Powerbank yazılım arıyorum ( Tomo M4 )

Başlatan serkan_48, 20 Nisan 2020, 22:28:54

serkan_48

Arkadaşlar merhabalar,

Geçenlerde yurt dışından TOMO M4 marka model 4 lityum pil kapasiteli powerbank aldım. Ancak bu powerbankı ilk test ettiğimde bazı sorunlar var. Şarj ederken pilleri 4.2 voltta kesmiyor. Allah ne verdiyse şarja devam ediyor. Ayrıca normalde 1.0 amper ve 2.0 amper çıkışları olamsına rağmen şarj akımı 0.5 0.3 amper arasında kalıyor.

Bu powerbankta pic16f1933 işlemci kullanılmış.

Sorunun yazılımdan olduğunu düşünüyorum. Acaba bu powerbankın pic yazılımını bulabilir miyiz ben biraz araştırdım ama bulamadım.

Cihaza ait resimleri ilerleyen zamanlarda eklerim.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

tunayk

Kaynak kodu muhtemelen bulma imkanın 0. Devreyi bilmeden kodu bulsan da muhtemelen pek faydalanamayacaksın. Bunun yerine önce devreyi çözümlemek,  sonra da pice gelen ölçümleri düzenlemek daha kolay olabilir.

serkan_48

Yazılımın düzgün çalışmadığını düşünüyorum. Ama arıza başka noktada da olabilir. İçini açıp inceleyeceğim. Detaylı resimlerini de eklerim.

Mucit23

Şarj işinin yazılımla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Oradaki MCU bence sadece LCD ekran için(akım okuma kapasite gösterme vs) kullanılmıştır. 

ahmet2017

Pile ait akım gerilim ölçüm devresini inceleyip gerekirse modifikasyon yapmalısın.
Gerilim ölçüm kısmının bozuk olduğunu düşünüyorum, opamp varsa çıkışı bozuk olabilir ya da pillere bağlanan gerilim bölücü dirençlerde sorun vardır.

Yazılım olayını unut :) You have a hardware debugger and it 's you.

mg1980

Şarj akımının çıkış akımı ile ilgisi yok diye düşünüyorum.0,3..0,5 normal değer sanırım..böylece 5-6 saat şarj edip denediniz mi...4,2..4,3 olabilir..pillerde aşırı ısınma olmuyorsa sıkıntı olmaz..

serkan_48

Alıntı yapılan: mg1980 - 21 Nisan 2020, 09:57:45Şarj akımının çıkış akımı ile ilgisi yok diye düşünüyorum.0,3..0,5 normal değer sanırım..böylece 5-6 saat şarj edip denediniz mi...4,2..4,3 olabilir..pillerde aşırı ısınma olmuyorsa sıkıntı olmaz..

Sarj akimi telefonu sarj ederken. Telefon sarj yuzdesi yukselmiyor. Cok zor yükseliyor.

Pil gerilimi 4.8 e kadar yukseldi. Ilk basta cihaza guvenip pilleri takip 1 gece bırakmıştım ertesi sabah ekrana baktim hala sarj oluyor gorunuyor. Bor anormallik var diye pil gerilimini kontrol edeyim dedim gerilim 4.8 volt olmus pil basina gerilim.

Aksam olsun icini acip resimleyeyim burayada yuklerim. Sarj icin ayri bir kontrol entegresi varmi boost conv. Icin ne var bakalim.

RaMu

Ben pillerden şüphelendim.
İkinci el veya kalitesiz olabilir ki bayağı var bunlardan.
Alttaki videoda ağırlıklarını ölçüp gerçektende deşarj edip ne kadar enerji depolayabildiğine bakarak arada bir ikişki kuruyor.
İmkanın varsa haricen şarj deşarj edip kontrol et veya ağırlığına bir bak.

Boşta pil gerilimleri,
powerbank şarjda iken pil ve giriş çıkış gerilimleri,
powerbank bir cihazı şarj ederken pil ve çıkış gerilim akımını ölçebilir misin.

Bana kalırsa uğraşmaya değmez dandik bir alet.
Lazımsa paraya kıyıp 1-2 saatte şarj olabilen,
üzerinde yazdığı enerji kapasitesi doğru olan,
gerçekten 1 2 Amper çıkış verebilen,
kaliteli bir şey almak lazım.

https://youtu.be/j4RfYufeFhc
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fide

Tplink 10600 powerbank aldım. Güya kaliteli bir cihaz. Plastiği, tasarımı ve devre kalitesi on numara. Ama lg marka da olsa piller tam bir fiyasko idi.
Powerbankin şarj olması 10 saati geçiyordu. İşin garibi Asus zenfone 6 telefonu bir defa şarj edince bitiyordu.
Garantiye gönderdim. Yeni cihaz gönderdiler. Onda da durum aynı. Powerbanki dağıtıp pillerini Bosch şarjlı tornavida ya taktım. Tat vermedi. Tetiğe hızlı basarsam pil bitti uyarısı veriyor. Şarjlı tornavidayı her kullanışta Powerbanki aldığım güne rahmet okuyorum.
Pilin marka olması da bazen çok işe yaramıyor. Lg pillerde yaşadım.

Ama diğer taraftan arkadaşın 6 sene laptopta kullandığı bataryayı söktüm, içindeki pillerin sağlam olanlarını 2 senedir 4 çeker kumandalı arabada kullanıyorum. Hala iyi durumda piller. Yarım saatten fazla kullanıyorum. Orjinal batarya ile anca 15dk. (bu arada piller Samsung)
Powerbank ile alakalı olarak şunu söyleyebilirim.
Ucuz powerbank kullanmak şuna benziyor:
Sıfır son model araba alıp kaçak akaryakıt kullanmaya benziyor. Sıkıntı çıkmayabilir ama sıkıntı çıkarsa büyük çıkar :du:  :du:  :du:
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

serkan_48

Arkadaslar tekrar merhabalar.

Powerbankin icini actim. Resimledim ve ekliyorum.

Fikirlerinizi ve onerilerinizi yazar misiniz?

Tesekkurler.