Linux - Windows mukayesesi

Başlatan z, 07 Mayıs 2020, 05:58:31

z

Raspberry Pi Zero kitini kullaniyorum ve kit uzerindeki programlar rahatsiz edici derecede yavas buluyorum.

Mukayeseyi Raspery pi Zero kiti uzerindeki Raspioan ile 80286 islemcilerin uzerinde kosan win3.1'e gore yaparsak Raspi kitin cok yavas oldugunu goruyorum.

Bu yavasligin sebebi nedir? Raspinin yuksek cozunurlukte ekran kullanmasimidir HDD yerine SD kart kullanmasimidir yoksa linux windowsa kiyasla yavas mi calisir?

Raspi Zero CPU (ARM1176JZF-S): 1 GHz, 32 Bit + 512 MB Ram
  80286 CPU: 6Mhz, 16 Bit + max 16 Mb Ram

Cok buyuk terslik yok mu bu iste. Raspinin ucuyor olmasi lazim diye dusunuyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tesla.25

RasPi Zero hiç kullanmadım doğrudan onun hakkında bir şey diyemem. Elimde RasPi P1 2011.12 ve RasPi 3 model B 2015 var. İkisinde de Raspbian işletim sistemini hem terminal hem de GUI arayüz şeklinde kullandım. Sadece ilk model 512 MB RAMe sahip olduğundan GUI işlemlerinde yavaş kalıyor.

İkinci RasPi de ise hiçbir sorun yaşamadım. Java JRE üzerinde bile çalıştırdığım uygulamalar oldu. Gayet hızlı ve tatmin edici. Tabi gidip RasPi üzerinde Unreal Engine çalıştırmayı denemek mantıksız olur.

Her iki cihazı da SSH üzerinden değil, HDMI ile monitöre ağlayıp harici klavye/fare ile kullanıyorum halen daha. SSH üzerinden kullanırken bağlantı sebebiyle yavaş gibi gelebilir.

Bir de RasPi Zero üzerinde yanlış hatırlamıyorsam 512MB RAM vardı. Yavaşlığın sebebi, RasPi 1 Raspbian tecrübeme dayanarak söylüyorum bu olabilir.

devrecii

Alıntı YapRaspi Zero CPU (ARM1176JZF-S): 1 GHz, 32 Bit + 512 MB Ram[/color]  80286 CPU: 6Mhz, 16 Bit + max 16 Mb Ram

Cok buyuk terslik yok mu bu iste. Raspinin ucuyor olmasi lazim diye dusunuyorum.
Windows'u kodlayabilen  adamlar nerede  günümüzde.... 

Raspi ye gömülü yazılım yapılamıyor mu ?  İşletim sistemi  olmadan stm32 gibi .  Tabi bir ara katman gerekebilir ekran , ses, wifi kullanımını mümkün kılmak için.  İlla ki bir işletim sistemi şartsa hiçbir anlamı yok,  raspi yerine 250 liraya android tablet kullanmak daha mantıklı , yanında hd dokunmatik ekran , pil , kamera hediye  :-\.  Gpio işi stm32 -usb  yada bluetooth ile halledilir son derece de hızlı.

yamak

Hocam Rasp-pi zero gibi kartlar, sizin kullandığınız gibi masaüstü ortamıyla kullanmaya pek uygun değil. Muhtemelen sizin bahsettiğiniz yavaşlık masaüstü ortamının yavaşlığıdır. Bence windows ile bu şekilde kıyaslamak çok doğru değil.
Rasbian da kullanılan masaüstü ortamı rasp-zero daki cpu için ağır olabilir. Rasbian LXDE adında bir masaüstü ortamı kullanıyomuş. Bununla Windows 3.1 in arayüzü kıyaslanamaz.

