Pulse Dedektör Dökümanları Neden Sır Gibi Saklanır?

Başlatan rayman, 02 Mayıs 2020, 22:32:14

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 04 Mayıs 2020, 01:12:16Ben öyle  dedektor  simsarlarinin peşinden  gidemem.  Foruma kazandırılması gereken bir çalışma  olmali  bu iş  şahıslardan  öğrenilmeye çalışılinca araya ticaret giriyor  . Kimsenin pesinde  dolaşılmaz

Alıntı yapılan: pro-TR - 04 Mayıs 2020, 01:02:03ercan dökmetaşı tanıyorum, kendisi çok iyi bir dedektör yapımcısıdır, kendisi benim hocam olur, ama gökhan dökmetaşı tanımıyorum.ercan dökmetaş emekli olunca kayboldu.
Akrabası yada oğlu olabilir.
Onun amacıda ticaret zaten.
Kimsenin ürettiğini satın almadığından şikayetçi tıpkı senin gibi.
Kullandığı sensorlarla ilgili bilgi alabilirsin diye irtibatlan demiştim.

muhittin_kaplan

Altına Hücum Denilen Dönemde, Zengin olanlar altın arayanlar değil kazma ve kürek satanlardır.

[Altına hücum, ilk olarak 1849 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyâletinde, Sierra Nevada'nın dağlarında yaşanan ve çılgın bir altın bulma yarışı olarak tanımlanan hareket.]

rayman

Alıntı yapılan: wtrk - 04 Mayıs 2020, 03:58:52Bu konuda dedektör yapımından, mantığından, başlığın ayarlanmasına kadar anlatan Sergei diye bir eleman var.
Pi olarak spirit pi projesini yayınladı.
Aynı zamanda smart hunter isminde vlf projesi var.
Spirit pi hem app ile hemde LCD ekran olmak üzere 2 farklı şekilde bitirip yayınladı.
Vlf'de ise biraz olayı yazılımla farklı noktalara taşımış ilk arduino ile ürettiği sinyali , yazılımını premium satın alırsanız arduinosuz farklı ufak komponentlerle, ayrıca program içinde generator aktif oluyor onunla filan yapıyor.
İsteyen olursa programlarını (android apk) full yaptırdım gönderebilirim. Başlık yapımından, ayarlarına kadar hepsini detaylarıyla anlatıyor.
Sitesinde (https://neco-desarrollo.es/ ) üç farklı dilde yayınladı projelerini.
Tavsiye ederim.

Ayrıca Çin'den beklediğim pcb'lerde bu elemanın devre pcb'leri ama 1.5 aydır gelmedi.
Bu devrelerde kartın fabrikasyon olması şart bence.
Bana yolayabilirsin tüm dökümanları merak ettim sırf inceleyeceğim. Bana kalırsa Miner4 şemasına yazılım yapabilirsen dahada başka Pulse ile uğraşmassın hem derin hemde stabil çalışacağından garanti ederim.

rayman

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 04 Mayıs 2020, 07:27:21Altına Hücum Denilen Dönemde, Zengin olanlar altın arayanlar değil kazma ve kürek satanlardır.

[Altına hücum, ilk olarak 1849 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyâletinde, Sierra Nevada'nın dağlarında yaşanan ve çılgın bir altın bulma yarışı olarak tanımlanan hareket.]
Ama onlar bilinçli. Yani  yabancı vatandaşlar , kumsalda değerli eşyalarını düşürünce bulmak için vlf dedektör yapıyorlar. Bunlar define aramak için değil zaten. Yüzeysel şeyleri bulmak için. Onlar ülkeye getirip 6 metre çekiyor diyip satanlar olunca herkes yalandan bu işlerdende soğudu. Ama teknik olarak meraktayım 6 metre bir engelin arkasındaki metali tesbit etmek çok zor olmalı. O metale manyetik alan gönderip tekrar ölçmek.

OG

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 04 Mayıs 2020, 07:27:21Altına Hücum Denilen Dönemde, Zengin olanlar altın arayanlar değil kazma ve kürek satanlardır.

Bir de KOT (jean) satıcıları.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: rayman - 04 Mayıs 2020, 12:18:08Ama onlar bilinçli. Yani  yabancı vatandaşlar , kumsalda değerli eşyalarını düşürünce bulmak için vlf dedektör yapıyorlar. Bunlar define aramak için değil zaten. Yüzeysel şeyleri bulmak için. Onlar ülkeye getirip 6 metre çekiyor diyip satanlar olunca herkes yalandan bu işlerdende soğudu. Ama teknik olarak meraktayım 6 metre bir engelin arkasındaki metali tesbit etmek çok zor olmalı. O metale manyetik alan gönderip tekrar ölçmek.
Aslında toprak altı mesafe meselesi göreceli birşey
Aranan metalin büyüklüğü epeyce önemli.
Çok büyük kütleleri daha derindende çekebilir.
Ama bir gümüş yüzüğü 10cm den çekerse mükemmeldir.
10 cm deki gümüş yüzük 10 metredeki 1 ton gümüşe denk gelir (Tamamen atmasyon)
yani yüzey olarak kapladığı alan ile mesafe karesel orantıya sahip.

devrecii

Sinyal gönderiyorsun bu sinyal yansıyıp geri dönecek, ışık hızını düşünürsek (toprakta yavaş diyelim)  250bin km saniye :)

250mhz desek 1metre bunu da 10 a bölelim 2.5ghz  10cm hassasiyet (ışık hızı/ frekans = dalga boyu).  Opamp ve karşılaştırıcı, kontrolcü vs 2.5ghz de işlem yapabiliyor olması lazım. Resmen yerin röntgenini çekiyor bu makina zaten yapılmış.

