Dynamic Time Warping, İki Vektör Arası benzerlik bulma

Başlatan Mucit23, 09 Ocak 2020, 18:43:12

Mucit23

Selamlar

Dynamic Time Warping konularında çalışma yapan varmı? Bende bu konu üzerinde çalışıyorum. Amacım iki farklı ses datası üzerinde benzerlik bulmak.

Özellikle Ses tanıma uygulamalarında bu yöntem çok sık tercih ediliyor. Çünkü zamandan bağımsız olarak benzerlik bulunabiliyor. Yani matrisler farklı uzunlukta olsa bile benzerlik bulunabiliyor. Şuanda bende Matlab da iki ses datasını warping yaparak benzerlik bulmaya çalışıyorum. 

Anlamadığım birkaç konu var.
Şöyle bir görsel ekleyeyim.


Bir tane m uzunluğunda, bir tane de n uzunluğunda matrisimiz olsun. Bu matrislerden nxm boyutunda öklit uzaklık matrisi hesaplıyoruz ilk olarak. Bu matrisden yola çıkarak uzaklık matrisini hesaplamam gerekiyor fakat nasıl yapacağımı anlayamadım. Köşegen çizilmesi gerekiyor.

Matlab'da bir çok hazır yazılmış algoritma var. Hatta bir tanesini indirip kendi vermiş olduğu örnek ses datası ile çalıştırdım faka kendi ses datalarımı yüklediğimde çalışmadı. Dolayısıyla işin mantığını anlamak ve farklı platformlara uyumluluk açısından kendim yazmak istiyorum. 

Bu konuda çalışmış olan birileri varmıdır?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.