Havalandırma sistemleri,virüs yayma riski..?

Başlatan Andromeda, 08 Nisan 2020, 10:18:01

Andromeda

Marketlerdeki ve AVM lerdeki havalandırma sistemlerinde ve hatta hastane ve işmerkezlerindeki havalandırma sistemlerinin hastalık yayma potansiyeli olduğu her zaman söylenir..şimdi corona dan dolayı olay daha hassas bir duruma geldi..
bildiğim kadarı ile büyük merkezlerde aspiratör ve vantilatör kanalları ayrı oluyor..
ama marketlerdeki havalandırma nasıl..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

serkan_48

Buyuk tesislerde havalandirma sistemleri sadece aspirator ve vantilatorden ibaret degildir.

Bunun nedeni iklimlendirilmis ( sartlandirilmis ) havayi eksozt etmek mantikli degildir. Bu nedenle klima santrallerinde genelde karisim havasi bulunur. Ohtiyac kadar dis hava alinir ve icerden gelen hava ile karistirilip tekrar iklimlendirilerek mahale basılır.

Buyuk marketlerde de sistem bu sekildedir. Kucuk marketlerde bireysel cihazlar vrf yada kanalli split klimalar kullanilir.

Hepsi risk teskil etmektedir.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

HexfeT

Havalandırma sistemlerinin riski aksamlara yerleşip üreyebilecek bakterilerden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Virüslerin organizma dışında üreme şansı yok. Ortamdaki havayı çekip çeviriyorsa sıkıntı ama özel bir durum yoksa bu şekilde çalışması saçma. Bu arada Ankara metrosunda havalandırma çalışmıyor sanırım. Ya üst üste birkaç kere bozuk vagona denk geldim ya da risk yüzünden kapalı tutuyorlar.

serkan_48

Ayni havayi cevirdigi icin %100 dis hava alip kullanilmadigi icin risk var.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

ipek

yakın tarihte bir belgeselde izlemiştim,fakat konuyu bulamadım,oldukça lüx bir otelde 20 kişi ölüyor, sonra taşraya sıçrıyor,bu bir virüs değil bakteri fakat çok etkili.  Legionella

http://www.mikrobiyolbul.org/managete/fu_folder/2013-02/html/2013-47-2-240-249.htm

coco

Belkide bakkaldan alışverişe geri dönmeli