Rasp-pi zero gibi boardları, hazır linux distroları ile kullanmak yerine, amaca yönelik linux distroları ile birlikte kullanmak daha mantıklı. Linux From Scratch yöntemiyle kendi distribution ınınızı oluşturmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca low level işler de kernel space'te modüller yazılarak gayet yüksek performanslı bir şekilde halledilebilir. Hatta kullanılacak peripheral'ın driver'ı varsa, direkt driver üzerinden user space'te de kodlama yapılabilir.

z

Isletim sistemlerine asina degilim.
Isime yaramadigi halde isletilen gorevleri kapamak, ya da desktopi hic isin icine sokmadan sistem isletim sistemini yukler yuklemez benim uygulami calistirilmasi hiz acisinsan farkederse bu isleri nasil yaparim?

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 08 Mayıs 2020, 02:02:06Isletim sistemlerine asina degilim.
Isime yaramadigi halde isletilen gorevleri kapamak, ya da desktopi hic isin icine sokmadan sistem isletim sistemini yukler yuklemez benim uygulami calistirilmasi hiz acisinsan farkederse bu isleri nasil yaparim?

@z Hocam eğer uğraşmak isterseniz ben daha önce python tabanlı Kivy kullanarak sadece uygulamanın olduğu bir sistem çalıştrmıştım. Linux yüklenir yüklenmez sadece bu gui çalışıyor. Herhangi bir masaüstü ortamı yüklenmeden. Raspbery pi 3 üzerinde çalışmıştım. Gerçi benim önceliğim dokunmatik ekran ile çalışacak bir arayüz idi. O yüzden bu platformu tercih ettim.

Framework
https://kivy.org/#home

Sistem Imajı (KivyPie)
http://kivypie.mitako.eu/
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

Nasıl peki belirgin bir hız artışı olmuşmuydu?

Tabi bir de şu var, işletim sistemi olunca üzerinde internet, network/bluetooth servisleri hazır oluyor. Bunlar geliştirlen uygulamaya katma değer katacak eklentiler için büyük nimet.

Ben gene de 1 GHz, 32 Bit + 512 MB Ram  dan oluşan bir donanımın 6Mhz, 16 Bit + max 16 Mb Ram olan sisteme çoook açık ara fark atmasını beklerim.

Alıntı YapRasbian LXDE adında bir masaüstü ortamı kullanıyomuş. Bununla Windows 3.1 in arayüzü kıyaslanamaz.

Neden kıyaslanmaz? 3.1 arayüzü çok basit göründüğünden mi?

muuzoo

Alıntı yapılan: z - 08 Mayıs 2020, 02:37:44Nasıl peki belirgin bir hız artışı olmuşmuydu?

Tabi bir de şu var, işletim sistemi olunca üzerinde internet, network/bluetooth servisleri hazır oluyor. Bunlar geliştirlen uygulamaya katma değer katacak eklentiler için büyük nimet.

Ben gene de 1 GHz, 32 Bit + 512 MB Ram  dan oluşan bir donanımın 6Mhz, 16 Bit + max 16 Mb Ram olan sisteme çoook açık ara fark atmasını beklerim.

Neden kıyaslanmaz? 3.1 arayüzü çok basit göründüğünden mi?

Evet hocam oldukça hızlı idi TV gibi gücü verince kısa bir boot sürecinin ardından hemen tasarladığım gui açılıyordu.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

yamak

Alıntı yapılan: z - 08 Mayıs 2020, 02:37:44Neden kıyaslanmaz? 3.1 arayüzü çok basit göründüğünden mi?

Evet hocam LXDE windows 3.1 in ortamına göre çok daha gelişmiş.

