Corona Virüs Nasıl Oluştu ?

Başlatan rayman, 29 Mart 2020, 14:43:21

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 29 Mart 2020, 20:12:28@Sozuak
Hocam şu anda dünyadaki hicbir ülke "Altın, gümüş vb" bir karşılıkla para basmıyor.
Hepsi, o anlamda karşılıksız. (Ki bu düzene geçen en son ülke ABD dir)


@muhittin_kaplan su anda dunyada bir ulke haric ulkelerin paralari altin'a bagli degildir. Bir tek Lubnanin dolasimdaki parasinin iki kati altin stoku vardir.

geri kalan butun ulkeler karsiliksiz para basiyor.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Kılıç

Paranın altın karşılığı olmaz ise acayip bir sorun oluyormuş. Matematik gibi kesin bir bilgi.

 Hiç bir ülke altın karşılığı para basmıyor  demek için kaynağınız nedir? Gizlice size mi bildirdiler?

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: sinus - 29 Mart 2020, 16:22:40Virüsü Amerika ürettiyse virüsten neden etkilendi?

biraz takip ettim olayları trumpın seçim vaadinde çine diz çöktürmek vs. muhabetleri var bu olaylardan sonra ekonomik yapıların açıklamaları ve trumpın açıklamaları şöyleydi.Çinden doğan ticari açığı bizim karşılamamız lasım bu bir fırsat.

trump ise söz verdim çine diz çöktürdüm vs. dedi.

Sonrasında çinden abd askerlerini suçlayan virüsü onların yaydığını söyleyen açıklamalar geldi çok geçmedi abd de bu beladan payını aldı.

Virüs yapmak kolay iş değil deniyor ama üzerinde oynanmış geliştirilmiş olabilirmi olabilir.

Şayet böyle birşey de parmağı varsa abd nin çinde şuan intikamını alıyor gibi abd den ben öyle yorumladım.Virüsü bir yerden bir yere taşımak çok kolay iken bence çin için de zor olmasa gerek.

O değil de bir uçak varmı nasa uzaya gönderiyor gizli görev için araştırma yapıp geliyormuş her 2 yılda bir.Bu vakalar çıkmadan hemen önce bu uçak dünyaya dönüyor vs. gibi teoriler de var.Hani geliştirme işlemi atmosfer dışında yapıldı yada geliştirilen virüs bu uzay aracıyla taşınıp çindeki salgını başlattılar gibi söylemlerde okuyorum.

Bilemiyorum göreceğiz ilerleyen zamanlarda ölmez sağ kalırsak :D

Andromeda

.. aşısı bulunmaz ise böyle paranoyak bir şekilde nasıl yaşayacağız.Rahatlama için Haziran başını işaret ediyorlar ama virüs yok olmayacak ki..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

sinus

#19
Virüs lab. ortamında oluşturulsa bile mutasyona uğruyor, sabit kalmıyor. Üretebiliyor olsanız bile bu akciğere şöyle zarar versin böyle zarar versin, işte bulaşma katsayısı şu olsun deme şansınız yok. Zararını görmek için insanlar üzerinde kontrollü deney yapmanız gerek. Kim böyle bir şeye denek olmak ister ki?

Biyolojik virüslerin bilgisayar virüsü gibi kodlanabilir olduğunu düşünmüyorum. Bu kadar kolay virüs üretilebiliyorsa aşı veya ilacında çok kolay üretilebilmesi gerekirdi. Alırsın virüsü bakarsın genetiğine, ona göre aşı yaparsın.

Medyadaki çoğu bilgi eksik. Haber siteleri reklamdan geçilmiyor, her şey reklam amaçlı. Genç yaşta koronadan öldü diye bir haber yapıyorlar. Haber doğru ama eksik. Okuyan kişi panik oluyor. Ölen kişinin kronik hastalığının olduğunu söylemiyorlar.

Bence bu virüs senaryoları bir süre kulağımızı çınlatacak sonra kaybolacaklar.

https://tubitak.gov.tr/sites/default/files/18842/bilim_ve_teknik_coronavirus_hakkinda.pdf

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Kılıç - 29 Mart 2020, 22:39:15Paranın altın karşılığı olmaz ise acayip bir sorun oluyormuş. Matematik gibi kesin bir bilgi.

