Sorular - Sorular

Başlatan z, 11 Kasım 2019, 16:44:57

z

Elektronun kutlesi ve capi nasil biliniyor?
Protonun kutlesi ve capi nasil biliniyor?
Notronun kutlesi ve capi nasil biliniyor?
Ornegin bakir atomunda kac elektron, kac proton ve kac notron oldugu nasil anlasilmis?

Bana kimse bu konulari ogretmedi. Hic bilgim yok. Merak ediyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

e-zeki

hocam hiç düşünmemiştim beynimi karıncalandırdınız  :du: ben de araştıracağım. Takipteyim
giriş mahiyetinde 
https://www.livescience.com/20581-weigh-atom.html şurada genel hatlarıyla anlatıyor.
özet F=ma

Epsilon

Bir fikir vermesi için

* Bilindiği gibi üslü sayılarda tepede yazan rakam önemlidir, O tepede yazan örneğin -5 ile -7 arasındaki oranı şuna benzer :10 üzeri -7 yi 1 metrelik cetvel gibi düşünürseniz 10 üzeri -5 de ,bir ,atletin 10 saniyede koştuğu mesafedir. Yada İstanbul boğazında çalışan arabalı vapurla,onun üzerinde  yolculuk yapan 7 yaşlarında bir çocuğun büyüklüklerinin oranı gibidir

magnetron

ortaöğretim ve universitede de bu konular hiç öğretilmedi bize

evren ilk nasıl oluşmuş, astronomi, evrenin büyüklüğü - yaşı
yıldızlar neden parlıyor , atomlar nasıl oluştu

örneğin büyük patlamada sadece lityuma kadar madde oluşmuştu
diğer atomlar yıldızlarda ve süper novalarda oluştu

vesaire

RaMu

Yağ zerrecikleri bilmemne deneyi vardı,
onunla ölçülmüş ilk.

Robert A. Millikan Yağ damlası deneyi imiş adı:
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

M.Salim GÜLLÜCE

Aslında kimya ve matematiğin birlikteki yolculuğunun sonucu.
Gerçek manada hiç bir atom başka bir atoma dokunmazken biz kendimizi war kabul ediyoruz.
Aslında sadece düşünüyoruz. Düşünme warolmanın tecellisi matığıyla war olduğumuzu iddia ediyoruz.
Gerçekten warmıyız..???

fide

Fizik öğretmeni (Hakan hocam kulakların çınlasın) bir arkadaşım ile çok  keyif aldığım bir sohbet esnasında proton ve nötronların nelerden oluştuğunu anlatmıştı.
Muon ve benzeri isimlere sahip 30 kadar parcacığın isimlendirildiğini fakat hala kütlenin oluşmadığını, yapbozun eksik 300 kadar daha parçası olduğundan bahsetti.
Evren yaratılırken sadece H ve He ile yaratıldığını söyledi. Hidrojen varsa Helyum neden var, hidrojen birleşince helyum oluşturmuyor mu diye sordum. Helyum  içinde 1 tane nötron bulunduğunu ve hidrojen birleşmesinde nötron oluşmadığını söyledi.

Diğer bütün atom/madde bu iki elementten oluşur demişti.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

tekosis

Atomun çekirdeği ile elektronu arasında kalan boşluk çekirdek ve elektronun hacmine oranla devasa. Bu acıdan bakınca sanki boşluktan ibaretiz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

RaMu

@tekosis bende hep bunu örnek veririm,
aslında boşluktan ibaretiz.
En dolu adam karadelik bu alemde,
oda tam mafya babası gibi,
göremiyorsun...
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: fide - 11 Kasım 2019, 22:17:36Fizik öğretmeni (Hakan hocam kulakların çınlasın) bir arkadaşım ile çok  keyif aldığım bir sohbet esnasında proton ve nötronların nelerden oluştuğunu anlatmıştı.
Muon ve benzeri isimlere sahip 30 kadar parcacığın isimlendirildiğini fakat hala kütlenin oluşmadığını, yapbozun eksik 300 kadar daha parçası olduğundan bahsetti.
Evren yaratılırken sadece H ve He ile yaratıldığını söyledi. Hidrojen varsa Helyum neden var, hidrojen birleşince helyum oluşturmuyor mu diye sordum. Helyum  içinde 1 tane nötron bulunduğunu ve hidrojen birleşmesinde nötron oluşmadığını söyledi.

Diğer bütün atom/madde bu iki elementten oluşur demişti.

Aslına bakarsan o bile tartışılır.
Evrenin yapı taşının madde olmaması söz konusu iken..
Maddenin oluşumunda helyumun gerekliliği sadece bir faraziye.
Zira yapı taşınız oldukça saraylar dikmenize engel yok.

Asıl fiziksel olarak Absürd olan şey "SU"

4 derecenin altındada genleşmesinin madde evreninde mantığı yok. Benzeride yok.
O yüzden derin sular sadece serin. Soğuk bile değil. Sanki hayatı war etsin diye özel tasarlanmış bir karakter.

Epsilon

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 12 Kasım 2019, 01:15:23....Sanki hayatı war etsin diye özel tasarlanmış bir karakter.
Stephan Hawking inde aynen böyle bir cümlesi vardı"Sanki bir güç özellikle hayatın başlamasını istemiş" demişti.

Tam olarak 37 yıl önce okuduğumuz  Mekanik kitabının önsözünde evrendeki büyülük ve küçüklüklerle ilgili muhteşem karşılaştırmalar vardı.Ama internette bulamadım
Mekanik (Charles Kittel ) Berkeley Fiziği eğer elinde olan varsa diye yazdım.

O kitabı bulamadım ama eski okulumda okutulan derslerin kitaplarının yer aldığı  web sayfasını buldum

http://kitaplar.ankara.edu.tr/index.php

taydin

aslında atomaltı bileşenlerin hem parçacık hem de dalga formları olduğunu da düşününce iş iyice karışıyor. Kafada canlandırmaya çalışılsa da olmuyor. Ancak sağlam bir matematik ile gidince bir yere varılıyor herhalde.
Timur Aydın (mekatronik.org)

foseydon

Hocam 2 kollu terazi ile ölçüyorlar. Tek tek ölçülmüyor tabi, çok sayıda parçacık ölçülüp, çıkan değer toplam parçacık sayısına bölünüyor. Misal 1milyon protonu kefeye koyuyorlar, çıkan değeri 1milyona bölüp protonun kütlesini buluyorlar. 1milyon protonu nasıl sayıyorlar diyeceksin, CERN de adamlar sabah akşam parçacık sayıyor. Kolay değil bu işler.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: foseydon - 12 Kasım 2019, 13:20:29Hocam 2 kollu terazi ile ölçüyorlar. Tek tek ölçülmüyor tabi, çok sayıda parçacık ölçülüp, çıkan değer toplam parçacık sayısına bölünüyor. Misal 1milyon protonu kefeye koyuyorlar, çıkan değeri 1milyona bölüp protonun kütlesini buluyorlar. 1milyon protonu nasıl sayıyorlar diyeceksin, CERN de adamlar sabah akşam parçacık sayıyor. Kolay değil bu işler.
:D
Köyden indim şehire...
Olum himmet lafa dutma dimedimmi..
Bak senin yüzünden gaç atom saydığımı unuttum bah hele bah.. :-\

mufitsozen

Hepsi iyi hos da...... niye 137?
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.