Masaüstü olmadan sadece sizin uygulamanızın arayüzünün çalıştığı bi uygulama Qt ile yazabilirsiniz. Qt uygulamarı, EGLFS adında bir pencere yönetici üzerinde çalışır. EGLFS plugin gibi çalışır. Qt uygulamasını çalıştırdığınızda otomatik olarak ilk bu pencere yönetici çalışır.

fide

@z hocam yavaşlıktan bahsetmek için önce pi3 üzerinde aynı programı denemelisiniz. Pi3 ile pi zero arasında dağlar kadar performans farkı var. Tabi bunda sd kartın rw hızı da hayati derecede önemli.
Gui ile işiniz olmasa doğrudan terminal ekran kullansanız pi zero işlemler için gayet yeterli ama Gui arayüz de maalesef kağnı gibi.
Pi, pi2, pi3, pi zero wifi ve pi zero kullandım. Pi3 ile pi zero arasında muazzam performans farkı var. Pi4 ile tanışmadım ama pi4 çok daha iyidir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Pi Zero yu fiyat cazibesinden dolayı sevmiştim.

Benim uygulamamım SD kart ile bir kere işi var bir daha yok.

Fakat işletim sistemi sürekli olarak SD karta birşeyler mi yazıp okuyor?

engerex

Hangi işletim sistemini (muhtelemen raspian) kurdunuz bilemiyorum, Raspberry tarafını da pek bilmiyorum.
Ama şöyle karşılaştırma yapayım. x86 tarafında Ubuntu en popüler ve en fazla kullanılan olsa gerek. Ubuntu tabanlı olan Lubuntu ve Kubuntu gibi alternatifler minimum donanımla çalışacak şekilde elden geçiyor. RAM ve işlemci kullanım karşılaştırması aşağıdaki gibi. Eğer Raspberry tarafında da böyle alternatifler varsa gözatabilirsiniz. Sanırım Raspian Lite var.

foseydon

Rasperbery Yi birkenara koyuyorum. Millet artık ölmüş, Windows kaldırmayan cihazların üstüne linux atıp 3-4 sene daha kulaniyor.

Embedded Linux in bu kadar tutmasının sebebi bu zaten. Az kaynak ile çalışabiliyor olması. Bu cihazların üstüne Windows atıp çalıştıramazsiniz bile.

Kendi deneyimim linux hız ve kaynak kullanımı konusunda Windows u Dover. Hahvani hir bilgisayarım var ve dual boot. Linux ile Windows arasındaki açılış hızı, kaynak kullanımı vs farkı çok net görebiliyorum. Çok basit örnek Matlab windows ta 10 saniyede açılıyorsa linux ta 1 saniyede açılıyor. Donanım aynı bundan güzel kıyas olmaz. Şüpheniz varsa bu konuda, ana bilgisayarınıza linux kurun deneyin. Zaten sonra Windows a zorunlu olmadıkça gecmeyeceksiniz

fide

Alıntı yapılan: foseydon - 08 Mayıs 2020, 22:20:18Rasperbery pi birkenara koyuyorum. Millet artık ölmüş, Windows kaldırmayan cihazların üstüne linux atıp 3-4 sene daha kulaniyor.

Embedded Linux in bu kadar tutmasının sebebi bu zaten. Az kaynak ile çalışabiliyor olması. Bu cihazların üstüne Windows atıp çalıştıramazsiniz bile.

Kendi deneyimim linux hız ve kaynak kullanımı konusunda Windows u Dover. Hayvani hir bilgisayarım var ve dual boot. Linux ile Windows arasındaki açılış hızı, kaynak kullanımı vs farkı çok net görebiliyorum. Çok basit örnek Matlab windows ta 10 saniyede açılıyorsa linux ta 1 saniyede açılıyor. Donanım aynı bundan güzel kıyas olmaz. Şüpheniz varsa bu konuda, ana bilgisayarınıza linux kurun deneyin. Zaten sonra Windows a zorunlu olmadıkça gecmeyeceksiniz
Katılıyorum ama Windows'u terk etmek o kadar kolay değil. Çünkü proteus ve ccs c'nin linux versionunu görmedim(var ise de haberim yok)
Kullandığımız bir çok program linux destekli değil, diğer taraftan c# dili başlı başına bir olay.
Herşey için komut olması güzel ama komutları ezberlemek ve yerinde kullanmak zor bir olay. Alışkanlıkların sıfırlanıp yeniden şekillenmesi lazım. Bu da kolay değil.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com