 Hiç bir ülke altın karşılığı para basmıyor  demek için kaynağınız nedir? Gizlice size mi bildirdiler?
Emin Olmamak İçin Yeterince Yaşlıyım. Ufacık BirSorgu Sonuclarını Okumak Lazım Ama.
http://www.mahfiegilmez.com/2012/02/kagt-parann-karslg-var-m.html

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: mufitsozen - 29 Mart 2020, 21:53:19@muhittin_kaplan su anda dunyada bir ulke haric ulkelerin paralari altin'a bagli degildir. Bir tek Lubnanin dolasimdaki parasinin iki kati altin stoku vardir.

geri kalan butun ulkeler karsiliksiz para basiyor.
Mufit hocam altın rezervi başka, değerli maden karşılığı para basmak ayrı konulardır.

OG

BANKNOT yeryüzünün gördüğü EN ŞEYTANİ OYUN derler,
aynı düşüncedeyim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: OG - 30 Mart 2020, 01:18:49BANKNOT yeryüzünün gördüğü EN ŞEYTANİ OYUN derler,
aynı düşüncedeyim.

Kredi kartı daha tehlikeli yahu 🤣

Erol YILMAZ

Kagit paranin karsiligi altin yaklasik 100 sene oncesine kadar varmis.

Trump in arkadası Kiyosaki; paranım karsiliksiz basilmaya basladigi anı, Seytanlarin serbest birakildigi an olarak tanimliyor.

muhendisbey

Hayır yanlışınız var.

5G de kullanılan frekans beyindeki sinapslardaki nörotransmitter maddenin frekansı ile aynı. Böylece yayınlanan frekans ile insanların tüketim alışkanlığı değiştirilebiliyor, hatta baz istasyonu ile 1km çapındali insanların beyni kontrol edilebiliyor. Prof. Dr. Garfield Hummilton (Nöroloji Departmanı)

Amerikalı Umbrella şirketi tarafından geliştirilen Corona Virüsü ile insan nüfusunun azaltılarak kaynakların insanlara yetmesi planlanmıştır. Üreten kişiler ülke seçmeksizin bu saldırıyı planlamışlardır. Şirketin üst düzey yöneticileri yer altı sığınaklarında saklanmaktadır. Kaos bittiğinde sığınaktan çıkarak yer yüzünde kalan aç ve fakirleşmiş insanları hükmetmeyi planlamaktadır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

malaga

Görelim mevla neyler neylerse güzel eyler.
Hiç bir kimsenin gönlünü yapmak için Allahın hükmünü çiğneme

Sozuak

Şöyle anlatayım. TCMB istediği kadar TL bassın fazla arz olursa DOLAR karşılığı değeri düşer. Ama ABD istediği kadar bassın Dolar'ın değeri çok basıldı diye düşmez. (Düşer de başka sebepler daha fazla etkin olur düşerse) Dolar dünyanın rrezerv parasıdır. Herşeyin değeri dolara endeklidir (yada çoğu şeyin) zaten en büyük olay daEuro nun ortaya çıkıp işleri bozması oldu.
Örneğin şöyle anlatayım. Petrolün varili 50 usd den 30 usd ye doların değeri düştüğü için düşmedi. Arz arttığı için düştü. Fiyatı dolar bazında değişen ürünlerin değişim sebebi hiçbir zaman doların değerinin değişmesi değildir.

Haliyle doları istedikleri kadar basar dünyaya saçarlar.

Merkez bankaları örneğin tahvil basar, kıymetli senetler satar karşılığında da para basarlar. Yani altın olmaz, döviz olur tahvil olur. Fazla para basarlarsa sıfırlar artar. Paranın değeri pula döner. Dikkat ederseniz para basılıp dağıtılsın. piyasa şartları nedeni ile paranın değeri düşmez enflasyonu arttırmaz deniyor. Gerçi bizim bankada ne altın kaldı ne döviz kaldı.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Sozuak - 30 Mart 2020, 11:18:59Ama ABD istediği kadar bassın Dolar'ın değeri çok basıldı diye düşmez.

