Bu transformatörlerin değerlerini anlayamadım

Başlatan sessiz_roman, 17 Temmuz 2020, 13:46:38

sessiz_roman

Arkadaşlar elime iki tane güç kaynağı geçmişti ve bende her zamanki gibi bunları parçaladım ancak büyük transformatörun degerlerini anlayamadım. Bunun girişi çıkışı neresidir bilen bjrisi yardimci olabilir mi acaba

Buda küçük olan

Not; buyuk olan galiba 5kg vardir.

Sozuak

İlk resimde yeşil-Kırmızı-Mavi-Siyah olan 1 lik gibi görünen kablo 0-196-225-252 volt uçları.Örneğin şebeke voltajı 190 volta düşerse röle 0-196 V ucuna şebeke girişini anahtarlar, 0-225 ucuna anahtarlayan röle ile çıkışta 220V gibi voltaj alırsın.kalın olanlar akü şarj için . onları da artık ölçüp bulursun. primer için en çok direnç gösterenden aza doğru kademe kademe ölç. Çok değer gösteren 252Volt.  Örneğin 0 ucu ile 196 V  10 Ohm ise, 225 15 ohm, 252 20 ohm gibi olmalı. Eğer ters uçtan ölçersen yakın uçlar arası düşük gösterir. Yani referans ucun doğru ise daha yüksek direnç ölçersin. Hiçbirşey yapamazsan bahsettiğim uçlardan en yüksek voltajlı uca 220 ver ama diğer uçlarbir yere değmesin. Sırayla ölç aralarındaki ilişkiyi kur. Kalın hatları da kısa devre etme.

Diğer trafoda da soketli olan primer. En yüksek değerli uçlar arasına voltajı ver ve sıralama yap. Sonra sırayla alt kademelere voltaj ver.  uçları ölç voltajı oranla. 1-2 kademe alt hatta 220 vermen yeterli olacaktır.

serkan_48

Ve test ederken ne olur ne olmaz seri lamba ile test ederseniz olasi bir durumda trafonuz hurda olmaz. 

Tavsiyedir.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

sessiz_roman

Cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim inşallah hurda ermeyiz mali

Sozuak

Sekondere şebeke voltajı verirsen sigorta atar zaten. voltaj verirken elbette önce bir hızlı sök tak yöntemi sonra da prizden hızla çıkartılabilecek bir fiş kullanmalı. En iyisi de otomatik sigorta üzerinden vermek. Bu kadar kaba trafolar kolay kolay hurda olmaz.