Glass LCD Sürme Tekniği

Başlatan Mucit23, 25 Mayıs 2020, 00:25:19

Mucit23

Daha önce Benzer konular forumda açılmıştı. Benimde bu konuda bir çalışma yapmam gerekebilir. Biraz teknik bilgiye ihitacım var.

Bu tip Bir Cam LCD'yi termometre benzeri bir uygulamada kullanmak istiyorum.

Sadece bu değil aslında bu tarz lcd'ler çok ucuz oluyorlar. Fiyat faktörünün ön planda olduğu çalışmalar için bu tarz LCD'lerden kullanıp proje maliyetlerini düşürebilmeyi hedefliyorum. Ama bu tarz hiçbir kontrolcü bulunmayan LCDler için driver tasarımı nasıl yapılır onu öğrenmek istiyorum. Üzerinde Segment LCD sürebilme yeteneği olan STM32 serisi mcu'lar var. Bunlar ile yapmak elbet kolay olur ama Üzerinde bu tarz bir donanım olmayan bir MCU ile nasıl istediğimiz segmenti yakarız? Fikir verebilecek olan var mı?

LCD'i basit bir şekilde test edebilirmiyim? Kolay bozulur mu bu LCD'ler?

Sozuak

Bozulur. O nedenle uygun surmek lazim backplane ucundan. Multiplex led 7 dilim gosterge gibi. Sadece uclari belirlemek gerekli. 7 dilim gostergelerde 7 dilim ucu ve basamak sayisi kadar cogullama ucu olur. Bunda da aynisi ama sadece basamaklarin dilimleri degil semboller ve baska sayi basamaklari da olabiliyor. Ortak uclara sirayla 5v kare dalga uygulamak gerekli. Cogullamayi buradan yapip o esnada uygun pini aktif edeceksiniz. Kontrol icin 555 li kare dalga ureteci yapabilirsiniz. Voltaj fazla olursa segmente sinyal tasiyan hat dahil kontrast yuksek olur diger yakin dilimler de tepki verir.

RaMu

Kanalda lcd ve custom lcd diye aratıp diğer videolarada ulaşabilirsiniz.
100 dolara bu lcd yi prototip üreten firmadanda bahsediyordu.
Sürmek ve tasarlamak için detaylı anlatımı var.
Dahada detay için forum sayfasındada konuşulanlar oluyor.
https://youtu.be/ZA5vlDdpbkw
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Normalde led displayleri yakmak icin voltaj veriyoruz sondurmek istedigimizde voltaji kesiyoruz.

LCD segmentlerini aktiflestirmek icin segmente +V verirken karsit elektroda (bir baska segment te olabilir ortak sase de olabilir) GND veriyoruz fakat bu durumu surekli yapmiyor belli bir frekansda tam tersinide yapiyoruz. Yani segmente gnd uygulayip karsit elektroda voltaj veriyoruz. Kisacasi AC gerilim uyguluyoruz.

Sondurmek istedigimiz segmenti ise karsit elektrod ile ayni potansiyele getiriyoruz.

Eger segmentlerin karsisi ortak ise hic sorun yok. Cok kolayca exor kapisi uzerinden surebilirsin. Exorun bir ucune segment bilgisi diger ucuna da kare dalga uygulaman yeterli.  Karsit elektrodu da exora uyguladigin kare dalga ile besliyorsun.

Fakat segmentler kendi aralarinda matrix baglandilarsa iste o zaman is cok karmasiklasiyor.

Bu islemi yapmayip led surer gibi DC ile surersen bir sure sonra segmentler polarizasyona ugruyor ve voltaj verilmedigi halde aktif kaliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Biraz anladım. Teşekkürler.

AC voltaj işini anladım. Fakat bu voltaj sadece com yani ortak tarama uclarından veriliyor değilmi? Segment uclarından aktif etmek istediğimiz pini örneğin GND seviyesine çeksek ve com ucundan 0-3.3V seviyesinde kare dalga uygulasak yeterli mi? Sanki kare dalganın 3.3V ile -3.3v arasında değişmesi gerektiğini anladım.

Stm32l152 discovery de segment sürme donanımı mevcut. Bu kartı alıp deneme yapacağım.

sadogan

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Mayıs 2020, 09:41:01Biraz anladım. Teşekkürler.

AC voltaj işini anladım. Fakat bu voltaj sadece com yani ortak tarama uclarından veriliyor değilmi? Segment uclarından aktif etmek istediğimiz pini örneğin GND seviyesine çeksek ve com ucundan 0-3.3V seviyesinde kare dalga uygulasak yeterli mi? Sanki kare dalganın 3.3V ile -3.3v arasında değişmesi gerektiğini anladım.

Stm32l152 discovery de segment sürme donanımı mevcut. Bu kartı alıp deneme yapacağım.
Segmenti vcc oldugunda com gnd, segment gnd olunca com vcc şeklinde .

Mucit23

Ozaman segment ucları ile com ucları arasında 180 derece faz farklı sinyal oluşması gerekir. Yani com uclarından kare dalga uygulanıyorsa bunun 180 derece tersi segment uclarından uygulanmalı. Stm32lerdeki Segment driver donanımı sanırım bu işi yapıyor.

z

Alıntı yapılan: sadogan - 25 Mayıs 2020, 10:03:02Segmenti vcc oldugunda com gnd, segment gnd olunca com vcc şeklinde .

