Nem ve Toz Kontrol Sistemi Projesi

Başlatan hobici, 11 Aralık 2019, 21:34:08

hobici

Ben açık kaynak kodlu nemi alt ve üst sınırlardan kontrol eden, bu arada ev içi tozu da emen bir proje düşünüyorum. Böyle ben alıcı+ nemlendirici+toz alıcı bir komple sistem var mıdır? Ticari akıllı ev sistemlerinde olabileceğini tahmin ediyorum. Ama yaptığım aramalarda bulduğum satılan cihazlar genelde ne alıcı nemlendirici veya nem ve toz alıcı cihazlar. Üçü bir arada olan ticari bir ürü de denk gelmedim. Belki ben rastlamadım.
Projeyi en iyi bildiğim Arduino ile geliştirmek istiyorum. Belki ilerde bağımsız bir kart çalışması olabilir. Bu konuda bir github deposu açtım. C'yi iyi bildiğimi söyleyebilirim. Ancak herhangi bir yazılım mühendisliği eğitimi - youtube'de Bilgisayar Kavramları kanalında  izlediğim videoları ve bazı ilgili bazı okumalarımı saymazsak - almadım. Malzeme ve Metalurji Müh. eğitimi ve özel olarak programlama dilleri eğitimleri aldım. Onun için yazdıklarım biraz çalakalem ve "istim aradan gelsin" gibi Türk üsülü gelebilir :)
Bu konuda deneyimli arkadaşların yardımın almak isterim.
Aklıma takılan bazı sorular:
1- Neden böyle üçü bir arada bir cihaz yoktur. Piyasasının dar olacağı için mi? Teknik zorluklar mı?
2- Bu konuda ticari ve/veya açık kaynak kodlu projeler nelerdir?
3- Elektrikli sonların havayı kuruttuğu söyleniyor. Radyatöre göre değişen fiziksel etken nedir? Ultraviyole ışınlar?
4- KOAH rahatsızlığı olanlar, evcil hayvan besleyenler,  bebekleri olanlar böyle üçü arada bir arada cihaz ile veya merkezi sistemle ne derece ticari olarak ilgilenir?