Smps anahtarlama elemani secimi

Başlatan Yuunus, 06 Temmuz 2020, 13:01:16

Yuunus

Merhaba, push pull yapida primeri 35V ile beslenen bir guc kaynagi tasarimim var, primerinde iki adet 100V luk n-ch mosfet ile orta uclu trafoyu anahtarliyorum, ve 35v u sisteme uyguladigim anda mosfetler havaya ucuyor, ama 200v luk mosfet kullanirsam hic sorun olmuyor, lakin onlarinda rds on direnci cok yuksek, mosfet voltaji icin inceledigim dokumanlarda hep sistem voltajinin 2 kati yeterlidir diyor. Mosfetler neden patliyor o zaman?

z

Demekki kacak enduktans cok yuksek. Snubber ile fazla voltaji bastirman gerekecek.

Trafonun primerin iki bas ucuna paralel baglanan kapasitor cogu zaman is iyi gorur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fide

Alıntı yapılan: digiman - 06 Temmuz 2020, 13:01:16Merhaba, push pull yapida primeri 35V ile beslenen bir guc kaynagi tasarimim var, primerinde iki adet 100V luk n-ch mosfet ile orta uclu trafoyu anahtarliyorum, ve 35v u sisteme uyguladigim anda mosfetler havaya ucuyor, ama 200v luk mosfet kullanirsam hic sorun olmuyor, lakin onlarinda rds on direnci cok yuksek, mosfet voltaji icin inceledigim dokumanlarda hep sistem voltajinin 2 kati yeterlidir diyor. Mosfetler neden patliyor o zaman?
Bir arkadaşım 30 volt sekonder çıkışı için 160-180 volt minimum diyot önermişti. Peak voltaj olarak görebilir demişti.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Yuunus

Alıntı yapılan: fide - 06 Temmuz 2020, 20:21:14Bir arkadaşım 30 volt sekonder çıkışı için 160-180 volt minimum diyot önermişti. Peak voltaj olarak görebilir demişti.
problem primerde, @z hocam yine haklisin sanirim, trafoyu yalap salap sardim ondan galiba.