Optik & Işık

Başlatan MC_Skywalker, 28 Ocak 2020, 11:04:25

muhendisbey

Lazer metreyi ışığın hızından hesaplayarak mı bulmak istiyorsun tam olarak?

Polarizasyonu yardımcı olarak kullanabilirsin. Ama tek başına kullanabilmen oldukça zor.

Fotodiyotlar tam 405nm alacak şekilde imal edilemezler bu nedenle filtre kullanarak diğer ışınları elemek gerekli.

Polarizatörlerde ışık bloklanır deriz. Ancak polarizatörlerin de çeşitleri vardır. Bazı polarizatörler ışını ikiye ayırır ve yatay ışını bir noktaya dikey ışını bir noktaya yönlendirir mesela.

Modülasyon olursa ortamdaki ışınlar daha iyi elimine edilir. Yoksa da çok sayıda ölçüm alıp standart sapma ile sapan verilerden kurtulup kalanın ortalaması şeklinde bir yol da izleyebilirsin.

Kolay kolay hiçbir filtre tek dalgaboyu geçirmez. Aşağıda 2 farklı optik ürün üreten firma linki verdim.

Thorlabs
https://www.thorlabs.com/navigation.cfm?guide_id=2264
Edmundoptics
https://www.edmundoptics.com/
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Endorfin35+

Acilsal sapma ile ile hesaplamayi dusunuyorum. Hazir moduller var is gormez ise kendimde imal edebilirim.

Modulasyon konusunda zayifim sanirsam. Biraz acabilirmisiniz? Soyle mi belli bir frekansta gonderim yapip gelen cevabin ayni frekansta oldugunu kontrol etmek gibi mi?

Yada olcum icin gonderilen her pals icin ayni aynda cevap varmi kontrol gibi mi?

Bu arada baya ufkumu actiniz tesekkurler.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

muhendisbey

Modülasyonda 11001 gibi atıyorum sinyal göndermelisiniz. 1100 ı gördükten sonraki 1'i de alırsa bunu sizin ürettiğinizi anlamış olacak ve bu sinyali değerlendireceksiniz. Gerekirse bu şekilde fotodiyotun thresholdunu ayarlamış olacaksınız.

CCD line tipi dedektörlere bakabilirsiniz. 3, 4 cm uzunluğundaki bu dedektörlerde yaklaşık 4000'e yakın fotodiyot bulunur. Matris CCD-CMOS dedektör de (Kamera) kullanabilirsiniz. Ancak line tipi bir ölçüm olduğu için mesafe konusunda CCD line dedektörler daha avantajlıdır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Endorfin35+

Olcumu cok hizli olmali kesintisiz devam etmeli. Olcumu degerlendirecek sistem analog calisiyor. Bu nedenle analog bir seyler dusunuyordum.

Belki uygun yukseklikte bir frekans ile gonderim yapilarak. Sadece pulslerin high oldugu anlar degerlendirelebilir.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

muhendisbey

Çok hızlı okursun. Hızın problem olacağını sanmam. Hızlı hareketli cisim hızı ölçeceksen belki problem olabilir. O zaman da modülasyondan vazgeçip güneş ışığında ve temel kullanılan ışık kaynaklarında (LED, Flüoresan, Halojen, Tungsten...) en az olan dalgaboyundaki yoğun ışık kullanılabilir. Bir ya da birkaç filtre birleşimiyle tek seferde okunur bu durumda.

Emin olun bu işin duayeni diyebileceğiniz firmaların ürünleri belli şartlar altında sapıtır. Fiyat-performans tutuyorsa yeterlidir.

Endorfin35+

Çisim harketli olacak ama hız değilde sürekli cisme olan uzaklığa ihtiyaç var. Ufak sapmalar tolere edilebilir. Büyük sapmalara zaten sinyali değerlendiren birim yanıt veremez. Oda öyle tolere olur. öm attım bakarmısın.