Matrix yapisina gore cok daha karmasik olabiliyor. Vdd/3 2Vdd/3 gibi voltajlar isin icine girebiliyor.

Mucit23

Kontrast yada parlaklık ayarı VDD voltajı ile ilgili. Yani segmente uygulanan voltaj farkı ne kadar yüksek ise segment o kadar parlak yanıyor. VDD/3 yada 2VDD/3 gibi değerler bu iş için mi?

Mucit23

Tekrardan selamlar,

Çinden istemiş olduğum lCD'im geldi Bayadır bekliyordum Bugün PTT'den aldım. Termometre tarzı bir uygulama yapacağım. MCU olarak segment LCD donanımı olduğundan dolayı STM32L053C6 kullanacağım

Yukarıdaki teknik çizimi numune olarak koydum ama Bendeki biraz daha farklı.

Arka plan aydınlatması ve Silikon padi yanında göndermiş satıcı. Satıcıdan full dökümanı istedim henüz göndermedi. Benim LCD'nin teknik bilgilerine henüz ulaşamadım. Bu silikon pad'li LCD'lerin kullanımı hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

Aklımda birkaç soru var. PCB üzerindeki PAD genişlikleri LCD üzerindeki pad genişlikleri ile aynı olması lazım sanırım. Burası tamam fakat silikon padin hizalanması nasıl olacak? Yani pad'in biraz sağda biraz sola kayık olması LCD'nin çalışmasını etkiler mi? LCD'yi PAD'e ve PCB'ye nasıl yapıştırmam gerekiyor?

Bu tarz LCD'lerle proje geliştirmek isteyenler için güzel bir know-how olabilir bu konu.

Sozuak

Bazı pedlerin (elastomer konnektör diye geçer) yapısında birebir lcd ye uyan genişlik ve aralıkta iletken hatlar olmuyor daha ince hatlar oluyor. O tiplerde hizalama sorun olmuyor fazla ama birebir karşılayan tipte ise denk getirmek lazım. Hem lcdyi hizalayacak hem de pedi 4 kenardan lcd hatlarının aralığında tutacak  bir yapı hazırlamalısınız bir de pedi pcb ile lcd arasına bastırmanız lazım.

Bunun dışında cam bağlantıyı through hole bağlantıya çeviren  header gibi ama 90 derece üstü kıvrık LCD nin kenarının içine girdiği ara bir parça var.

Resimdeki bazı lcdlerin pin bağlantılarının şekli. Bunların header gibi plastik parçaya dizilmiş olup lcdnin kenarlarına geçirilenleri var  ama resim ve isim olarak bulamadım. Vakti zamanında aldığım 4-5 3.5 digit lcdlerle beraber bunlardan da almıştım montaj için.  Bir yerlerde duruyor.  Gerekirse bulup foto çekebilirim anlaşılsın diye.

triyak

Bu lcd el tipi termometrede kullanılıyor. LCD, beyaz backlight ve zebra konnektör (silikon pad dediğiniz parça) plastik bir çerçeveye boşluksuz oturtulup PCB ye 4 köşeden vidalanarak sabitleniyor.
Eğer ki bahsettiğim plastik çerçeveyi kullanmazsanız zebrayi hizalamaniz çok zor. Hizalanmadigi zaman ekranda bazı segmetler yanmayabiliyor, siz tek segment yakmak istediğinizde 2 3 segment birden yanabiliyor yada soluk yanabiliyor. Ondan dolayı rahat çalışmak için çerçeve şart. Büyük ihtimalle Lcdyi satan arkadaş bu lcdye uygun housing için size yardımcı olacaktır.

Mucit23

Selamlar

Bir süredir Bu LCD ler üzerinde bir uygulama geliştiriyorum. Özel bir LCD'm var. Bu LCD'de MCU ile istediğim segmenti yakabilecek seviyeye geldim.

Şöyle bir sorun var anlayamadım. LCD'de bir segmenti yaktığım zaman diğer segmentler çok fazla etkileniyor. Yukarıdaki Resimde 3 rakamını gösterdim ama görüldüğü gibi diğer segmentler çok fazla etkileniyor. LCD'ye karşıdan bakıldığı zaman çok daha net görülüyor. Bu durum neden olur?  LCD driver donanımında birkaç parametre ile oynadım. Bundan iyisine ulaşamadım. Acaba Zebra konnektörün hizalaması ile ilgili olabilir mi?

z

Surulen bir segment ile hayelet goruntu olan segmentin iki kanal scopla ayni anda voltaj grafiklerine bakmak lazim.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: Mucit23 - 25 Temmuz 2020, 00:27:06Selamlar

Bir süredir Bu LCD ler üzerinde bir uygulama geliştiriyorum. Özel bir LCD'm var. Bu LCD'de MCU ile istediğim segmenti yakabilecek seviyeye geldim.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Şöyle bir sorun var anlayamadım. LCD'de bir segmenti yaktığım zaman diğer segmentler çok fazla etkileniyor. Yukarıdaki Resimde 3 rakamını gösterdim ama görüldüğü gibi diğer segmentler çok fazla etkileniyor. LCD'ye karşıdan bakıldığı zaman çok daha net görülüyor. Bu durum neden olur?  LCD driver donanımında birkaç parametre ile oynadım. Bundan iyisine ulaşamadım. Acaba Zebra konnektörün hizalaması ile ilgili olabilir mi?

bu lcd lerden nasıl temin edebiliriz hocam?