Raspberry Pi Zero Shutdown

Başlatan z, 07 Haziran 2020, 14:05:56

z

Sik sik raspberry yi acip kapamam gerekiyor. VNC ile baglanmak shut down demek isi uzatiyor.

GPIO pinlerinden birisine baglayacagim butona bastigimda sistemin sorgusuz sualsiz shut down islemini baslatmasini saglayabilirmiyim?

Bu esnada bir takim uygulamalar acik da olabilir. Gerekiyorsa duzenegin onlari da kapayip shut down islemini yapmali.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Ubuntu için örnek verilmiş ama raspide de çalışmadı gerekir diye düşünüyorum.

shutdown - h now
Deneyin

https://www.google.com/amp/s/vitux.com/how-to-shut-down-ubuntu/amp/
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

O zaman kod yazmak gerekecek.

Cunku raspide bu komutu isletebilmek icin klavyeden yada vncden kod girmem gerekecek bunu istemiyorum. Mesela emergency shut down gibi bir butonla shutdown yapmak istiyorum.

pythonda kucuk bir kod yazip gpio dan gelecek bir durtu ile bu komutu islettirecek yapi kurmam lazim ama bu asamada bunu yazabilecegimi sanmiyorum.

Bu tur terminalden isletilecek kodlari python satirlarindan isletmenin yolu var mi?

muhittin_kaplan

94onur94

Kendi kullandığım yazılımı paylaşayım. GPIO4 7 numaralı pinde pull up dirençli buton bulunmaktadır. Butona basıldığı an Raspberry Pi shutdown moduna geçiyor.

import RPi.GPIO as GPIO
from time import sleep
from subprocess import call

GPIO.setmode(GPIO.BCM)
GPIO.setup(4, GPIO.IN, pull_up_down=GPIO.PUD_UP)

while(1):
    if(GPIO.input(4)==0):
        call("sudo shutdown -h now", shell=True)
    sleep(0.1)

Andromeda

.. kartın üzerindeki boş RUN bağlantısı olabilir mi..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

@94onur94

Bu islemi while icinde dongude yapmak yerine butonla event urettirip event icinde shut down islemi yaptirirsan islemciyi bosu bosuna yormamis olursun.

Denemedim ama kodlar asagidaki gibi duzenlenirse isimi gorecek gibi.

import RPi.GPIO as GPIO

GPIO.setmode(GPIO.BOARD)
        GPIO.setwarnings(False)
        GPIO.setup(13,GPIO.IN, pull_up_down=GPIO.PUD_UP)
        GPIO.add_event_detect(13, GPIO.RISING, callback=self.ShutDownOperation

def ShutDownOperation():
            call("sudo shutdown -h now", shell=True)