Smps Yük Testi

Başlatan rayman, 02 Şubat 2020, 10:53:20

rayman

2 adet 220 volt tanesi 750 watt soba rezistansım var. Dcr değeri 145 ohm seri olunca. Paralel olunca 1500watt Dcr değeri 38 ohm. Smps çıkışı 156 volt . Tekini bağlayınca rezistansın yani 750 watt ı  nominal değere düşüyor voltaj 145volta. Ancak paralel bağladığımda rezistansları 38 ohm 1500watt yapıyor çıkış 126 volta düşüyor. Transistörlerden mi diye düşündüm ama blok kondansatörleri ölçünce 310 volttan  292 volta düştüğünü gördüm. Kompanzasyon sorunundan dolayımı düşüyor yoksa smps düşük değerli direnç özelliği göstere yüklerde böylemi davranır? 2000 watt güç almam gerekirken alamadımda.

pwr_24

Alıntı yapılan: rayman - 02 Şubat 2020, 10:53:202 adet 220 volt tanesi 750 watt soba rezistansım var. Dcr değeri 145 ohm seri olunca. Paralel olunca 1500watt Dcr değeri 38 ohm. Smps çıkışı 156 volt . Tekini bağlayınca rezistansın yani 750 watt ı  nominal değere düşüyor voltaj 145volta. Ancak paralel bağladığımda rezistansları 38 ohm 1500watt yapıyor çıkış 126 volta düşüyor. Transistörlerden mi diye düşündüm ama blok kondansatörleri ölçünce 310 volttan  292 volta düştüğünü gördüm. Kompanzasyon sorunundan dolayımı düşüyor yoksa smps düşük değerli direnç özelliği göstere yüklerde böylemi davranır? 2000 watt güç almam gerekirken alamadımda.
Syn rayman size youtube da da yazmıştım baya. Bence ilk olarak siz pfc ile alakalı application note ve tutorial izleyin ve entegrelerin tam olarak ne yaptığına bakın.
Ikinci olarak hicbir smps çıkışında veya herhangi bir güç kaynağında yüke bağlayınca gerilim düşümü olmaz olursa tasarımda problem var demektir.

rayman

Bu self osilastör. Yani Fb kontrolü yok Transformatör gibi davranıyor. Normalde Ir2153 İle yapılan çalışmalardada çıkışta yük olunca fb. yok ondada düşüyordu. Ancak pfc yapmamın sebeplerinden biri buydu. Pfc yapmaya kalkınca çok sorunlu çalışmalar.. Henüz gerçekten oturtulabilmiş değil .. Amacım yüksek güçlerde D class Amğlifikatör çalışacağı zaman çıkışta voltaj değişimi olmamasını istiyorum .

rayman

Ayrıca 310volta boost yapabileceğim Pfc yok. Yani haliyle mantıkende zor . Zaten drop voltajı 310 volt doğrultunca. Ama girişteki Ac kapsitesini düşük tutmalarının sebebi acaba giriş dc  voltajını düşürmek için mi ? Yani 380 volta çıkarıp tekrar smps yapmak işime gelmiyoır.

pwr_24

Alıntı yapılan: rayman - 02 Şubat 2020, 11:25:51Ayrıca 310volta boost yapabileceğim Pfc yok. Yani haliyle mantıkende zor . Zaten drop voltajı 310 volt doğrultunca. Ama girişteki Ac kapsitesini düşük tutmalarının sebebi acaba giriş dc  voltajını düşürmek için mi ? Yani 380 volta çıkarıp tekrar smps yapmak işime gelmiyoır.

Niye self osilator kullanıyorsunuz normal bir entegre ve topolojiye göre bir trafo sarıp class D yapmıyorsunuz.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5630b.pdf
http://www.ti.com/lit/ug/slou052a/slou052a.pdf
http://www.ti.com/lit/an/slyt199/slyt199.pdf

