21 Eylül 2021, 01:54:38

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Charlieplexing Tekniği için Algoritma

Başlatan PhD, 13 Temmuz 2020, 20:23:14

PhD

Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki linkte verdiğim 7 Segment Display sürme yöntemini daha önce kullanan oldu mu? Algoritma mantığını tam olarak anlamadım, bilgisi olan bir arkadaşımız algoritma  mantığını anlatabilirse sevinirim. STM32 de denemesini yapmayı planlıyorum.

https://www.instructables.com/id/Charlieplexing-7-segment-displays/

Şimdiden teşekkürler.

İyi çalışmalar dilerim.
...hiç...

Melih1802

Algoritma şöyle, displaylar öyle bir sıralama ile bağlanmış ki sadece 1 displayı kontrol edebiliyor.
Zaten dikkat etmişsindir hiç bir displayın bağlantısı aynı değil. Özellikle transistörler BASE uçlarında gözlemleyebilirsin.

mehmet

O an için kullanılacak pinler çıkış
yapılır ve uygun şekilde "H" veya "L"
yapılır.
Kullanılmayacak pinler de "Z" veya giriş
yapılır.

https://www.mehmetbilgi.net.tr/portlarim-yetmiyor/

yas

14 Temmuz 2020, 01:22:32 #3 Son düzenlenme: 14 Temmuz 2020, 01:23:38 yas
Not:Ben yazana kadar @mehmet hoca özetlemiş.

Güzel yöntemmiş. Çalışma mantığı söyle; 9 bitlik databus hattı ile maksimumum 9 adet seven segment display sürebileceğin bir yapı. Her bir digit için Ortak uç ve A-B-C-D-E-F-G-H uçlarının sıralaması değişmekte. 1 inci digiti oluşturmak için databus hattının ilk başta bütün bitleri giriş iken 1 inci biti çıkış olarak atanıyor ve High yapılıyor diğer segment datalarından Low olanlarda çıkış olarak atanıp Low yapılıyor. Aynı mantıkla tarama hızı süresine uyarak sırasıyla 2 inci, 3 üçüncü .... digitler sürülüyor. Sadece ortak uç süren bit High ve sadece yakılmak istenilen segment deki seviyeler low ve çıkış olarak atandıklarından diğer segmentler ışık vermiyor.

brandice5

Ben 20 sene önce kullanıyordum. Çok eski bir yöntem.

PhD

Anladım sanırım, püf noktası yanmayacak olan ledleri HİGH EMPEDANS yapmaktan geçiyormuş. Açıklama yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Aynı mantık ortak katot için de yapılabilir mi?::)
...hiç...

Melih1802


Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.