Mikrofon ve Line In girişli mixer nasıl yapılır?

Başlatan Kuytaks, 25 Mayıs 2020, 03:54:43

Kuytaks

Selamlar, daha önceden yoğunluğum nedeniyle rafa kaldırdığım projeyi şimdi boşluğumda tekrardan ele almak istedim. Rahat anlaşılması için bir görsel hazırladım bu mantıkta kendime basit bir mixer yapacağım. Amaç şu; mikrofonumu bu yapacağım cihazın "Mic" girişine takacağım ve ses seviyesini bu cihaz üzerinden ayarlayacağım. Aynı zamanda örneğin telefon gibi aux kablosu üzerinden ses aktaran herhangi bir cihazın kablosunu da "Line In" girişine takacağım ve onun da ses seviyesini bu cihazın üzerinden ayarlayacağım en sonunda "Line Out" çıkışından yine bir aux bağlayıp o kabloyu da bilgisayarıma takacağım ve bu sesleri tek kabloyla bilgisayara aktarmış olacağım. "Line In" girişi için direkt pasif mikser mantığını uygulayabilirim sonuçta ekstra bir güç gerektirmeyecek ancak mikrofon girişi için nasıl bir yol izlemeliyim? Onda da pasif mikser mantığını uygulayabilir miyim? Yoksa preampfi tarzında bir devre mi kurulması gerekiyor? Yalnızca resimde ki gibi veya headset kulaklığımın mikrofonu gibi basit mikrofonlar bağlayacağım. Nasıl bir yol tavsiye edersiniz? Örnek benzer devreler varsa gönderirseniz çok sevinirim.

Şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum.

Not: Uğraşma bunun yerine şu var onu satın al gibi önerilerde lütfen bulunmayınız. Amacım eğlenirken öğrenmek. Bu tarz şeyler yapmaktan hoşlanıyorum ve her bir proje benim için ayrı bir okul oluyor.