STM32F103C8T6 ile 128x64 GLCD Kontrolü

Başlatan batuhann, 05 Nisan 2020, 01:34:49

batuhann

Arkadaşlar selamlar, STM32F103C8T6(Blue pill) ile 128x64 GLCD'yi stdperiph kütüphanesi kullanarak kontrol etmek istiyorum, internette GLCD kontrolü ile ilgili bir sürü araştırma yaptım fakat verilen örneklerde ne bir pin bağlantısı örneği mevcut ne de çalışıyor(bulabildiğim yaklaşık 3,4 tane kodu denedim fakat çalışmadı). Bu konu ile ilgili bana bir yol gösterebilir misiniz? elinizde STM32 mikrodenetleyicileri ile bu tarz GLCD'leri kontrol edebilmek için bir kütüphane varsa benimle paylaşabilir misiniz?

Herkese sağlıklı günler diliyorum, iyi çalışmalar.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

batuhann

U8glib2 kütüphanesi anladığım kadarıyla Arduino için yazılmış bir kütüphane, zannediyorum bu kütüphaneyi STM32 MCU'ları ile kullanabilmek için Arduino bootloader yüklenmesi gerekiyor. Eğer yanlış anladıysam bu kütüphaneyi nasıl kullanabilirim biraz detay verebilir misiniz?

Cevabınız için teşekkürler.

Mucit23

Zamanında kendim KS0108 için bir kütüphaneyi STM32'ye göre düzenlemiştim.
https://dosya.co/3cx9orsuwro6/Yeni_Library.rar.html

Bi ara almıştık baya, elimde de hala birkaç tane var bu lcd lerden. Bi ara baya popülerdi, 128x64, 240x128, hatta 320x240. Ama şimdi modası geçti. 128x64 GLCD fiyatına küçük nextionlardan alırsın.

Birde çok yavaş, Güncel işlemcilerin hızına yetişemiyor bu eski çipsetler. Kendi kütüphanemde zorunlu delayları biraz küçültsem ekran saçmalamaya başlıyor.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

batuhann

mehmet bey, vermiş olduğunuz linkteki denemeyi yapmaya çalıştım fakat linkte belirtilen kütüphane dosyası içerisinde LPC1226 ve LPC1114 mikrodenetleyicilerinin registerlerine göre kodlama yapılmış, kendi mikrodenetleyicime göre değiştirmeye çalıştım fakat çok fazla hata çıkmaya başladığı için yapamadım

batuhann

Mucit23 öncelikle kütüphane dosyanızı benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim fakat zipli dosyayı klasöre çıkartma esnasında hata alıyorum, rica etsem tekrar kontrol edip link paylaşabilir misiniz? olmazsa mail adresimi verebilirim.

STM mikrodenetleyicilerinde bir GLCD'yi kontrol etmenin bu kadar zor olduğunu tahmin etmiyordum açıkçası, önceden PIC mikrodenetleyicileri ile fazla sayıda çalışmam oldu fakat hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. STM mikrodenetleyicisini yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum, 3 gündür bir GLCD'ye yazı bile yazdıramadım :D, pes etmek üzereyim

vaktinizi ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim

muhittin_kaplan

Mucit23

Alıntı yapılan: batuhann - 06 Nisan 2020, 01:39:33Mucit23 öncelikle kütüphane dosyanızı benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim fakat zipli dosyayı klasöre çıkartma esnasında hata alıyorum, rica etsem tekrar kontrol edip link paylaşabilir misiniz? olmazsa mail adresimi verebilirim.

STM mikrodenetleyicilerinde bir GLCD'yi kontrol etmenin bu kadar zor olduğunu tahmin etmiyordum açıkçası, önceden PIC mikrodenetleyicileri ile fazla sayıda çalışmam oldu fakat hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. STM mikrodenetleyicisini yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum, 3 gündür bir GLCD'ye yazı bile yazdıramadım :D, pes etmek üzereyim

vaktinizi ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim

Ben denedim sorun yok, Winrar'ı kaldırıp son sürümünü kurun. Yeniden yüklesem yine aynı hatayı verir.

batuhann

Alıntı yapılan: Mucit23 - 06 Nisan 2020, 11:19:57Ben denedim sorun yok, Winrar'ı kaldırıp son sürümünü kurun. Yeniden yüklesem yine aynı hatayı verir.

Hocam, devreyi kurdum sorunsuz şekilde çalışıyor, çok teşekkür ederim yardımlarınız için

mühendiseem

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Nisan 2020, 21:06:02Zamanında kendim KS0108 için bir kütüphaneyi STM32'ye göre düzenlemiştim.
https://dosya.co/3cx9orsuwro6/Yeni_Library.rar.html

Bi ara almıştık baya, elimde de hala birkaç tane var bu lcd lerden. Bi ara baya popülerdi, 128x64, 240x128, hatta 320x240. Ama şimdi modası geçti. 128x64 GLCD fiyatına küçük nextionlardan alırsın.

Birde çok yavaş, Güncel işlemcilerin hızına yetişemiyor bu eski çipsetler. Kendi kütüphanemde zorunlu delayları biraz küçültsem ekran saçmalamaya başlıyor.

Hocam merhaba banada aynı kütüphane lazım suan bu linkte gözükmüyor tekrar gönderebilirmisiniz?