Dakikada 60...100 bin devir dönen sessiz elektrik motorlarÄ

Başlatan bunalmis, 04 Ocak 2006, 10:30:56

OG

Alıntı yapılan: "aster"Hocam kullanıyorum diye belirttim
dandik bir şey olsa zaten buraya yazmazdım
Çok değişik markalar altında ürünler var ve oto üreticilerinin "kullanmayın" demesi şüphe uyandırıyor.

Alıntı yapılan: "Petek"İçten yanmalı motorlarda ısının eşit dağılması oluşan siyah is in filtrelenmesi, ve az miktarda yağla çok miktarda yüzeyin yağlanması (ve bilmediğim başka sebepler) için yağ devirdaim ettirilir. .
Ben de tersinden biliyorum, şöyleki; kompresyonun düşmemesi için segman ile gömlek arası kapatılması gerekir, temas ile olamıyacağından inca yağ tabaka bu işi görür. Yanma sebebi ile yağ islenmiş olur. Bu sebeple yağ devirdaim ettirilir, devirdaim yolunda da yağ filtresi ile temizlenir.,
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Düşünsenize motor mili dakikada 60 bin devir dönecek, mil ile yatak arasında atıyorum 50 um yagdan filim olacak.

Hesap ortada. yatak yüksekliği, yatak çapı belli.

Atıyorum caplar, 5 mm yatak ve 4.9 mm mil olsun. Yatak yüksekliği de 5 mm olsun.

`(2.5^2 -2.45^2)pi*5~=4 mm^3` Bu kadarcık yag devir daim etmezse herhalde kisa zamanda buharlasir.

Zaten bu devirlerde ortalıkta yağ falan kalmaz fırlayıp gider. Mecbyuren kapalı kutu şart. Birde sızdırmazlık sorunları var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Evet bunalmis hocam haklısın. Diğer topicde istekde bulunduğun uçaktan çıkma motoru havameydanlarında çalışan teknik bir müdür arkadaşa yarın aktaracağım, cevap gelmeden söylemek istemedim, bulamayabilir boşuna ümitlenmiyesin. Elde bir örnek resim falan olsa idi kendisine daha kolay anlatırdım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Macera

Gece bulduğum bir linki buraya aktarıyim.
http://www.kavo-drives.com/english/home/home.asp
Belki bu ilginç konu tekrar ısınır. :roll:
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

z

Gercekten guzel bir linkmis.

Verdiginiz linkte bulunan ve asagida resmi gorulen motor, sogutucusu olan irice blogun hemen gerisinde duruyor.

Peki bu iri sogutuculu blok da nedir?

Macera

Tutma dışında fazladan soğutma yapıyor gibi gözüküyor.
Arada bir tane daha link var.
http://www.precise.us/
Burda uygulamalar bölümündeki örneklerde uydu parçası işlemesi incelemeye değer!
4000 pound alüminyumdan 32 pound mamul çıkmış!  ;)
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

sezgin05

BUNALMIŞ ustam belki işini görmez ama ben yazayım yinede.Şu model uçaklarda kullanılan motorlar var. BRUSHLESS motor.Düşük voltaj yüksek akımlı.Ayrıca yatklama konusunda otomobil marş motorlarında kullanılan bakır görünümlü gözenekli bir metal var.Bir usta demiştide inanmamıştım.Resmen sünger gibi yağı emiyor hatta bir süre sonra diğer tarafından damlatıyor.Sürtünme işini azaltacağından eminim... ;)

