23 Ocak 2021, 22:49:25

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Doğu batı uydu nedir?

Başlatan Andromeda, 27 Mart 2020, 20:05:56

Andromeda

..uzayda iki tane uydu mu var?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

serkan_48

Dünya üzerindeki meridyenler gibi başlangıç noktası 1880'li yılların başında İngiltere'de bir Coğrafya Kongresi düzenleniyor ve 1884 yılından itibaren, İngiltere'nin Greenwich kasabası, "Başlangıç Meridyeninin Geçtiği Yer" olarak kabul ediliyor.

Aşağıdaki görsel bir örnek ve 0 açısının doğu ve batısında bulunan uydulara genel anlamda doğu uyduları ve batı uyduları diye adlandırılır.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Sozuak

27 Mart 2020, 20:17:08 #2 Son düzenlenme: 27 Mart 2020, 20:23:53 Sozuak
2 transponder var. Birinin merkezi Avrupa birinin merkezi (Turksat ise) Türkiye gibi düşünebilirsiniz. bunun dışında elbette uzak uydular da var.  Ama bir uydu sinyali farklı açılardan yolluyor. Birde uydular arası link var. Uydular serisi olunca dünyanın diğer ucundaki uydu ile iletişim için kullanılıyor.  lyngsat.com sitesine bakabilirsiniz. Uydunun sahip olduğu  doğu/batı gibi yayınlarının güncel listesini veriyor. Örneğin Türksatı bir inceleyin. Tek uydu ama iki farklı hedefi var.

Andromeda

27 Mart 2020, 20:49:23 #3 Son düzenlenme: 27 Mart 2020, 20:50:24 Andromeda
...yerdeki antenlerin baktığı yönü etkiliyor mu, bir uyduda 2 transponder olması.?
..bir adet uydu için bütün antenlerin konumu aynı mı olmalı?

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

er-de

Transponder nedir örnekle açıklayabilen bir arkadaş varmı?
Şimdiden teşekür ederim

Sozuak

Transponder  , transmitter yani verici ile responder yani yanıtlayıcı kelimelerinin birleşimi. Yönlü bir anten. Hem dünyadan iletilecek sinyali alıyor hem de dünyaya iletilecek sinyali yolluyor.

Uydu uzayda çok yükseklerde bulunduğundan geometrik olarak birbirini göremeyen iki bölge arasındaki iletişimi sağlayabildiği gibi kapsama alanı dahilindeki farkı bölgelere yönlendirilmiş antenleri ile (bir nevi parabolik anten) sinyali yayınlar. Örneğin Türksat uydusunu düşünün basitçe 2 transponderi olduğunu varsayalım. Birisinin merkezi Ankara gölbaşı uydu istasyonu ki buradan uyduya sinyal iletilir ve komuta edilir, aynı transponder ile iletilen yayınlar dairesel olarak (Gölbaşı merkezli) gücü oranında dışa doğru genişleyerek yollanır. Örnek olarak Ankara'da 50 cm parabol anten ile o sinyal alınırken  yine farazi konuşuyorum Mısırdan o yayını alabilmek için 180cm parabol gerekir. Belli bir noktadan sonra da o yayını almak anten boyutunu arttırsanız da mümkün olmaz.
Haliyle bir de Avrupa merkezli yayın yapılır ki aynı şekilde dairesel olarak dışa gittikçe zayıflayan ama Türkiye'den de alınamayan (belki de çok çok büyük çaplı parabollerle alınabilir ama ekonomik olmaz ev kullanıcısı için) sinyaller oraya iletilir. Tabi diğer amaç ta bölgelere göre farklı içerik yayını yapılabilmesi. Mesela Almanyada yayını alan kullanıcılar için atıyorum Fox Avrupa kanalını alır orada da örneğin reklamlar o ülkelerde bulunabilecek içeriklere aittir. Türkiye merkezli yayın da Türkiye'de bulunacak ürün ve hizmetleri içerir. Bazı kanallar sadece doğuya yayın yapan transponder üzerinden kiralık kanal alır bazıalrı batı bazıları her ikisi. Bir de telekom sinyalleri iletilir. Sesli görüşme, internet omurga bağlantısı, özel şirketlerin ağ bağlantıları , tv-radyo link aktarımları. Hatta canlı yayın araçlarında görmüşsünüzdür verici parabol antenler vardır. Gittikleri yerde uyduya göre pozisyon ayarlanır ve uydu üzerinden ilgili kuruma yayın aktarılır vs vs.
Lyngsat üzerinden doğu batı akışlarının listelerini tüm uydular için (commercial) güncel olarak görebilirsiniz.

OG

AlıntıTransponder nedir
transmitter ve responder
Bu teknik terim aslında uydu için çok yerinde bir terim değil.

Gök'de asılı bir kule var (uydu)
kulede alıcı ve vericiler var (transponder)
Yerden kuleye çalıştığı bantlara uygun RF sinyal gönderiyoruz
Bunu alıyor, hiç modulasyon/demodulasyon gibi işlemlerine sokmadan
yalnızca frekansını 3.300 MHz alta shift ederek (3,3 GHz)
gerisin geri yolluyor.

Geri yollamak için kullandığı antenler ihtiyaca/amaca göre yönlendirilmiş antenler
kimisi Asya, kimi Avrupa, kimi Afrika gibi (uydunun görüş alanında olması lazım)

Batı anteni Avrupa'ya doğru yayın yaptığını düşünelim
O transponder/anten 'in yayını Avrupa üzerine güçlü sinyalde gidiyor, küçük anten ile rahat alınabiliyor
Bu sinyal Asya'ya gitmez demek değil, o alana doğru zayıflayarak gider.

Örnek
Turksat-3A-West

http://www.lyngsat-maps.com/footprints/Turksat-3A-West.html
Buna o uydu o transponder/antenin footprint'i denir


Resimde en merkezdeki alan için 52 rakamı yazıyor.
O rakam içinde kalan alanlarda EIRP değeri 52dBW

Kullanıcı için bu ne demek?
O da alttaki tabloda.
> 50 dBW (50 dBW 'dan daha yüksek EIRP için ) yaklaşık 50 cm lik çanak yeter demektir.
Aynı footprint'in Asya tarafında Kazakistan'a doğru, batıda Grönland'a doğru EIRP değerinin düşerek uzanabildiğini görürüz, daha büyük kazançlı antenlerle (büyük çaplı) buralardan da alınabileceği anlamına gelir.


Turksat 3A doğuya bakalım.
http://www.lyngsat-maps.com/footprints/Turksat-3A-East.html
Bu da kendi amacına uygun.


FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

er-de

Açıklamalar için teşekürle

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.