motor ileri geri kontrol

Başlatan x-tol, 28 Aralık 2005, 23:25:06

x-tol

merhaba
plc
bu nasıl bir eğitim sistemi ben anlamıyorum bilmediğimiz bir şeyin programını yapmamızı istiyorlar!
neyse konumuza gelelim sıemens'in(ismini unuttum en çok kullanılanıymış)bir plc'sinden ladder diyagramı ile motoru ileri geri hareket etmemiz isteniyor
devre şemamız var
buraya ekleyemedim nasıl ekleyeceğimi bildirirseniz buraya yüklerim.
3 fazlı motoru kontrol etmem için r ve s fazlarının yerlerini değiştirmemiz gerekiyor.
benim bildiğim komutlarkontakları seri veya paralel bağlama birde bitirme komutu yani -load-and-or-andblock-orblock-end-komutları ve tümleyenleri bunları kullanarak programı yapabilirmiyiz yoksa ek bazı komutlarda gerekiyormu?

programı kafamda yazabiliyorum fakat butonları ne diye tanıtacağımızı bilmemekteyim bunları tanıtmıyorda olabiliriz.

LOADI1
LOADNOTG2
OUTI
LOADG1
LOADNOTI2
OUTG
ORBLOCK
END
BU PROGRAMDA butonlar hariç normal bağantıları yaptım diye düşünüyorum yardımlarınızı bekliyorum.

x-tol

plc'den anlayan birisi yok herhalde aramızda

CaFFeiNe

tnen

NETWORK

LD   I0.0
A   I0.1
AN   Q0.1
LD   I0.2
O   Q0.0
ALD   
=   Q0.0

NETWORK

LD   I0.0
A   I0.1
AN   Q0.0
LD   I0.3
O   Q0.1
ALD
=   Q0.1
NETWORK
MEND

Bir kısadevre asenkron motorun iki yönde çalışmasına ilişkin program parçacıgı.Bu program STEP7 Micro/WIN programık için yazılmıştır.

Q0.0 ve Q0.1 çıkışlarına motorun her iki yonde çalışmasını saglayacak kontaktorlerin kontrolu için kullanılmıştır. Q0.0 a bağlı kontaktoru kontrol eden roleye K1 Q0.1 a bağlı kontaktoru kontrol eden roleye K2 dersek K1 ve K2 motorun donus yonunu secen roleler olur ve bunlar PLC cıkışına birbirlerinin kapalı kontakları üzerinden bağlanılır. Yani Q0.0 K2 nin kapalı  kontağı uzerinden K1 e Q0.1 K1 in kapalı kontağı üzerinden K2 ye bağlanır bu sayede motorun  yun calışmasında çakışma olmaz .(Dolayısı ile fazlardada çakışma olmaz).I0.0 a durdurma kumanda düğmesi normalde kapalı ,I0.1 e motor aşırı akım rolesinin normalde kapalı kontagı I0.2 ve I0.3 motorun iki ayrı yonde calışması için kullanılan kumanda düğmelerini bağlanacağı inputlardır. Bunlar normalde açık konumda olmalıdır. K1 kontaktorunun çalışmasına ilişkin lojik ifadenin elde edilmesi için gerekli koşullar.Eğer durdurma düğmesine basılmamış ve aşırı akım rölesi uyarılmamış ve K2 kontaktoru devrede değil ise I0.2 ye bağlı başlatma butonuna basıldığında K1 kontaktoru devreye girecek ve I0.2 ye bağlı baslatma butonu bırakıldığında devreden çıkacak.
  Bu koşulu sağlayan lojik fonksiyon;
K1 =S0'*F2F'*K2*(S1+K1)

S0 = Durdurma butonu
F2F = Aşırı akım rolesi
S1 = Başlatma Butonu (Bir yönde)

Benzer biçimde
K2 = S0'*F2F'*K1'*(S2+K2)
S2 = Diğer yondeki başlatma butonu

http://finance.groups.yahoo.com/group/picprojeup5/files/

picprojeup5 içinde yolverme isimli bmp uzantılı dosyadada LDR şekli var.

roleci