Bilgisayar Ortamındaki Virüs Canlı Organizma Haline Getirilebilir Mi ?

Başlatan rayman, 20 Nisan 2020, 17:38:22

Sozuak

Kırmızı civa eski termometrelerde vardı evlerdeki.

Civa demişken uçaklara civa alınmadığını öğrendim. Bir deneyde uçaklardaki alüminyum alaşımına oksiti temizleyerek (Alüminyumun yüzeyindeki) cıva damlatıyorlar. Resmen uzay filmlerinde yerden kristal yapılar yükselir ya onun gibi alüminyumu yukarı saçak saçak itiyor, bulunduğu yeri de oyuyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Sozuak - 21 Nisan 2020, 23:28:01Kırmızı civa eski termometrelerde vardı evlerdeki.
Boyalı alkoldü, kırmızı civa değildi. :D
Hatta şu an elimin altında var bir tane.

Kırmızı civa diye gerçekte bir şey yoktur. Adamantium gibi. Kırmızı renkli civa olarak bahsedilen civa sülfür ve bir aralar hatta belki şimdi de renk pigmenti olarak kullanılmış civa bileşiği. Nükleer olma ihtimali yok, kimyasal reaksiyon sonucu oluşuyor üstelik. Civanın oksitlenmiş hali de turuncudur. Ağır metaldir, insanı zehirler. Japonya'da fabrika atıklarından çok fazla etkilenen olduğu için minamata hastalığı (minamata disease) adı verilmiştir. Bu hastalığa sahip insanların fotoğraflara bakmanızı dahi tavsiye etmem, yetişkin olsanız dahi psikolojinizi bozabilir.

Civa ilginç bir elementtir. Altını erittiği söylenir, ama eritmez, altın içerisinde çözünür; tıpkı şekerin suda çözündüğü gibi. Civayı buharlaştırırsanız altın toz halinde çökmüş halde kalır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Sozuak