Isil iletkenligi cok kotu, mekaniki dayanimi fazla olan malzeme

Başlatan z, 18 Nisan 2020, 04:11:57

z

3D yazicilara ozel, ozgun bir extruder tasarimi icin dusunuyorum.

Oyle bir malzeme bulmaliyim ki ucuna monte ettigim isitici 200 dereceye kadar isinirken aradigim bu malzeme isiyi cok az iletsin.

Malzemeyi delip kesebilmeliyim. Yada istedigim sekilde uretebilmeliyim.

Aklima iki sey geliyor.

Birincisi isil iletkenligi en kotu metali arastirayim.
Ikincisi ozel bir seramik camuru bulup bunu kaliplayayim.

Daha baska cozum onerileriniz var mi?

Bu nesne ister istemez hemen olmasa da bir sure sonra isinacaktir. Bunu hava ya da siviyla sogutabilirim. Fakat isi iletimi az olsun ki isiticinin enerjisini sogutma suretiyle fazla kaybetmeyeyim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

Bence aradığın şey tam olarak teflon malzeme

http://www.toprakendustri.com/teflon-polyamid-derlin-kestamid-urunler/

z

Asagidaki isi iletkenlik toplosunu barindiran linkten, neden extruder unitesinde teflon borunun disina paslanmaz celik malzeme kullaniliyor anlasiliyor.

https://www.elektrikce.com/metallerin-iletkenlik-ve-diger-ozellikleri/

Teflon malzemenin ucuna metal monte ettigimde ilk baslarda sorun yok fakat isinma sonrasi teflonda yumasama oluyor ve metalle teflon baglanti noktasi sorun cikartiyor.

Teflonun iki kati isi dayanimli malzeme olsa sorun olmayacak.

Sicakligin 200 derece civari olmasi sorun.

M.Salim GÜLLÜCE

z

Hayal ettigim duzenek.

Belki de boyle bir sey. Sicak havali bir sey.

Zamaninda metal boru yerine isiya dayanikli cam boru kullandim ama cok kolay kiriliyordu.
Nozzle olarak demir malzeme kullanacagim. Nozzle'i induksiyon yoluyla isitmayi dusunuyorum.

Aslinda nozzle'i piezo malzemeden yapip ultrasonick titresimlerle sadece plastigin uc kismini isitmak en guzeli gibi.
Bu durumda isi kaybi vs konulara hic kafa yormaya gerek kalmaz.

z

Buyuk isitici blok guc kaynaginda buyuk degerli kapasitore benzer. Ani sicaklik degisimlerine engel olur.

Isitici blogun kutlesi azaltildikca blogun sicakligi daha cabuk degisir. Dolayisi ile guc kaynagini yuksek frekansda calistirip masil filitre kapasitor degerlerini dusuruyorsak, onerdigim yapida da PID loop suresini kisaltip kontrol iyilestirilebilir.

Peki blogun kutlesinin buyuk olmasinin ne zarari var?

Kayiplar fazla. Bunun otesinde fazla bir zarari yok gorunuyor.

Sozuak

Extruderin disina yalitim yapilabilir. Mesela araclarda egzost - turbo borularina sarilan asbestli bez gibi esnek bir malzeme vardi. Yalitim icin.  Ondan kaplayip disariya isi cikisini engelleyebilirsiniz.
Seramik isi iletir diye dusunuyorum.

z

Seramik cok ilginc bir malzeme.

Metaller kadar iyi isi ileten cesidi de var tam tersi iletmeyeni de.

Fakat seramikle calismak icin kalip ve firin  isi zorlastiriyor.

fide

Isı iletkenliği azdır diye düşünüyorum. Fiber levha.
Çeşitli kalınlıklarda tabaka halinde satılıyor.
Sert ve işlenmeye uygun bir malzeme.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Sozuak

Fiber ısıyla pek hoş sonuç vermez gibi geliyor. En kötü halde fenol kokusu salabilir ama 200 derecede kısa ömürlü olur.

serkan_48

Isı iletimi ile ilgili iki teknik bilgi ekleyeyim.

Birincisi metallerin ısı iletim katsayıları

ikincisi yapı malzemelerine ait ısı iletim katsayıları.

Bu tablolardaki malzemelerden ısı iletim katsayısı en düşük olan malzemelerden seçebilirsiniz. Ama bu demek değilki bu malzemede ısınmayacak. Isı iletimi düşük olan malzeme sadece geç ısınacak. Yada yeterli kalınlıkta kullanırsanız bu malzemenin içi örnek veriyorum 200 C derece iken dışından hissedeceğiniz 30 C derece olacak. Bu durum malzeme kalınlığı ilede alakalıdır.

Bakalit örneğinde bakalitin işlenebilirliğini bilmiyorum. Biraz kırılgan bir malzeme olarak biliyorum ama rijitliği ve ısı iletiminin düşük olması bu iş için en uygun malzeme gibi olduğu görünüyor. Eğer torna gibi bir araçla işlenirken kırılmadan işlenebiliyorsa mantıklı. Malum tencere kulpları , havya sapı olarak  v.s. ısıya dayanıklı olması nedeniyle kullanım alanı var.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

z

Eger krom nikel celigi enduksiyon isitma ile guzel isiniyorsa yekpare tek bir celik sanki cozum olabilir gibi duruyor.

Celik silindirin ucu nozzle seklinde islenir ortasi flament capinda delinirse induksiyon isitma ile celigin nozzle kismi isitilir geri kalan kismi da sogutulur.

Bu durumda teflon boruya da gerek kalmaz.

Gel gelelim su anda deneyebilecegim bir sistem degil.

---------------

Bakaliti 200 dereceyle bir zorlayayim.

mustafa_cmbz

Hocam hali hazırda piyasa yazıcıları incelemişsindir.

Bu işi yaparken teflon boru kullanıyor vatandaşlar ama tabi buda yeterli olmuyor. Adam barelin üzerine alüminyum radyatör yapıp bu radyatörü de fan ile soğutuyor.

Yani 200 derecede ısınan nozzle için ısı izolasyonu yüksek bir malzeme bulsanda bu malzemenin dayanımı da önem Arz edecek. Be yine yukarıdaki bahsettiğim klasik yönteme başvurman gerekecek.yani ilave soğutma.

Seramik ısıyı ne derece bileti yada yalıtır bilmiyorum ama işte geçen muhabeti oldu tüp bastığımız kalıpların bazılarını seramik kaplamak istediler özel yöntemler ile kaplama yapıyorlarmış malzeme cinsine göre bence seramik hamurundan ziyade bu tarz şeyler düşünebilirsin.

Ama şuan için en iyi malzeme teflon ve ilave soğutma.

z

serkan_48

Ortadaki sıkıştırılmış MGO magnezyum oksit. dıştaki dökülen toz şeklindekide magnezyum oksit. Yüksek ısıl dayanımı iletkenliği ve elektriksel yalıtkanlığı nedeniyle kullanılıyor.

Kuvars tozuda kullanıldığını duymuştum.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com