Bu Hidrolik Motor ve Valfi sürerken nelere dikkat etmeliyim.(Şema, Foto Mevcut)

Başlatan RaMu, 31 Mart 2020, 20:30:04

RaMu

Elimde mcu su yanmış bir elektrikli hidrolik kablo çakma kesme makası var.

Bu motoru ve valfi sürerken sıra nasıl olmalı?
Ayrıca role ve mosfetlerin sürme sırası nasıl olmalı?

Yağ tankı ile motor pervanesine giden kısımda bir valf var,
motor pervanesindende hortum ile kesme çakma makasına gidiyor.

Akü ile çalışmada mevcut, aküyü şarj etme kısmı var.
Şemanın basitleştirilmiş versiyonu aşağıdaki fotoda.

Valf açma, motor enerjileme, motor frenleme(gereklimi?)
role mosfet sürme sırası, akü şarj etme sırası
bu işlemleri fiziksel olarak sıkma esnasında ve
sıktıktan sonra bırakma işinde nasıl yapmak lazım?Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

kimlenbu

Selenoid valf oransal mı ? Eğer oransal valfse o baya teferruatlı bir konu. Bildiğimiz on/off valfse çekme ve tutma akımına dikkat etmeni öneririm yoksa 24V'luk valfe devamlı 24V verince ısınıyorlar. Hele gücü kamyon aküsünden alıyorsan 27-28V civarı bir gerilim olduğundan selenoidler çok sık yanıyor. pwm ile selenoid çektikten sonra tutma akımına geçmen lazım. aktif olarak akım kontrolü yapmanı öneririm.


Freewheeling diyotları sakın unutma, yoksa devren devamlı reset yer, bütün giriş çıkışları optocoupler ile koru, floating uç bırakma, mutlaka pull up/pull down olsun.

Cihaza güç verildiğinde mcu pinlerinin başlangıç durumuna dikkat et, misal kodun çalışmaya başlayana kadar geçen sürede çıkışlar istemediğin bir durumda olabilir ve makas cihaza enerji verildiğinde kısa süreli de olsa çalışabilir.

Makina nasıl çalışıyor bilmediğimden ona özel güvenlik önlemlerini yazamıyorum ama kullanıcıyı bir maymun gibi düşün ve en ufak önlemi bile almaya çalış.

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.