rayman

Alıntı yapılan: pwr_24 - 02 Şubat 2020, 11:53:05Niye self osilator kullanıyorsunuz normal bir entegre ve topolojiye göre bir trafo sarıp class D yapmıyorsunuz.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tas5630b.pdf
http://www.ti.com/lit/ug/slou052a/slou052a.pdf
http://www.ti.com/lit/an/slyt199/slyt199.pdf
Hepsi var bende. Diğerlerini hallettim bu self osilatörün  osilaskoptaki çıktıısna bakınca çok temiz bir dalga alıyorum resmen sinüse yakın. Ayrıca entegreli bir çalıma yapmam elimi sürmem. Bendekiler profosyonel yüksek güçte çalışan sahne seslenlendirmeleri için kullanılacak. Şuanda self osilatörde 4 transistöre arttırdım kuvvetlendirmeyi ama ne olursa olsun 292 volta düşüyor çıkışta 2x65 volta.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 02 Şubat 2020, 12:30:02Hepsi var bende. Diğerlerini hallettim bu self osilatörün  osilaskoptaki çıktıısna bakınca çok temiz bir dalga alıyorum resmen sinüse yakın. Ayrıca entegreli bir çalıma yapmam elimi sürmem. Bendekiler profosyonel yüksek güçte çalışan sahne seslenlendirmeleri için kullanılacak. Şuanda self osilatörde 4 transistöre arttırdım kuvvetlendirmeyi ama ne olursa olsun 292 volta düşüyor çıkışta 2x65 volta.
Sardığın trafo veya bobin kaynaklı olabilirmi.
Anlattığına göre kaynak iç direnci devreye giriyor gibi.

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Şubat 2020, 13:55:05Sardığın trafo veya bobin kaynaklı olabilirmi.
Anlattığına göre kaynak iç direnci devreye giriyor gibi.
Kaynak iç direnç nedir hiç öyle birşey duymadım.. Yani endüktans dersen neysede.Birde skinn effect sorunu için 0.20 lik telden primer vede sekonder 16 tane litz teli yaptım . Giriş 310 volt çöküyor çıkışta haliyle çöker. Yani kompanzasyonu ne yaparsak yapalım burada çöküyor giriş 220 voltu doğtultunca..

JOKERAS

Şema yokmu Rayman.
Önceden Self Osc bir Şema eklemiştin Devre o'mu?
Şema ekleyip sormak yazı ile ifade etmekten çok daha kolay olur.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 02 Şubat 2020, 14:04:33Kaynak iç direnç nedir hiç öyle birşey duymadım.. Yani endüktans dersen neysede.Birde skinn effect sorunu için 0.20 lik telden primer vede sekonder 16 tane litz teli yaptım . Giriş 310 volt çöküyor çıkışta haliyle çöker. Yani kompanzasyonu ne yaparsak yapalım burada çöküyor giriş 220 voltu doğtultunca..
En basit bir şekilde anlatmak gerekirse kaynak iç direnci siz akım çektikçe çıkış geriliminiz çöküyorsa..
Kaynak ile yük arasında bir direnç wardır demektir. ve bu akım arttıkça farkın artacağı anlamına gelir.
Bunun sabit bir akü ile yapıldığını düşünsek...
Kablo omajı diyebiliriz. Yada akünün iç bağlantılarından oluşan direnç.

Senin güç kaynağını sınırlayan böyle bir engel olmasın. yük altındayken Aşırı sıcaklık nerede birikiyorsa orası dişrenç teşkil ediyordur. Bunu söylerken PFC nin sağlıklı olduğunu farzederek söylüyorum.

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 02 Şubat 2020, 14:48:01En basit bir şekilde anlatmak gerekirse kaynak iç direnci siz akım çektikçe çıkış geriliminiz çöküyorsa..
Kaynak ile yük arasında bir direnç wardır demektir. ve bu akım arttıkça farkın artacağı anlamına gelir.
Bunun sabit bir akü ile yapıldığını düşünsek...
Kablo omajı diyebiliriz. Yada akünün iç bağlantılarından oluşan direnç.

