Gerilim Regülatörü

Başlatan 6asker0, 08 Mayıs 2020, 01:09:07

6asker0

Merhaba, benim bir sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim.

Ben 3.3V gerilim regülatörü olarak mc34063 kullanıyorum. Girişini solar panele bağlıyorum  Solar panelin gerilimi 0V ile 28V arasında. Dolayısı ile sabah saatlerinde giriş gerilimim 0V 1V 2V diye yükselirken başlarda çıkış gerilimi 1.5v, 2v diye artıyor sonra 3.3 volta oturuyor. Benim sorunum çıkış gerilimi 2V civarlarında 1dk civarı kalıyor ve mikrodenetleyici kendini kitliyor, bunun olmasını istemiyorum yani çıkışım ya 3.3V ya da 0V olsun, bunu nasıl halledebilirim. (Brown Out önermeyin, acayip bir şekilde işlev görmüyor, MCLR çalışmıyor, WDT çalışmıyor, denetleyici reset durumunda kalıyor ve bu durumdan çıkmıyor.) Yardım ederseniz sevinirim.

Kabil ATICI

mc34063 1.5V'da da çalışabilen bir ürün. İşlemci için besleme olarak 3.3V ile çalışabilen bir röle kontağı üzerinden işlemcini besleyebilirsin.

Yada harici power on reset entegresi kullanabilirsin. Değişik gerilimlerde olanlardan istediğin gerilim aralığında olanı kullanabilirsin. (Bu seçenek eski işlemcilerde kullanılıyordu, çünkü işlemcide power on reset birimi bulunmuyordu). Gerilimin Eşik seviyesinden her geçişinden işlemciye bir reset sinyali üretir.(belirli bir süre için)

Diğer alternatifin farklı bir regülatör kullanmak.
ambar7

yas

Alıntı yapılan: Kabil ATICI - 09 Mayıs 2020, 12:48:17Diğer alternatifin farklı bir regülatör kullanmak.
+1 On/off edilebilen bir regülatör olursa on/off bilgisi düşük gerilim dedekte edilerek sorun çözülebilr.

Bir diğer öneride mcu da watchdog kullanmayı deneyebilirsiniz.

asma

Merhaba
Tl431 ile 3v3 çıkışı gözlenir. 3v2 den büyükse:
Devreye besleme verilir. P Mosfeti veya pnp transistör ile olur.
Ya da power on reset devresinde müdahale düşünülebilir.
Kolay gelsin.

~ENES~

Lm25xx serisi regulatorlerden kullanmani tavsiye ederim. EN ucu ile cikisi kontrol edebiliyorsun. Bu uc gnd ye cekili ile entegre aktif vdd ye cekilirse pasif oluyor. Senin istedigin sistemde 3.1v zener ile en ucuna girersen 3.1v gerilim gelene kadar besleme calişmayacak 3.1v tan sonra da işlemci calismaya baslayacaktir.

6asker0

Teşekkür ederim desteğiniz için şöyle bir devre kurdum. Belki ihtştacı olan birine yol göstermek için buraya bırakıyorum.

6asker0

Alıntı yapılan: 6asker0 - 10 Mayıs 2020, 21:56:03Teşekkür ederim desteğiniz için şöyle bir devre kurdum. Belki ihtştacı olan birine yol göstermek için buraya bırakıyorum.

Devre 7v'un altına düşünce çıkışı kesiyor, bu arada zener 5.1V'luk bir zener. İhtiyaca göre gerilim bölücü dirençleri düzenlenerek başka gerilime göre de ayarlanabilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Aslında basit bir geçiş anahtarı ile halledebileceğini düşünüyorum.
CMOS Lojik ve Mos Transistör geçişi..
Birde Power Good çipleri war.
Bazı regülatörlerde PG çıkışı war. Ondan istifade edebilirsin.
Aşağıdaki örnekte sadece Transistörle olanı war.

z

Voltage supervizor IC'l;er bu isler icin uretilmis.

Uygun bir cip sec.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com