ve birkaç tanesiyle parmakları algılama,hareketi anlama sistemleri yapılabilir.
Dataseetinde "Zorlu ortama kamera çekimlerindeki otomatik fokuslama kontrollünü sağlayabilir" diyor. ST nin hassas bir ürünü.
Datasheet:
https://www.st.com/resource/en/datasheet/vl53l0x.pdf

tekosis

Cevaplar için teşekkür ederim. bu sensörü öğrencilerle otonom araç yapmak için kullanmayı düşünüyorum, çoğunlukla kapalı alanda çalışacak ki 1 metre de benim için gayet yeterli. Ultrasonik sensörden de kullanışlı olacaktır. bir servo motor üzerine monte edip yavaş da olsa ortamın haritasını çıkartmak için kullanacağız.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Ersin

Lazer yazsa da üzerinde ir led var diye biliyorum , ölçtüğü yer nokta değil de daha çok yuvarlak bir alan olması gerek , mesafe arttıkça o alan çapı artıyordur muhtemelen, bunu da göz önünde bulundurun.
360 dereceyi görecek şekilde belki 6 sabit sensör yeterli olur mu icelemek lazım , tabii maliyet açısından zorlamiyor ise.

Proteus

Ortam haritalandırmak için LIDAR kullanılıyor.Lazer yetersiz kalabilir

Epsilon