Eğer bunun dışında eğer bobin üzerinde oluşan değişimler gözleniyorsa @z hocanın dediği gibi bütün sistemler birbirinin aynısı.

Benim düşündüğüm şey ultrasonla bebeği anne karnında görmek mümkünse bunun gibi bir şey yapılmaz mlı ultrasonik temizleyici veya piezo  gibi hem sinyal gönderiyor hem alıyor.

power20

Toprağa 10 metre  kenarı olan karenin köşeleri olacak şekilde 4 adet metal çubuk saplanır. Sonra ölçüm yapılır aranan şey bulunmadıysa çubuklar sökülür. Biraz uzağa saplanır. Her defasında 100m2 taranmış olur.

Tamemen hayal ürünü bir sistem. Belki fikir verir diye yazdım

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

rayman

Bu iş bobinle olacak gibi değil. Ancak bobinle olacak gibi değilse , başka nasıl method kullanılır.  ? İyon dedektör , magnetometre vs. bunlar birbirinden farklı teorilerle çalışıyor. Birisi madenin uzun süre yer altında kalıp hava ile temas etmesi için İyon oluşturması diğerleride sensörlerle toprağın altındaki direnç değişikliğnin ölçümü. Rezistivite.. Ama bana göre Pulse dedektörler yeterli yarımda çalışsa bu işte en iyi marka Alman'ların yaptığı Lorenz dir ..
https://www.youtube.com/watch?v=hwTKWXxh_ZQ
Tabikide birisi yapsın bende kopya çekeyim değil ama şuana kadar böyle iyi cihaz yapılamadı Türkiye de. Hep hüsran.

wtrk

Alıntı yapılan: Kılıç - 04 Mayıs 2020, 18:55:58Toprağa 10 metre  kenarı olan karenin köşeleri olacak şekilde 4 adet metal çubuk saplanır. Sonra ölçüm yapılır aranan şey bulunmadıysa çubuklar sökülür. Biraz uzağa saplanır. Her defasında 100m2 taranmış olur.

Tamemen hayal ürünü bir sistem. Belki fikir verir diye yazdım

Rezistivite sistemi şuan aktif olarak daha çok maden aramada kullanılıyor.
NoBody Can Stop Me!!!!!

Hattusa

define aramanın bir çok tekniği vardır, tabi burada sadece metal aramıyorsak...
konumuz dedektorse bana göre bütün dedektorler aynı mantıkta çalışır ve verimlilikleri tartışılır.
yok konumuz define aramaksa sistemler çoktur
benim yaptıklarım
rezistivmetre,manyemotre,emf,em-vlf sistemlerdir. bunlarla genellikle anomali araması yapılır
bunların içerisinde doğruluk derecesi en yüksek sistem rezistivmetredir
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

wtrk

Alıntı yapılan: mehmet - 04 Mayıs 2020, 19:25:14Ne arıyoruz?

Metal ilk aşamada, bir sonraki adımımız bu metalleri ayırt etmek. Demir,bakır, altın, gümüş vs gibi hocam
NoBody Can Stop Me!!!!!

mustafa_cmbz

Yıllardan beri bu işlere meraklı çevremdeki insanların itelemesi ile ucundan kıyısından bulaştım bu işlere.

Bilindik bir forum olan teknoloji ekibinin ilk üyelerindenim.klasik delta pulseyi daha lise yıllarında yapıp çalıştırmıilığım var.

Ama şu meslekte ısınamadığım çok kafa yormadığım 2 alan var biri ses sistemleri diğerinde ahan bu dedektör işleri.

Hazır projelerden çok kart çıkartıp sattım. Satarken de devamlı söylemişimdir on numara 5 yıldız aletler değil bunlar diye ki öyle bir alette yok anlatıldığı gibi 8m derinden ayrım yapsın VS.

Az çok programlama bilgim de var pi sistemlerinde iyi kötü tanıyorum ama hiç oturupta kendi aletimi yapıpta satayım diye uğraşmadım.

Ufak tefek niyetlendim ama bana çok boş işler gibi geldi.

Yaklaşık 3-4 yıldır gradio meter yapacağım hala başlayamadım bile 😜

Yani demem o ki çok vaktin varise ve paran da bol ise uğraşılır ama aksi durumda cepte kinden de olursun.

makdeniz

Alıntı yapılan: wtrk - 04 Mayıs 2020, 20:48:10Metal ilk aşamada, bir sonraki adımımız bu metalleri ayırt etmek. Demir,bakır, altın, gümüş vs gibi hocam

@wtrk spirit pi arduino kodlarını kabaca inceledim arduino'da sadece puls gönderip analog okumuş acaba cep telefonu app. kodları mevcut mu ?

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.