Bu Kamera Kopyalanabilir Mi ?

Başlatan rayman, 04 Mayıs 2020, 19:41:38

rayman

Bir firma bana bu kameranın yapılmasını rica etti. Haliyle insanların bu sektörde iş yapabilmesi için bizde araştırma yapıyoruz. Yani iş yapacaksam zor şeyler isteniyor bizde mecburuz tabikide.. Bu kamera kopyalanabilir mi ? Bende araştırayım dedim.. Acaba yazılımı var mı içinde?  Böyle birşeyi kopyalamaya kalkışsak ne gibi sorunlar doğabilir ?

M.Salim GÜLLÜCE

İçinde gömülü yazılım olduğu sürece kopyalayamazsın.
Kaldıki bir çok çip özel olabilir.
Çinden uygun biryerden  alıp satmak daha da karlı olabilir.

power20

Alıp satmak mı dedin?
Büyük hakarettir:)

Devreleri kendimiz çizmeli, aylarca oyalanmalı, üfürükle boya yapmalıyız. Ticaret filan sakıncalı İşler onlar.

rayman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 04 Mayıs 2020, 22:45:15İçinde gömülü yazılım olduğu sürece kopyalayamazsın.
Kaldıki bir çok çip özel olabilir.
Çinden uygun biryerden  alıp satmak daha da karlı olabilir.
Çin den birşey alıp satacaksak elektromik ile niye uğraşıyoruz  ? Zaten 25-30 tl ye alıyorlar tanesini. Bu kamerayı daha düşük karla Smd dizme makinesi alacaklar vede üreteceğim ben benden istiyorlar bunu. Tabikide üretmek zor ama uğraşmasakta iş olmuyor.

devrecii

@rayman bu sony cctv kamera bana da lazım olmuştu,  sadece dışını karanlığı algılayıp  kızılötesi ledleri yakan  devre ile kaplamışlar,  burasını yaparsın diğer taraf hazır compozit pal video  çıkışlı  20$

Aliexpress cctv

Aliexpress cctv2

muhendisbey

Yapılmaz değil, daha iyisi bile yapılır fakat satış rakamın 2000-4000 adedin altında kalır ise emeğine yazık olur. Burada 4000 adet bile iyimser olabilir. Yaptığında maliyetin de maalesef şu anki mevcut modülün satış rakamından üstte kalabilir, dizgisinin Çin'de olması gerekir maliyet açısından. Bu da projenin klonlanması ihtimalini doğuruyor.

Bazı entegreler özel üretim olabilir. Birkaç entegre birleştirilerek PCB'si küçültülmüş olma ihtimali de var.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erkan614

Hangi kısmını 25-30₺ ye alıyorlar? Kamera? İr? İkisi birden?
Edit:
O kamera modulunu "Hatasız" dizecek hat fiyat olarak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Emre_Tuncay_

O kamerayı kamera yapan yazılım ve sensörüdür. Bunların ikisininde kopyalanması zor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 05 Mayıs 2020, 08:50:10O kamerayı kamera yapan yazılım ve sensörüdür. Bunların ikisininde kopyalanması zor.
Sensör satın alınacak, en kolayı o. Çinli klonlarken de bu sensörü satın alabilir. Bunda bir zorluk yok.

Yazılım çetrefilli de olsa imkansız değil. Sensörün datasheetine göre sensörden veri alma ve video formatına dönüştürme işlemleri var. Araya birkaç metod da sıkıştırılabilir. Piksellerin şu kadarı değişmişse alarm tetiği ver gibi... Kaldı ki kod koruması olan entegrelerin yazılımları da kırılabilir. Hırsıza kilit dayanmaz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

kimlenbu

Maliyete bakılır.

1) Sensör ve lens fiyatına bakılır
2) İletişimine bakılıp mcu ve diğer eleman seçimleri yapılır.
3) Ne kadar sürede prototip çıkacak bu hesaplanır.

Edeceğin kar harcayacağın emeğe göre tatminkar geldiyse projeye girişirsin.

Okan AKÇA

Bu tür ürünlerde rekabet türkiyede yapmak çok zor. Benim düşüncem bu konularda büyük firmaların yapmadığı projeler yapmak

rayman

Herkesin yorumuna teşekkür ediyorum , zaman ayırıp fikir yürttüğü için. Bir ara Servo firmasına gitmiştim Eskişehir'e. Herkes diyordu ki Smps 5kw ,
2 ohm da çalışacak 2500w + 2500w amplifikatör yapamaz diye. Bende elimde olan amplifikatörü götürdüm vede onlar için en üst segment üründü. Yani 5000w çalışmam yoktu ama 2000w tı rahat çalıştırmıştım. Sonuçta onuda 5kw yapabilirdim muhabbetine baktılar incelediler denemeye gerek yok dediler '' kıskandılar sanırım ''.. Biz daha iyisini üretip satıyoruz zaten dediler. Çin'liler bütün ürettikleri projelerin pcb ve dökümanları bunlara vermişler bunlarda kopyalıyordu. Acaba bunu yaptıracak olan arkadaşım Çin 'e gidip bu firmayla konuşsa zaten adetli üretilecek. Ay'da 1000tane satarım diyor. Acaba burada sizsek nasıl olur ? Yani tekrar baştan iş yapmayayım mı diyorım ? Hem bu Kamera nın kopyalanması nasıl olacak ? Çift taraflı ise bütün parçaları sökmek gerekecek. Sonra tekrar diğer sağlam kamera ile çizilen layotulara parçalar konulacak. Çok zahmetli gibi. Yada nasıl kopyalanabilir?

power20

Üretimi yapacak kişi firma size ortaklık verecek, ömür boyu kar ortağı mı olacaksınız.

Yaparsınız fakat kazanır mısınız?

Emre_Tuncay_

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Mayıs 2020, 09:59:38Sensör satın alınacak, en kolayı o. Çinli klonlarken de bu sensörü satın alabilir. Bunda bir zorluk yok.

Yazılım çetrefilli de olsa imkansız değil. Sensörün datasheetine göre sensörden veri alma ve video formatına dönüştürme işlemleri var. Araya birkaç metod da sıkıştırılabilir. Piksellerin şu kadarı değişmişse alarm tetiği ver gibi... Kaldı ki kod koruması olan entegrelerin yazılımları da kırılabilir. Hırsıza kilit dayanmaz.
Yok zaten yapılamaz demedim. Zor dedim. İnsanlar FPGA içerisindeki donanımı bile kırıyor.
Yani yazılımı kırmakla uğraşılan mesai ile sensörü hazır alıp sensörü süren yazılımı yazmak arasındaki mesai farkı tartışılır.

engerex

Bunların referans dizaynları yok mu? Sensörü farklı da olsa yakın modeli var mıdır?