Lazarus - Raspberry Pi

Başlatan z, 28 Nisan 2020, 05:53:25

z

28 Nisan 2020, 05:53:25 Son düzenlenme: 28 Nisan 2020, 09:12:52 z
Raspberry Pi için böyle bir öneri geldi.

Alıntı yapılan: digiman - 28 Nisan 2020, 01:26:08@z eger linux uzerinde calisacak programlar gelistirmek icin phyton ile ugrasiyorsan asina oldugun delphi nin lazarus adinda linux ustunde calisan bir kardesi var, hemen hersey delphi ile ayni, birde delphi zaten linux icin binary file uretiyor diye hatirliyorum, phyton basliginda benimkide yapilacak is degilya neyse kusura bakmayin :( .

Daha önceleri Lazarus'u kurup denemiştim. Fakat zaten Borland Delphi yüklü olduğu için cazip gelmedi.
Şimdi bu tavsiyeniz üzerine tekrar PC'ye Lazarus'u kurdum.

Eğer Linux için Lazarus'u Raspberry Pi üzerine kurmam gerekiyorsa bu iş yaş. Çünkü Pi Zero öyle çok güçlü ve hızlı bir kart değil. Bu yüzden Lazarus'u mümkünce PC üzerinden çalıştırıp Raspberry Pi için kod ürettirmem lazım.

Bu konuya bir açıklık getirebilirmiyiz?

Internette bir iki örnek kod bulup derlemeye kalktığımda
uses
BaseUnix, Unix


satırına aşağıdaki hatayı veriyor.

Fatal: Cannot find BaseUnix used by PiGpio of the Project Inspector.

Böyle bir başlığımız da varmış.

https://www.picproje.org/index.php/topic,73605.msg563465.html#msg563465
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Yuunus

Win dan linux'a hic program derlemedim muhtemelen ondan hata veriyordur. Linux ustunte derleme yapmaniz gerekebilr.

MCansız

Merhaba ben lazarusu rpi üzerine kurarak uygulamam geliştirmiştim. windows üzerinden derleme yapmak için gerekli dosyaları indirmek gerekiyor. Pascal dili rpi için codetyphon için örnek verilmiş videoda lazarusa çok benzerdir. bu şekilde kullananbilirsiniz. lazarus için nası yapılıyor bilmiyorum.


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.