Pulse Dedektör Dökümanları Neden Sır Gibi Saklanır?

Başlatan rayman, 02 Mayıs 2020, 22:32:14

rayman

Ne kadar güzel iş ? Herkes '' her alanda elektroniği çözmüş '' acemisi benim , bir sorunla karşılaştım ve ben Help Me DİYİNCE onlarada birşey sorunca , herkes benim geçtiğim sorunlardan , yollardan geçince profosör oluyor bende bu yolun acemisiyim gibi. Kardeşim öyle olmaz bu işler.. Bu tarz sorunları okuldada yaşadık biz. Hoca ders anlatır '' benden iyi mi bileceksin derdi ''. En son Hoca ya smps yaptım götürdüm bunu sen yapmış olamazsın demişti. Sene daha 2003 'lerden bahsediyorum.. Şuanda Rapery , Ardunio , Stm32 ,Armega , Pic gibi programlayıcılar çıktı. Haliyle bunlar kod yazıp ürün yapan , geçmişinde çok elektronik devrelerle uğraşmış belli şeyleri çözmüş kişilerin tercübeleri yabana atılmaz. Ve sen nerden biliyorsun benim neler bilip bilmediğimide bir sorunla karışılaşıp yardım isteyince sanki herşeyden haberin varmışcasına burada çıraklık - profluk ilişkisi koyuyoırsun ortaya ? Hayatta herşey kötü sonuçta olsa  , çok iyi sonuçta olsa uğraştığı işlerden görerek tecrübe çıkatır. Bu işleri teori olup anlatmakla olmıuyor ki ? İyi ozaman sende bir soru sorduğunda gelip başka kaynaktan bu sorunun böyle olacağını '' kendim çözmüş gibi anlatınca '' bana itibar mı edeceksin ne kadar donanımlı bilgili insan diye..

Buda konuşurken '' Analog çalıştırdığım devrelerden birisi ''. Bunun dökümanlarına bile ulaşsan yapamacağının kanaatindeyim. Öyle kolay mı yapmak sanıyorsun  ? Haliyle izahta ettim :  Bu malzemeleri bulmak  , akort etmek , bobinle rezonansa getirmek ? Vereyim mi dökümanlarını bakalım yapabilecek misin ?

Bundan sonra ne yazarsan yaz . Kaileye alıp cevap bile vermem..Uzayp gider sayfa amacının dışına çıkar.

yas

@rayman kardeşim bak tamamen algı yaratıyorsun yada her şeyi yanlış anlıyorsun herkes sana diyor Ankara sen diyorsun bahtım kara.
Alıntı yapılan: rayman - 09 Mayıs 2020, 12:47:56.... bir sorunla karşılaştım ve ben Help Me DİYİNCE onlarada birşey sorunca , herkes benim geçtiğim sorunlardan.....
Kimse sen soru soruyorsun diye çıkışmıyor sana senin cevap verme tarzına tepkiler.

Alıntı YapBuda konuşurken '' Analog çalıştırdığım devrelerden birisi ''. Bunun dökümanlarına bile ulaşsan yapamacağının kanaatindeyim. Öyle kolay mı yapmak sanıyorsun  ? Haliyle izahta ettim :  Bu malzemeleri bulmak  , akort etmek , bobinle rezonansa getirmek ? Vereyim mi dökümanlarını bakalım yapabilecek misin ?

Al sana tiyo o zaman multi metre ile yapman çok zor. Network analayzer, tracking generator gibi ekipmanlara akodu teyit etmek 1 dakikalık iş. Ekipmanın olması gerekli. Benim ilgi alanım rf üzerine birebir aynı devrede bile wirewound bobinleri çalışma esnasında sipir aralarını belkide milimetrenin 1/10 kadar açarak yada yaklaştırarak tam ideal noktaya getirebiliyorum. Dijital devrelerin bir çoğunda ölçü aleti bile kullanmana gerek yok. Uyduruk bir led bile sana var yok bilgisi verebilir. Ama analog devreler ekipmansız ilerlemek çok zor.

