21 Eylül 2021, 01:26:18

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Yazılım BOM'u çıkarmak

Başlatan isoment01, 21 Şubat 2020, 15:21:52

isoment01

21 Şubat 2020, 15:21:52 Son düzenlenme: 21 Şubat 2020, 15:23:16 isoment01
Arkadaşlar söyle bir sorunum var;  ben donanımsal bir ürün tasarladığımda malzeme listesine bakınca bunun hangi komponentleri içerdiğini biliyorum. Hepsinin kendine özgü bir stok kodu var fakat işin içine yazılım girince ben o yazılımın içinde ne var bilemiyorum. Mesela bir dirence stok kodu verdiğimizde o kodda onun değeri, toleransı, tipi, kılıfı gibi bilgiler yer alıyor ama yazılım içeren bir donanım yaptığımda bom listesinde ha bu üründe yazılım kullanılmış diyorum ama direnç gibi onu tanımlayamıyorum. Bu sorunu nasıl aşabilirim??
İnternette yazılımsal bir bom çıkarmanın yaklaşımları eminim ki vardır. O olmasa bile yukarda direnci tarif ettiğim gibi tarif edebilirsem o da işime yarar. Ya da yazılım çıktısını bir ürün olarak gösterip içerikleri de
o ürünün alt ürünleri olarak göstermek istiyorum ama neye göre yapmalıyım bilmiyorum mesela kullanılan peripherallara göre mi ?  Yani x yazılım çıktısı
nın bom'unda adc,spi,i2c var gibi..

bsenguler

UML diagram yapabilirsin.

isoment01

Hocam grafiksel birşey değil aslında istediğim. Stok kodu sistemi gibi bişey.


mufitsozen

Alıntı yapılan: isoment01 - 21 Şubat 2020, 19:15:57Hocam grafiksel birşey değil aslında istediğim. Stok kodu sistemi gibi bişey.

Isinize yararmi bilemiyorum ama kullandiginiz modullerin isimleri anlasilir bir sekilde koyarsaniz linker dosyasinin listing'lerinde size faydali bilgiler olacaktir.

Ornegin KEIL uvision icin linker'dan su bilgileri alabilirsiniz:
Linker Listing
Create a map file from the linker 
for the project target.
Memory Map
Include an image map that contains the address and the size of each load regionexecution region, and input section in the imageincluding debugging and linker-generated input sections.
Callgraph
Create a 
static callgraph file of functions in HTML formatThe callgraph gives definition and reference information for all functions in the image.
Symbols
List local, global, and linker-generated symbols along with the symbol value.
Cross Reference
List all cross-references between input sections.
Size Info
Gives a 
list of the Code and Data (RO DataRW DataZI Data, and Debug Datasizes for each input object and library member in the image.
Totals Info
Gives totals of the Code 
and Data (RO DataRW DataZI Data, and Debug Datasizes for input objects and libraries.
Unused Section Info
Lists all unused sections that were eliminated from the image
.
Veneers Info
Gives details of linker generated Thumb
/ARM veneers.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

brandice5

Header dosyalarinda gerekli duzenlemeyi yaparsaniz doxygen ile yapilabilir sanirim.

isoment01

Alıntı yapılan: brandice5 - 21 Şubat 2020, 21:09:03Header dosyalarinda gerekli duzenlemeyi yaparsaniz doxygen ile yapilabilir sanirim.
hmm bi doxygen ile sonuç alabiliyor muyum bakayım.
Sizler nasıl yapıyorsunuz ?

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.