Dolar basarsa doların fiyatı düşmez mi? Yanlış biliyormuşum kendimi düzelteyim, sağolun.
Karşımda gün geçirmiş, EMD, biyoloji, ekonomiden bu denli anlayan birisi ile uzun süredir görmemiştim. Yaşınız tam olarak kaç acaba? Mesleğiniz tam olarak ne ne işle meşgulsünüz?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak

Al bir oku bakalım doların  değeri karşılığı neymiş ne değilmiş durumu neymiş.


Dolar neden bu kadar önemlidir?
Birinci dünya savaşı sonrası dolar ( FED ) üzerinden dünya para dolaşım hakimiyetini ele geçiren ABD; 2.dünya savaşı sonrası dünya petrol hakimiyetini de eline geçirmiştir. 1945'te başkan Truman döneminde dünyada yürürlüğe sokulan Bretton Woods anlaşması sonrası dünya dövizlerinin ABD dolarına, doların ise altın karşılığına endekslenmesi öngörülmüş ve dolayısıyla Amerikan İmparatorluğu ile sembolleşen Amerikan Yüzyılı başlamıştır.

Aralık 1971 tarihinde Başkan Nixon döneminde Bretton Woods anlaşması iptal edilmiştir. Bu şekilde 70'li yıllarda ABD'de uygulamaya geçirilecek Milton Friedman ve Friedrich Hayek'in başını çektiği neo – liberal / borç – tüketim serbest ekonomisinin bütün dünyada " güç ve kaynak ihtiyacını " büyük ölçüde karşılayacak karşılıksız dolar basımının yolu açılmış bulunmaktadır. 1973'de ortaya çıkan petrol krizi sonrası Arap petrolünün dolara yönlendirilmesi neticesi dolara talebin istikrarı sağlanarak petro- dolar kavramı ortaya çıkmış, Amerikan yüzyılı "yeni dünya düzeni"adı altında yeniden tanımlanmıştır.

Dolayısıyla dünyada en yaygın olarak kullanılan döviz para birimi olan dolar ABD'nin dünyayı kontrol altında tutmanın en önemli araçlarından birisi olarak görülmektedir. Kimilerine göre ABD'nin dünya ekonomisinde dolaşımda olan kanı olup, dolara kast etmek cana kasıt olarak algılanmakta, savaş nedeni sayılmaktadır.   

Karşılıksız da olsa dolar basma yetkisi FED'te olup, bilinenin aksine FED ve dolayısıyla dolar devlet mülkiyetinde değil Wall-Street'in ünlü şişman kedilerinin mülkiyetindedir. Doların mevcut statüsüne karşı girişimler Başkan A.Lincoln ve çok sonrası J.F.Kennedy dönemlerine rastlamış olup, başkanların muğlak akıbetleri bugüne kadar dahi gizemlerini korumuş bulunmaktadır.

Bugün teorik olarak dünya da bitcoin furyasını da bünyesinde barındıran 900 Trilyon dolarlık Sanal Ekonominin 70 trilyon dolarlık Reel karşılığı vardır ve bilanço 830 Trilyon dolarlık dolarlık "Sanal Açık" vermektedir. Yine teorik olarak 900 Trilyon dolarlık Online işlem hacmini kapsayan " Sanal Paranın " %1 'i dahi nakte çevrilmek istense ortaya 9 Trilyon dolarlık devasa likit para ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Buzdağının görünmeyen yüzünü temsil eden, yasal ve akademik olarak henüz formatlanamayan bu sanal piyasalar ya kontrol altına alınamamış ya da alınmak istenmemiş ama sonuçta tüm dünya tabiri caiz ise " Kumarhaneye"  dönmüş bulunmaktadır. Üstelik ABD 'den Japonya'ya İtalya'dan İrlanda ve Güney Kıbrıs'a kadar tüm ülkelerin (GOP ülkeleri hariç )  sadece kamu borçlarının GSMH'ya oranları %100 ve üzerinde batağa saplanmışken  " Bilanço Gereği " alacaklıların kim olduğu hususunda kamuoyunda hiçbir makul açıklama ortaya çıkmaması gerçekten çok ilginç bir durum arz etmektedir.