rayman

Bak bana ses işinde Desibel metre yok bilmem , mikrofon alacaksın dediler.. Neden ? Hoparlörün resonans frekanslarını filtrelemek için. Dedim ki bir analog ölçü aleti birde 1 voltluk 1khz sinyal. Arada 10 ohm hoparlöre seri direnç. 1khz den aşağıda doğru frekansı düşünce direnç üzerinde Avometre dalgalanıyor. İşte böylece rezonans frekansı bulunmuş oluyor . Anlayacağın bu örnek sistemin üzerinde hangi nokta ile yaklaşmak ile alakalı. Rf ci ol istersen Uzay gemisi yap. Herşeyin bilgisi farklı tecrübesi farklı . Faceook  ta bir tanesi senin gibi gelip bana bulaşmak istedi makara kikiri yapma çalıştı. 1980 lerde Türkiye Radyo frekans ile uzaktan kumandalı uçak yapmış '' uçurmuşlar frelan atıp tutunca canım sıkıldı. '' Bir model uçak uçması için '' en az 4 band kumanda lazım. Her bir lojik  datayı kumandadan receiver algılaması lazım. Ayrıca bu frekans 1980 lerde kabul etsek diyelim ki yapıldı , bir uçağın uçması için servo motor yapılması gerekiyor. Bu servo motorun tarihine bakıyorsun 1988 .. Diyorum ki ben Türkiye de daha İnternet bile 2000 li yılların sonlarında yaygınlaştı , o arada bile Single conversion kumanda yapılabildi. Çok para verip almıştık . Hatta markası Futaba. Daha sonra 6exap modül çıkardılar full dijital. Oda 2007 lerde çıktı. Buda Fm bandına yakın 35mhz -75mhz kısa dalga. Dual conversion çift band tarayıcı. Yinede frekanslar çakışıyor. Dedikki bu işi aşamayacağız.. Kristal var yığınla elimizde başka frekans bandlarına çekip öyle uçalım .. Takıyorsun birbirine yakın frekanslar aynı kristalde olsa çalışıyor 10 metre. Araştır araştır kimse bilmiyor..Sonra kitaplarda karşıma çıkttı. Receiver'in dahili osilatörü 668khz üretiyor diye hatırlıyorum yanlışta diyebiliirm. Elimizdeki xtall leri Receiver e taktım .Ama şöyle Transmitter deki örneğin 40.900mhz. Reciver ise 40.232mhz xtall. Direk problemsiz  çalışıyordu. O arada okuldan Proflar geliyordu yarışmaya F3A planör Mustafa Koç bile geliyordu. Tabi ben Gp Uçuyordum Fun fly uçakla akrobasi yapıyordum. Adamlar diyordu bunun frekansı nasış çakışmıyor diye.. Xtall lerin bile nasıl çalıştığını bilmiyorlardı. Ama hiç şöyle ön yargıya kapılmadım '' bunu bilmemek o insanları benim öğrencim yapmaz , o konun cahili yapmaz.. Söyleseydim bu bilgi ile memlekette xtall bırakmayacaklardı .Ama bunu kendi klübümüzde herkese söyledik. Kazasız uçmak için. Şimdi çok mu bilgili oldum ben hayır tabikide.. İşte tecrübe çok fakrlı birşey.

yas

Alıntı yapılan: rayman - 09 Mayıs 2020, 13:15:20Faceook  ta bir tanesi senin gibi gelip bana bulaşmak istedi makara kikiri yapma çalıştı.

-Ben sana ulaşmaya filan çalışmıyorum. Algın çok farklı  :D

Alıntı yapılan: rayman - 09 Mayıs 2020, 13:15:20' Bir model uçak uçması için '' en az 4 band kumanda lazım. Her bir lojik  datayı kumandadan receiver algılaması lazım

Hiç gerek yok tek frekansta çalışması yeterli modülasyonlu sinyal içerisinden tone decode etmek yeterli örneğin lm567 kullanılabilir. Hatta hazır DTMF decoder entegreler bile olabilir.

Alıntı yapılan: rayman - 09 Mayıs 2020, 13:15:20mikrofon alacaksın dediler.. Neden ? Hoparlörün resonans frekanslarını filtrelemek için. Dedim ki bir analog ölçü aleti birde 1 voltluk 1khz sinyal. Arada 10 ohm hoparlöre seri direnç. 1khz den aşağıda doğru frekansı düşünce direnç üzerinde Avometre dalgalanıyor. İşte böylece rezonans frekansı bulunmuş oluyor

Volt metre ile nocth ve pass eğrilerini nasıl anlıyorsun anlamadım kahve falı filan bakıyorsan olabilir. Ben fal bakmayı bilmediğim için beceremeyebilirim.

Alıntı yapılan: rayman - 09 Mayıs 2020, 12:47:56....Kaileye alıp cevap bile vermem..Uzayp gider sayfa amacının dışına çıkar.

Konunun Başlığı yanlış okumuyorsam "Pulse Dedektör Dökümanları Neden Sır Gibi Saklanır?" fark ettim de aslında neden sır gibi saklandığını senin bilmen gerekir gönderdiğin resimdeki devreyi sen yapmışsın galiba ve bu sırrı dış mihraklar ele geçirmesin diye entegrelerin üzerini okunmaz hale getirmişsin.  :D

rayman

Ne dersen de boşa muhabbet ediyoruz '' vede '' hala bildiklerini atıp tutacaksın.

power20

D class amplifikatör kesmediyse E class yapılabilir:)

Hattusa

yıllar önce rayman adlı bir arkadaşla beraber bir pulse dedekör yapımına başladık, 1.protatip bitti düzeltmeler yapacağız velhasıl devre ondan bana gelecek bu arada rayman adlı kişi ile onun memleketinden birisi ile tanıştım adı mehmet abi nedenini bilmediğim bir sebebten dolayı araları bozulmuş beni ilgilendirirmi? ilgilendirmez tanımam zira onun arkadaşı ama iyi birisi sanırım telefonda görüşüyorduk onun sayesinde,herneyse
birgün mehmet abiden bana bir telefon geldi, dediki ya ikiniz bir cihaz yapıyorsunuz beni neden araya katıyorsunuz? zira rayman bana göndereceği protatipi bana yollarken kargo bilgisini ona yollamış yaw bana ne neden adamı karıştırıyorsun? adam beni neden tehdit ediyor. benimde midem kaldırmadı aradaki kavgaya projeden vazgeçtim.
raymanın karın ağrısı bu...
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>