Pil kapasite ölçüm algoritması?

Başlatan Endorfin35+, 16 Mayıs 2020, 18:31:06

Endorfin35+

Pil şarjı sırasında pile aktarılmış olan kapasiteyi mah cinsinden hesaplamak istiyorum.

Şarj yöntemi ve ölçüm hakkında bazı noktalarda kafam karıştı.

1. Pili sabit 1 Amper ile şarj ettik ve 1 saat sürdü pile aktarılan kapasite 1A/h değil mi? Bunu hesaplamak kolay

2. Pili 1 amper ile deşarj ettik buda bir saat sürdü pilden alınan kapasite 1A/h doğrumu? Şarj cihazları ölçümü bu şekilde mi yapıyor.

3. Pilin gücünü w/h cinsinden nasıl bir algoritma ile ölçmek lazım voltaj sürekli değişiyor. Desarj sıranda pil ilk anda 4v olsun. 1A almaya başladık. 1 sn sonra 3.9v oldu akım 0.9a oldu sürekli bir değişim var. her bir saniyede güç hesaplayıp bir değişkende toplamak mantıklı mı?

Son olarak pili yüksek akımla şarj ettik ve pil dolunca koruma devresi şarjı kesti diyelim. Daha düşüm akımla işleme devam edilirse pil şarj olmaya bir süre daha devam ediyor. Bu doğru bir yöntem midir?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.