2008 mega krizi sonrası QE adı altında karşılıksız basılıp piyasalara sürülen trilyonlarca doların neredeyse yarısının global piyasalarda artık hakimiyeti eline geçiren Wall-Street merkezli finans tekellerinin kasalarına aktığı tespit edilmiştir. 1972 yılında Nixon döneminde iptal edilen Bretton Woods'tan bu yana piyasalara karşılıksız sürülen ve kağıt maliyeti 6 cent olan doların dünya dolaşımındaki kümülatif miktarı ise ne tuhaftır ki kamuoyunda tam olarak bilinmemektedir.

Dünya parası konumuna gelmiş olan ABD doları Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin dış ticaretlerinde kullanmakta oldukları para birimidir. Türkiye iç piyasasında TL bazında üretmiş olduğu değeri dış ticaretinde cari açığı dahil dolar olarak  karşılamak zorunda olup , USD/TL paritesi yani kuru enflasyonundan faiz oranlarına kadar ülkenin ekonomik hayatını tam anlamıyla belirleyici bir konumdadır. 

Türkiye açısından hayati öneme sahip dolar ( döviz ) girişlerini  4 ana kalemde özetlemek mümkündür: 

Yabancılara mal / hizmet karşılığı elde edilen dövizler: İhracat, turizm, sigorta, taşımacılıktır.
Cari Transferler yoluyla gelen dövizler: Hibeler , işçi havaleleri
Yabancıların doğrudan yatırım yolu ile gelen dövizler: (istihdam yarattığı için en makbul kalıcı döviz kabul edilir ) , mal üreten : fabrika , işletmeler , hizmet üreten : banka , sigorta , taşımacılık , marketler , enerji vs'dir.
Sıcak Para - Yabancıların TR'ye finansal kısa yatırım amacıyla getirdikleri dövizler : (Portföy ; BİST , DİBS , mevduatlar , yurt dışından alınan krediler ) ...
Net hata Noksan ( kaynağı belli olmayan döviz girişleri )
 

SONUÇ :

Türkiye'de dolar ile karşılanması zorunlu kısa vadeli borçların tutarı bunun 40 milyar doları cari açık olmak üzere yaklaşık 210 milyar USD'dır. İhraç kaleminin dahi % 60'ının hammadde, yarı mamul , yakıt ve enerji gibi ithal girdiler olduğu göz önüne alındığında açık pozisyonu ise 450 milyar dolar civarındadır.

Ana döviz girdi kalemlerinden olan Turizm ; Rus uçağının düşürülmesi , AB ve özellikle Almanya ile ilişkilerin bozulmasından bu yana sorunlu durumdadır. Batı turisleri Antalya ve Bodrum bölgesi gibi güneş ve denizi seven turistler olup , Turizm tesisleri bu turist tipine göre şekillenmiş durumdadır. Batı turistlerine alternatif olarak gösterilen Çin ya da Japon turistleri ise güneş ,deniz değil Kapadokya bölgesi gibi kültür,  tabiat seven turist tipi olup Batı turistlerini telafi edemez konumdadır.

Doğrudan yatırımcıların ana gövdesini oluşturan AB dolayısıyla Avrupalı yatırımcılar ile güven sorunu yaşandığı göz önüne alınırsa bu kalem şu aşamada iç açıcı durumda değildir. AB'nin hibelerini sınırlaması sembolikte olsa Avrupalı yatırımcıların gözünde prestij açısından olumsuz bir gidişat olarak algılanmaktadır. Net hata noksan kalemi ise Türkiye'nin başına zaman zaman ciddi sorunlar çıkarmaktadır.         

Dolar girişi için bu aşamada geriye kalan en etkili alternatif sıcak para girişinin istikrarlı olarak sağlanması yönündedir. Sıcak para girişi , doların kontrolü ya da düşürülmesi için TCMB elinde politika faizi dışında daha etkili silah bulunmamaktadır. Faiz lobisi ya da dış mihrak bahane ya da refleksi temeli kapitalizme dayanan global ekonominin gerçeklerinden uzak duygusal  tepkilerden öteye gidemediği gibi reel para politikasına da zarar verdiği görülmektedir.