Raspberry Pi 4

Başlatan z, 08 Haziran 2020, 10:06:42

muhittin_kaplan

Hocam Siz uzak Bağlantı ile Rasp Desktop unu görüntülüyor, orada mı kod yazmaya çalışıyorsunuz ?
Ben olsam bir klavye bir mouse bir ekran bağlardım.

z

Cok degisen bir sey olmuyor. En basitinden editor yavas.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

94onur94

PyCharm IDE'sinin remote debugging özelliğini kullanabilirsiniz. Windows'da yazdığınız kodu Raspberry Pi üzerine deploy edip çalıştırıyor ve sonucu windows tarafına yansıtıyor. Özellikle PyQt ile çalışırken işi kolaylaştırıyor. Yapmanız gereken PyCharm IDE'sine Raspberry Pi üzerinde ki Python interpreter'ı tanıtmak. Bu özellik sadece PyCharm'ın Professional versiyonunda var. Raspberry Pi 2'nin çıktığı dönemden beri bu şekilde program geliştiriyorum.

yamak

Alıntı yapılan: z - 15 Haziran 2020, 02:09:58Remote Debug icin hangi programi kullanacagim?
Hocam gdb+gdb server ile yapabilirsiniz.
Editör olarak qt kullanabilirsiniz.
Eğer python ile geliştirmek istiyosanız arkadaşların dediği gibi pycharm çok güzel bi ide. Onu kullanabilirsiniz

z

Mesajlarda arkadaslar arada degisik terimler kullanarak onerilerde bulunsalar da bu konularda bilgim olmadigi icin onerileri degerlendiremiyorum. (Bon bon bakiyorum) Bu konulari arastirip ogrenmeye zamanim daha da onemlisi istegim yok.

Cunku yoluma cikmis bu engelleri bir sekilde zaman kaybederek etrafindan kan ter icinde kalarak da olsa yol alabiliyorum.

Mesela neler dendi;

- Web tabanlı Cloud9
- Pc de kodu geliştirip gdb ile remote debug yapabilirsiniz. Qt kullanırsanız rahat ederseniz
- sshfs sizin ihtiyacınız.
- gdb+gdb server ile yapabilirsiniz.

Pycharm Community Edition kullaniyorum.
Vnc ve Winscp var.

En buyuk sorunum Raspi donanimlariyla alakali rutinleri PC'de yazamiyor olmam. Yoksa PC'de Pychar ile donanimdan bagimsiz kodlari hizlica yazabiliyorum.

Dedigim gibi bu konularda uzmanlasmak gibi niyetim yok. Isimi basitlestirecek anlatilarin oldugu bir link, video vs isimi gorecektir.

En azindan Pycharm'da nasil

Remout debug yaparim?
Raspi donanimlari ile ilgili fonksiyonlar Raspi uzerindeki depolama alaninda kayitli iken Pythona bunlari PC'de bulamazsin bunlari rasp'den import et nasil derim.

Isin en kotu yani da Pycharm PC'de intel islemci ve windows uzerinde, Donanim ise ARM islemci ve linux uzerinde.

z

Raspberry Pi-4'e gectikten sonra PC konforunda kod gelistirmek mumkun oldu.

Ustelik VNC ile uzaktan desktop erisimi ile.