Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

i2c acil yardim lutfen!!!!!!!!!

Başlatan onx, 03 Ocak 2006, 16:05:51

onx

pic c ile ugrasiyorum. daha yeni sayilirim. entegreler arasi iletisim yapamiyorum( i2c kullanmak istiyorum). bana ornek bi program yazabilirmisiniz. mesela iki 16f877 arasinda data alis verisi yapmak istesek. bana ornek olmasi acisindan bir program yazabilirseniz cok sevinirim. yardimlarinizi bekliyorum...........

Petek

SPI kullan. Daha hızlı ve kolaydır.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

onx

tavsiyen icin teşekkür ederim ama benim i2c ve pic c ogrenmem gerekiyo. bu sekilde yardim edbilirseniz sevinirim.

kurumahmut

bu iş için CCS ve mikroC programlarını kurup helpine bakmanı öneririm...

Ayrıca;

http://www.esacademy.com/myacademy/

de i2c hakkında bilgi bulabilirsin. Ben CAN' i bu şekilde öğrenmiştim.

onx

ilgilenen arkadaslara cok teşekkürler de ben sorunu hale cozemedim. yani i2c ile ilgili verdiginiz adreslerdeki gibi teorileri hep okudum ama yazilimla ilgili ornek hic biyerde yok ve yazilimi nasil olusturacagimi bilemiyorum. bu yuzden bana calisan birkac yazilimla (pic c) ornek gosterirseniz seviniim

Petek

Senin işin gerçekten çok zor. Hem çok iyi C bilsen de zor. İki kontrolorü i2c üzerinden haberleştireceksin ! Diyelim bir hata yapıyorsun, hangi tarafın yazılımına bakman lazım? Biri master diğeri slave iki farklı yazılım geliştireceksin.

CCS kullanıyorsan i2c master örnekleri var. yanlış hatırlamıyorsam 24c08 içindi. Önce master yazılımını geliştir, bunun için bir seri eeprom bul yada isiste simule et. Master yazılımı bitince seri eepromu çıkart yerine slave i2c rutini geliştirdiğin 877 yi bağla ve haberleşmenin slave kısmı üzerinde çalış. ISISte her iki işlemciyi de aynı anda debug edebilirsin. Burada hatalarını görebilirsin.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

picusta

Burda I2C'yi hardware yerine software olarak mi yapmak gerekiyor? yoksa I2C modülünü (donanimsal) kullanmak mi isteniyo?.
Zamaninda SPI'yi software halinde yapmistim,parallel port'tan sicaklik okuma k için. Datasheet'i iyice kurcalamak gerekiyor.