Senin güç kaynağını sınırlayan böyle bir engel olmasın. yük altındayken Aşırı sıcaklık nerede birikiyorsa orası dişrenç teşkil ediyordur. Bunu söylerken PFC nin sağlıklı olduğunu farzederek söylüyorum.
Pfc oturtulabilmis bir çalışma  değil  henüz  En azindan Türkiye deki kaynaklara bakarak  diyorum.  Kac tane daha Datasheet değerlerine gore pfc yaptıysam  sorun yaşadım.  Kimis yükte pwm kapatıyor kimisi çalışırken  trafodan yüksek  frekans  sesi geliyor ve ısınıyor..
O yuzden  pfc  yapmaktan  vazgeçtim  olmuyor  çünkü.  Bunun  dışında  iç  direnç  degiskenliği ısı  artınca  olur . Mesela resizasns teli ısırınca  direnc düşüyor. Smps bu hali  ile 310 voltu 290 volta düşünüyorsa buda akımın  nere dayandığına bagli. 4 transistor  ve 8 tane 15a diyot var. Ve trafonun iç  direnci  degismesi  icin ısınması  lazim ama smps de hic ısıda yok

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 02 Şubat 2020, 15:04:25Pfc oturtulabilmis bir çalışma  değil  henüz  En azindan Türkiye deki kaynaklara bakarak  diyorum.  Kac tane daha Datasheet değerlerine gore pfc yaptıysam  sorun yaşadım.  Kimis yükte pwm kapatıyor kimisi çalışırken  trafodan yüksek  frekans  sesi geliyor ve ısınıyor..
O yuzden  pfc  yapmaktan  vazgeçtim  olmuyor  çünkü.  Bunun  dışında  iç  direnç  degiskenliği ısı  artınca  olur . Mesela resizasns teli ısırınca  direnc düşüyor. Smps bu hali  ile 310 voltu 290 volta düşünüyorsa buda akımın  nere dayandığına bagli. 4 transistor  ve 8 tane 15a diyot var. Ve trafonun iç  direnci  degismesi  icin ısınması  lazim ama smps de hic ısıda yok
Bahsettiğim değişen bir direnç değil.
O farklı bir konu.
Benim bahsettiğim sabit bir direnç.
mesela bir pilin kısadevre akımına bakarak akımı neyin sınırladığını ölçebilirsin.
Güç kaynağının içindeki sabit direncin sınırlamasıyla akım belirli miktarı aşamaz.
O yüzden yüke bağlı seri direnç gibi düşünülür ve gerilim bölücü etkisiyle voltajda düşmeye yol açar.
Yoksa ısıyla değişim değil mevzu.

Şöyle hesaplıyalım..
Sen bir PFC yaptın.
Yarı iletkenlerin akıma sınır koymadığını warsay.
Bobini tek tel ile sardığında bir omik direnci wardır.
0,0 bilmem kaç olsada..
bunların adedini çoğaltıp paralel sarmak onu azaltan bir yapıdır.
Benzer şekilde Manyetik alan taşıyıcı bir dirençtir.
Taşıyabileceği belirli bir güç wardır.
Daha yüksek güç taşıyanını kullanarak onu aşarsın.
Kesit ve uzunluk vs..
Bunları zaten biliyorsun.

Benzer şekilde benim bahsetmediğim etkenlerde direnç teşkil edebilir.
Üzerinde durulması gereken nelerin bu etkiyi yapabileceği.

Geribesleme ve PWM kontrol parametrelerinin dışındaki etkenlerden bahsediyorum.

rayman

Adam burada yapmış. Ama kendi sistemine göre sınırlamış. Smps gibi değil bu iş .. Entegre sürekli pwm üretmiyor. Belli belirsiz korumaya girip çıkıyor.. Bukadar basit birşeyde nerde hata olabilir ? Ancak , şemada bobin endüktansı yada başka malzeme değerleri söylenmemiş.. TABİ BUNU YAPMADIM . Ama NCP1653 ü yaptım trafodan ses geliyor ısınıyor trafo. Garip ama anlamsız. Aşırımı sürülüyor nedir ?

pwr_24

pfc o kadar zor bir olay değil üstad . Tüm power devreleri gibi sadece dikkat istiyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 02 Şubat 2020, 21:10:11
Adam burada yapmış. Ama kendi sistemine göre sınırlamış. Smps gibi değil bu iş .. Entegre sürekli pwm üretmiyor. Belli belirsiz korumaya girip çıkıyor.. Bukadar basit birşeyde nerde hata olabilir ? Ancak , şemada bobin endüktansı yada başka malzeme değerleri söylenmemiş.. TABİ BUNU YAPMADIM . Ama NCP1653 ü yaptım trafodan ses geliyor ısınıyor trafo. Garip ama anlamsız. Aşırımı sürülüyor nedir ?
Verdiğin şemadaki devrenin gücünü söyleyebilirmisin.
1000Wattmı?