TDA2003 datashette örnek PCB'deki gnd yapısı hakkında.

Başlatan tekosis, 09 Temmuz 2020, 02:54:03

tekosis

Selamün aleyküm ustalarım. Aşağıdaki baskı devrede ortadan ayrılmış gnd yapısının amacı nedir? Parazit/dip gürültüsü üzerinde etkisi var mıdır? Varsa nedendir?
Saygılar...

yar-kl-pcb" border="0
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

RaMu

Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

tekosis

Aşağıdaki baskı devre örneklerinde(çalışan bir devre değil örnek olsun diye çizdim ama bir amfi olduğunu göz önünde bulundurursak) ground loop sıralaması sizce nasıl olur?

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Eger baski devreleri kendin fazla ugrasmadan basabileceksen ucunu de bas ve guzel bir video hazirla.

Test sonuclari hep birlikte gorelim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Üçüde eksik ama sıralarsam,
En kötüsü 2 sonra 1 ve kötünün iyisi 3.

aşağıdaki gibi yaparsan en temizi olur, 3nolu pinden power gnd ve out gnd'ye iki ayrı akım yolu olmalı(beyaz çizgi ile ayırdım) ve akım okları takip etmeli

ayrıca elektronik komponentler amplifier'a nekadar yakın olursa o kadar az gürültülü olurKnowledge and Experience are Power

Sozuak

Öğrencilik zamanlarımda 2003-2030-2040 ve 2050 ile çoğu zamanda delikli pertinaks üzerinde bu devrelerden yaptım. En ufak gnd problemi vs yaşamadım. Hani şöyle de söyleyeyim delikli pertinaksa çalıştığım zamanlarda da öyle kargacık burgacık, havadan, çaprazdan vs zayıf işçilikle de yapmadım zira takıntılıyımdır. İşçilik düzgün olmalı, göze de hitap etmeli.
Diyeceğim o ki o kadar da problematik bir durum değil zira verdiği 5-10 watt güç zaten. Öyle hatlar akım yoğunluğundan direnç oluşturacak, potansiyel farklar ortaya çıkacak şasi hatlarında gibi olaylar ince çizim yapmadıktan sonra dert olmaz. Ben güç devrelerinde yükün geri dönüş ucunu kartın besleme gndsi ile aynı yere bağlarım özel birşeyde yapmam ek olarak.

Kılıç

Out ile gnd arasına elektrolitik kondansatör yakışmamış.
Alıntı yapılan: tekosis - 09 Temmuz 2020, 16:31:52Aşağıdaki baskı devre örneklerinde(çalışan bir devre değil örnek olsun diye çizdim
auto-reverse recording

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.