21 Eylül 2021, 02:49:48

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


2 matrisin benzerlik oranı.

Başlatan Emre_Tuncay_, 26 Mayıs 2020, 04:42:48

Emre_Tuncay_

26 Mayıs 2020, 04:42:48 Son düzenlenme: 26 Mayıs 2020, 04:44:53 Emre_Tuncay_
Elimde 2 adet 256X256 boyutunda her elemanı karmaşık sayı olan matrisler var. Bunlardan biri bir yazılım tarafından hesaplanmış diğeri ise MATLAB'de hesaplanmış matris.İlk matrise A ikinci matrisi B diyelim.

B matrisi referans matris olduğundan A matrisinin B matrisine benzerliğini bulmak istiyorum. Normalde her eleman gerçek sayılardan oluşsa 2 matrisin farkını alıp fark matrisi oluşturup sonrada fark matrisi B matrisinin yüzde kaçı olduğunu eleman eleman bulup yüzde fark matrisinin maksimum elemanını bulup maksimum yüzde fark değerini bulurum.

Ama elemanlar karmaşık sayı olunca bu mantık çalışmıyor. Bir karmaşık sayının başka bir karmaşık sayıya yüzde oranı olmaz gibi geliyor tamda emin değilim belki modülleri alınması gerekir.

Şöyle bir mantık kurdum her matrisin elemanlarını topladım sonra elemans sayısına böldüm elimde her matris için elemanlarının ortalamasını ifade eden bir sayı geldi. Bu sayının modülünü aldım. Ve ardından A matrisinin sayısını B matrisinin sayısının yüzde kaçı diye baktım.

Konu hakkında değişik yorumlar olabileceğini düşündüm. Sizin de farklı bir yorumunuz var mı sizce yöntemim doğru mu.

yas

Bence matris elemanlarının toplamının ortalamasını almak hatalı bir yöntem. Diyelim ki A matrisindeki bütün elemanların değeri 1 olsun, B matrisindeki elemanların 65535 tanesi 0 bir tanesi 65536 olsun o zaman böyle bir durumda A ve B nin benzeşme oranı 100% olur yani hatalı olur. Karmaşık sayılar işin içerisinde olduğu için karesi 0 dan küçük olan sanal sayılar için bir yöntem bulunmalı yada mümkünse reel sayıya dönüştürülmeli.

sadogan

Karmaşık sayıların bileşkesini hesaplayıp ,bu bileşkelerden bakılabilirmi?

Emre_Tuncay_

@yas doğru diyorsun bu yöntem hatalı çalışabilir.
@sadogan belki tüm elemanlarım modülü alınıp sonra her elemanın bir biri ile yüzdesi alınıp bu yüzdelerin ortalaması karşılaştırılabilir.

ErsinErce

parmak izi tanıma sistemleri yol gösterebilir belki

serdararikan


Emre_Tuncay_

2 matrisin korelasyonu benzirlik hakkında bilgi verir mi. Yani tüm elemanlarının benzerliği hakkında bilgi verir mi. Korelasyon 2 matrisin benzerliğinin maksimum olduğu noktayı vermez mi. Tüm elemanların benzerliği hakkında nasıl bir yorum yapılabilir.

mr.engineer

Ne için kullandığınızı bilmiyorum ama reel sayıda uyguladığınız şekilde burada da mesafe üzerinde uygulanabilir bence.
Yukarıda da bahsedilmiş zaten

Distance(i,j)=|A(i,j)-B(i,j)| bunu hesaplamak ve oluşan distance matrisi ile B matrisini kıyaslayarak yine bir yüzde hesabı yapabilirsiniz.

FullMetal

"magnitude" alıp normalize edip korelasyon uygulamayı denedin mi?

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.