TP4056 modül problemi.

Başlatan LukeSkywalker, 02 Şubat 2020, 19:43:46

LukeSkywalker

Merhabalar. Kullandığım modülün şeması ektedir.

DW01'in bağlantısı şurada daha detaylı görülebilir;

Bu modülün çıkışlarını kısa devre ettiğimde DW01A işini yapıyor ve CS pinindeki voltajdan dolayı 1 numaralı OD pinini şaseye çekerek mosfeti açık devre yapıyor. Fakat çıkışlara ne zaman 6A stall akımına sahip bir motor bağlasam motor hiç dönmüyor tık bile demiyor ve 8205A mosfetlerden sağdaki bozuluyor ve D-S uçları arasında 1.42V voltaj tutuyor. Bu da DW01A'nın CS pininde görüldüğünden çıkış pasif hale geçiyor. Ne zaman ki B- ve OUT- uçlarını kısa devre yaparsam mosfetin D-S uçları arasındaki voltaj sıfırlanıyor ve modül çıkış vermeye başlıyor.
Motor yüksek akım çekiyor ve mosfetleri bozuyor desem, çıkışları kısa devre yaptığımda da bozması lazım. Motor uçlarına ters yönde flyback diyodu da bağlı bu arada. Sebep ne olabilir?

sadogan

Merhaba, 4S batarya kulanırken kulandığım bldc motor start alınca koruma devresi pil gerilimini kesiyordu
aynen size olduğu gibi motordan tık bile gelmiyordu. 5amp omik yükte böyle bir sorun olmuyordu.
Sorunu motoru soft start yapınca çözüldü.
Not: bende mosfetl bozulması olmadı.

LukeSkywalker

Bendeki problem biraz farkli gibi. Cikisi kisa devre yaptigimda hic bir sey bozulmuyor. Motor bagladigimda bozuluyor.

sadogan

Back emf sorun yaratıyor olabilir.

LukeSkywalker

Bir schottky bagladim flyback olarak. Motor hic donmuyor bile ve aninda cikis acik hale geciyor. Bu kisa surede mosfeti bozacak kadar back emf olusabilir mi?

M.Salim GÜLLÜCE

Çıkış artı ve çıkış eksi arasına Bi Schotky diyot koy derim.
Kesim yönünde olursa backemf yi emer

LukeSkywalker

Onu bagladim zaten hocam belirttigim gibi.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 02 Şubat 2020, 22:34:43Onu bagladim zaten hocam belirttigim gibi.
çıkışa çok küçük bir direnci seri bağlayarak denersen çözüme ulaşman kolaylaşabilir.
nerede takıldığını anlaman için ölçüm alanı açılır.

OG

Soruna sebep motorun kalkınma akımından olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

LukeSkywalker

Direnc bagladigimda problem kalmiyor. Mesela 1 ohmluk bir direnc bagladigimda kisa devre korumasi calisiyor ve mosfet modulu zarar gormuyor. Direnc baglamadan cikisi kisa devre yaptigimda da zarar gormuyor. Kalkinma akimindan olsa cikisi kisa devre  yaptigimda da bozulmasi gerekmez mi? Problem motor bagladigimda ortaya cikiyor.

z

Sagdaki mosfete paralel guclu bir diyod bagla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Acaba problem motor bobininin dc karakteristiğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Yani akım rampa şeklinde artarken mosfeti pişirecek değere geliyor fakat DW01a henüz kısa devre algılamıyor olabilir mi?

z

Yuk bagladiginda sagdaki mosfet iletimde olmayacak gorunuyor. Akim yolunu paralelindeki diyod teskil edecek. Sagdaki mosfet bataryayi sarj ederken devreye giriyor.

LukeSkywalker

http://hmsemi.com/downfile/DW01A.PDF
Datasheetin 5. sayfasındaki grafiğe göre OC ve OD pinleri batarya doluyken HIGH konumda yani mosfetleri tetikliyor görünüyor. Mosfetler her iki yönde de akım ilettiğine göre şemaya göre problem olmaması gerek sanıyorum ki. Devre bu haliyle rezistif yükleri sürerken problem çıkartmıyor. Çalışıyor gayet stabil şekilde. Problem motor bağlandığında oluşuyor sadece.

z

Sagdaki mosun source bacaginda yuk var. Bu mosun source yukunu surebilmesi icin gate devresinde boster olmasi lazim. Bloklarda oyle bir sey yok. O yuzden tek yol drain source diyodu.

Bagla bir diyod gorelim sonucu.