Röle devremde hata var mi.

Başlatan sessiz_roman, 24 Mart 2020, 13:53:18

sessiz_roman

Arkadaşlar bu benim tasarladığım röle kartim. Arduino gibi mikro denetleyilerle kullanmak için çizdim.

Konuyla ilgilenen arkadaşlara soruyorum gördüğünüz bir hata var mi veya şurayı söyle yap daha efektif olur dediginiz bir nokta var mi

MC_Skywalker

Var: röle bobinlerinde olması gereken diot'u koymamışsın. Yüksek gerlim için atlama izalasyonu yapmamışsın vb.

z

Diyodlari gizlemis.

Rolelerin + ya bagli olan uclarini kirmizi ile ve biraz daha bobin tarafina yakin cizsen  daha iyi olur gibi. Kontak baglantilarinin oldugu yuzeyden uzaklasmis olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sessiz_roman

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 24 Mart 2020, 14:46:21Var: röle bobinlerinde olması gereken diot'u koymamışsın. Yüksek gerlim için atlama izalasyonu yapmamışsın vb.
Hocam diyotlar entegrenin içinde mevcut ancak atlama izalasyonunu anlamadim pcb kartta ki kesilen kismi mi söylüyorsunuz
Örnek verebilir misiniz.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 15:23:43(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Diyodlari gizlemis.

Rolelerin + ya bagli orak uclarini kirmizi ile ve biraz daha bobin tarafina yakin cizsen  daha iyi olur gibi. Kontak baglantilarinin oldugu yuzeyden uzaklasmis olur.

Anladım hocam o hattı biraz daha aşağıya doğru çekeceğim

z

Bir de +12v ile Gnd arasinda 100uF bir de paraleline 100n kapasitor ekle.

Iyi olur.

MC_Skywalker

İşi ULN içinde ki diot'a bırakma dış diot eklersen daha iyi hemde olası ULN bozulmasının önüne geçersin. evet Yüksek gelim tarafın pinleriyle bobin pinleri arasındaki boşluğa izalasyon yarığı açaman olası rutbet + toz birkmesi atlamasında faydalı olur.

Benim tavsiyerimi unut. Hepsi yanlış.

z

Diyodlar 350 mA akim akim akitma kapasitesine sahip.

ULN icindeki transistorler bozulmasin diye disariya da transitor eklese mi?

bsenguler

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 24 Mart 2020, 16:22:12İşi ULN içinde ki diot'a bırakma dış diot eklersen daha iyi hemde olası ULN bozulmasının önüne geçersin. evet Yüksek gelim tarafın pinleriyle bobin pinleri arasındaki boşluğa izalasyon yarığı açaman olası rutbet + toz birkmesi atlamasında faydalı olur.

valla ben az önce yazdıklarınızı araştırdım, hatta daha önceden bu forumda da tartışılmış, doğru tavsiye vermişsiniz. Neden  tavsiyenizi geri çekiyor ve doğru olmasına rağmen yanlış diyorsunuz.

tartışma linki
https://www.picproje.org/index.php/topic,61769.0.html

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 15:55:59Bir de +12v ile Gnd arasinda 100uF bir de paraleline 100n kapasitor ekle.

Iyi olur.

Şöyle mi ekliyorum hocam dogru mudur.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 24 Mart 2020, 16:22:12İşi ULN içinde ki diot'a bırakma dış diot eklersen daha iyi hemde olası ULN bozulmasının önüne geçersin. evet Yüksek gelim tarafın pinleriyle bobin pinleri arasındaki boşluğa izalasyon yarığı açaman olası rutbet + toz birkmesi atlamasında faydalı olur.

Anladim hocam peki peki ekleyecegim diyotlarin degeri ne olmali. Röle ler 12v ile çalışıyor.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 16:47:22Diyodlar 350 mA akim akim akitma kapasitesine sahip.

ULN icindeki transistorler bozulmasin diye disariya da transitor eklese mi?

Hocam bu transistor uygulamasinin ornegi var mi acaba uygulama olarak.

bsenguler

Girişlere de optokuplör koyması abartı mı olur acaba?

z

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 24 Mart 2020, 17:07:35Hocam bu transistor uygulamasinin ornegi var mi acaba uygulama olarak.

Saka yapmak istemistim. ULN2003 hem transistor hem de diyod icerdigi icin ilave bir seye gerek yok.

Evet kapasitor baglantilari olmus.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 17:12:11Saka yapmak istemistim. ULN2003 hem transistor hem de diyod icerdigi icin ilave bir seye gerek yok.

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2020, 17:12:11Saka yapmak istemistim. ULN2003 hem transistor hem de diyod icerdigi icin ilave bir seye gerek yok.

Hocam yapmayın böyle şakalar :) şu sıralar arm ile opencv yi birleştirmeye çalışıyorum kafam karışık