Brushless Motor

CaFFeiNe

kobrasalar

bizim arkadaşlar küçük jet motoru yapmaya kalkıştıklarında motorun çapının küçük olması nedeniyleyüksek devir gereksinimi oldugunu gördüler(100.000 rpm) bunu saglayabilecek seramik teflon vb. pahalı malzemelerin yanında birde yağlı yatak denilen iki burcun bir birine geçmesinden oluşan bir çözüm önlerine geldi lakin burada yatakların 2 kg lık yag basıncı ile yaglanması gerekiyordu ki buda sistemi taşınabilirlikten uzaklaştırıyordu.benim yataklama mevzusunda bir düşüncem var.
ilk etepta bir tane silindir düşünün bu silindir aslında bir mıknatıs.
bu silindir mıknatısın iç tarafı kuzey dış tarafı güney olarak mıknatıslanmış. şimdi bu silindirik mıknatısın aynısı fakat tam tersi olarak mıknatıslanmış
ve  bir numara küçügünü düşünün
ve buda ilk büyük silindir mıknatısımızın içine giriyor
ve aralarında bir kıl girebilecek kadar boşluk var.
bu iki mıknatıs bir birini itmakte ve arada kesin ve tam bir boşluk oluşturmakta.
Ama biz bununlada yetinmeyelim bu yatak mıknatıslar silindir değilde biraz konik olsunlar.
biz bu konik mıknatısları küçük çapı aşagıya gelecek şekilde yerleştirelim ve motorumuzun agırlıgı  bu mıknatısların bir birlerini komple itmesini engellesin.
benim böyle bir düşüncem var daha anlaşılır olması için bunu çizmeyi düşünüyorum çizince sizlerle paylaşırım.

z

100 Bin dev/dak gibi devirler için seramik rulmanlar satılıyor. (Aklımda kaldığı kadarıyla minicik olanları 100..300YTL idi)

Ayrıca magnetik yataklama sistemleri zaten var. Elektromıknatıs ve mıknatıslardan olusan bu duzenekte bobinlerden gecmesi gereken akım cok hızlı ıslemcılerle an ve an hesaplanarak dönen milin magnetik olarak havada askıda kalması sağlanıyor.

Ancak bu yöntem bahsedttiğiniz devir sayılarında kullanılabiliyormu bilmiyorum.

argeelektronik

Altında Çürümekten Kurtulamıyacağın Topraklar Üzerinde Böbürlenerek Yürüme, Üzerine Tükürmeye Bile Miğdenin kaldıramıyacağı Kurtçuklara Yem Olacak Bedeninle...

Macera

Aşağıdaki linkdeki fikirde fena değile benziyor.
Evdeki mixerin motorunuda epey benziyor.

http://www.buildyouridea.com/cnc/pcb_drill/pcb_drill.html

tahtakalem

Merhaba, yıllar önce süpersonic bir uçağın motor gürültüsünü azaltmak için bir hoparlörün  motorun içinde bir yerlere yerleştirilmesiyle ilgili bir plan görmüştüm. Hoparlör motorun çıkardığı sesin ters işaretlisini aynı şiddette çıkaracak ve ses dalgaları birbirlerini sönümlendirecekti. Bugün bu proje yada buna benzer birşey varmı bilemiyorum.  

Motorun çıkaracağı ses zaten aşağı yukarı  bellidir bir mikrofon yardımıyla geribeslemeli bir sistem kurulup uygun ses dalgası elde edilebilir gibi geliyor bana. Ama hoparlörün açısı konumu gibi geometrik etkenler ne kadar önemlidir bilmiyorum  bu geometri konusu biraz karışık sanırım.

Böyle birşey yapılırsa bahsettiğiniz pahalı motorlar kadar kaliteli olmasada performans/fiyat oranında öne geçebilme şansı olabilir ve başka projelerde de uygulanabilirliği olur bence . Kolay gelsin.

kobrasalar

20000 devir veren havalı matkap ve frezeleri karaköyde bulmak mümkün ama yüksek gürültü çıkaracakları kesin. birde acaba torkları uygun olurmu (dolayısı ile güçleri)

MC_Skywalker

Slm;

hava yataklı motorlar var ama çok sesli olduğu için sizin işinizi görmez fakat bizim makinalarda kullanılan speedering static motorlar çok yüksek devirli olmasada bu tip. motoru üreten firmanı birçok çözümü var NASA ve USA ordusu için üretim yapıyor.

http://www.axsys.com/p-dcmotors.php

eklemeyi unutmuşum
http://www.axsys.com/pdfdownloads/Brushless_DC_Motors.pdf

ben bu firma ve ürünleri hakkında bilgi sahibi olmadan önce DC motorlarda yıldız/üçgen bağlantı yapıldığını bilimiyordum :(